Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

ABC młodego przedsiębiorcy

Po co człowiekowi praca? Szukając zatrudnienia chcemy zaspokoić kilka potrzeb: zarobić pieniądze, rozwijać swoje talenty, wreszcie znaleźć satysfakcję i poczucie bycia potrzebnym. Czy praca na etacie może spełnić te oczekiwania? Może, ale nie musi. Jeżeli tak się nie dzieje, może warto pomyśleć o założeniu własnej firmy.

Coraz więcej młodych ludzi decyduje się wziąć sprawy w swoje ręce i rozpocząć prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Z myślą o nich przygotowaliśmy cykl „ABC młodego przedsiębiorcy”, w ramach którego spróbujemy przedstawić wszystkie informacje niezbędne do rozpoczęcia i prowadzenia z sukcesem własnej firmy.

Z motyką na słońce, czyli czy podołam?

Mimo, że wielu Polaków deklaruje chęć prowadzenia własnego biznesu, założenie działalności gospodarczej wciąż kojarzy się z dużym ryzykiem. Czy słusznie? Popatrzmy, jakie korzyści i wyzwania niesie ze sobą samozatrudnienie.

1. Sam jesteś swoim szefem.
To ogromna zaleta, ale i duże wyzwanie. Nikt Ci nie powie, co masz robić i nikt nie będzie egzekwował wykonania, ale i nikt nie zwolni Cię z odpowiedzialności. Musisz się nauczyć planowania i wyznaczania celów, jednym słowem będziesz potrzebował umiejętności zarządzania.

2. Masz nienormowany czas pracy
Co to znaczy? Wstajesz o której chcesz, pracujesz ile chcesz – tyle teorii, w praktyce często pracujesz więcej niż osoby na etacie. Nie masz płatnego urlopu, dni wolne też niekoniecznie są naprawdę wolne. Zwłaszcza na początku musisz być przygotowany na wytężony wysiłek, lenistwo w przypadku prowadzenia własnej działalności jest wyjątkowo nieopłacalne.

3. Poziom Twoich dochodów się zmienia
Praca na etacie, nawet nie najlepiej płatna, ma tę zaletę, że gwarantuje stałe miesięczne dochody. Własna działalność stwarza możliwość zarobienia większych pieniędzy, ale możliwość to nie pewność. Musisz być przygotowany na to, że Twoje dochody będą raz większe, raz mniejsze. Poza brakiem poczucia bezpieczeństwa, taka sytuacja ma jeszcze jedną wadę, że utrudnia ubieganie się np. o kredyt hipoteczny.

4. Musisz dbać o sprawy księgowe
Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością prowadzenia księgowości. W przypadku działalności jednoosobowej jest ona mniej skomplikowana niż w dużych firmach, ale mimo to wymaga konkretnej pracy i umiejętności. Musisz m.in. wybrać formę opodatkowania, prowadzić księgę podatkową, przygotowywać deklaracje ZUS a także pamiętać o terminowym odprowadzaniu należnego podatku i składek na ubezpieczenie, masz także obowiązek przechowywania dokumentacji księgowej. Prowadzącym samodzielnie księgowość z pomocą przychodzą specjalne programy komputerowe. Jeżeli jednak jak ognia boisz się cyferek, zawsze możesz skorzystać z usług biura rachunkowego, rozwiązanie to ma tylko jedną wadę – podnosi comiesięczne koszty prowadzonej działalności.

5. Ponosisz koszty, nawet jeżeli nie zarabiasz
Własna firma to niestety również koszty, niektóre z nich zależą od osiąganych dochodów, inne nie. Trzeba liczyć się z tym, że na początku będziesz musiał zainwestować w narzędzia pracy. Obecnie niezbędnym minimum jest często telefon i komputer, konieczny może się okazać również samochód, ale możesz też potrzebować specjalistycznego sprzętu – wszystko zależy od tego, jaki rodzaj pracy masz zamiar wykonywać. Koszty prowadzonej działalności podnosi również konieczność wynajęcia lokalu – możesz ich uniknąć, jeżeli będziesz w stanie wykonywać pracę w domu.
Prowadząc własną działalność będziesz zobowiązany do odprowadzania danin na rzecz państwa. Będziesz musiał opłacać składki na ubezpieczenie do ZUS oraz rozliczać się z urzędem skarbowym. Dla wielu małych przedsiębiorstw największym obciążeniem są składki ZUS, które trzeba opłacać za każdy miesiąc, bez względu na to, czy działalność w ogóle przyniosła jakieś dochody. Pomocą dla przedsiębiorców wchodzących na rynek jest możliwość skorzystania z preferencyjnych stawek ZUS, czyli tzw. „małego ZUSu”. Stawka preferencyjna jest obecnie o ok 600 zł niższa od standardowej i można ją opłacać przez pierwsze 24 miesiące prowadzenia działalności.
Z osiąganych w swojej działalności dochodów musisz się rozliczać z urzędem skarbowym i odprowadzać zaliczki na podatek. Zaliczki na podatek dochodowy odprowadza się zazwyczaj co miesiąc, do wyboru masz trzy formy opodatkowania. Jeżeli Twoja działalność będzie wymagała zarejestrowania się jako płatnik VAT albo dobrowolnie podejmiesz taką decyzję, będziesz musiał również co miesiąc odprowadzać podatek VAT. Więcej o sprawach podatkowych przeczytasz w kolejnym artykule naszego cyklu.

Liczy się pomysł!

Sukces Twojej firmy w największym stopniu zależy od tego, czy to co zaoferujesz spotka się z zainteresowaniem klientów. Musisz wiedzieć, co chcesz robić i być pewnym, że jesteś w tym dobry. Jednym słowem potrzebujesz pomysłu! Idealnie by było, aby to co zamierzasz robić zapełniało jakąś lukę rynkową, czyli żebyś miał coś, czego nie ma nikt inny. Największe szanse powodzenia mają pomysły innowacyjne i dostosowane do zapotrzebowania lokalnego rynku. Co to znaczy? Używając prostego przykładu: jeżeli w małej miejscowości jest już pięć zakładów fryzjerskich, które ledwo sobie radzą, raczej nie warto zakładać kolejnego, lepiej pomyśleć np. o salonie kosmetycznym, jeżeli okoliczne mieszkanki narzekają na jego brak.
Dobry pomysł na działalność to jednak przede wszystkim pomysł zgodny z zainteresowaniami i umiejętnościami przedsiębiorcy. To co zamierzasz robić, musi sprawiać Ci radość, musisz też mieć pewność, że jesteś w tym naprawdę dobry. Łączenie pasji z pracą to najprostszy i najprzyjemniejszy przepis na sukces.

Założenie własnej działalności to poważna i wymagająca namysłu decyzja, jeżeli jednak czujesz, że to coś dla Ciebie, nie zrażaj się trudnościami. Sukces zależy przede wszystkim od Ciebie!

Autor: Emilia Witkowska
Elektroniczne Centrum Aktywizacji Młodzieży 
Źródła:
www.infor.pl
www.pit.pl
www.money.pl/wiadomosci.zakladam_firme


Widok zawartości stron Widok zawartości stron