Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jedno jest niebo nad nami

W okresie od 4 do 10 sierpnia br. Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Rzeszowie realizowało kolejny projekt wymiany młodzieży z Polski, Ukrainy i Niemiec pt: „Jedno jest niebo nad nami”.

W okresie od 4 do 10 sierpnia br. Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Rzeszowie realizowało kolejny projekt wymiany młodzieży z Polski, Ukrainy i Niemiec pt: „Jedno jest niebo nad nami".

Projekt w swoich założeniach miał zachęcić do wzajemnego poznania swoich sąsiadów z zagranicy, pobudzić ciekawość młodzieży do poznawania kultury i tradycji narodowych oraz kształcić ich świadomość obywatelską. Poprzez udział w zajęciach integracyjnych, warsztatach na temat tolerancji i przełamywania stereotypów oraz zajęciach informatyczno – historycznych uczestnicy projektu mieli również możliwość poznać bliżej bogactwo kulturowe Podkarpacia. Przedsięwzięcie to miało także za zadanie uzmysłowienie wszystkim uczestnikom, że bez względu na pochodzenie, każdy „ojczyznę nosi w sercu, tradycję - w umyśle, a sztukę – w duszy".

Do udziału w projekcie przystąpiło 38 osób reprezentujących: DJR e.V. - Deutsche Jugend aus Russland e.V. ze Stuttgartu (Niemcy), Euroclub "Strahl von Europa-Промінь Європи" z Nowego Rozdilu (Ukraina) oraz uczestnicy Hufca Pracy 9-19 z Dębicy i Hufca Pracy 9-18 z Krosna.

Młodzież z trzech państw, o sześciu narodowościach, przez 7 dni posługując się w projekcie językiem niemieckim, polskim, ukraińskim, rosyjskim, turkmeńskim, bułgarskim, angielskim bez problemu znalazła wzajemne zrozumienie. Uczestnicząc w warsztatach zorganizowanych przez Muzeum Okręgowe w Rzeszowie - „Nie święci garnki lepią - pradzieje garncarstwa"- poznali technikę wytwarzania naczyń glinianych w pradziejach. Zajęcia warsztatowe  pozwoliły młodzieży nabyć wiedzę o jednym z najstarszych rzemiosł – garncarstwie. Na przygotowanych przez rzeszowskie Muzeum zajęciach międzynarodowa grupa młodzieży mogła się dowiedzieć, kiedy powstały i skąd pochodzą pierwsze na świecie naczynia, kto jest twórcą koła garncarskiego, czy też jak wyglądały pradziejowe piece garncarskie. Na zakończenie przeprowadzonych działań każdy z uczestników miał okazję wcielić się w rolę prahistorycznego garncarza i wykonać własne naczynia, ozdoby, figurki. Wszystkie wykonane prace uczestnicy projektu mogli zabrać ze sobą do domu.

W następnym panelu warsztatowym przygotowanym przez tą placówkę były zajęcia informatyczno - historyczne „Wirtualny powrót do przeszłości". Młodzież  mogła poznać na nich nowoczesne sposoby archiwizowania eksponatów na cele edukacyjne, konserwatorskie i do badań naukowych. Miejscem zajęć było doskonale wyposażone laboratorium 3D Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, gdzie pracownicy zaprezentowali skanowanie trójwymiarowe i przetwarzanie eksponatu na wersję cyfrową wraz z objaśnieniem.

Niesłabnące zainteresowanie młodzież wykazała podczas warsztatów w cukierni Julian Orłowski - Kazimierz Rak, gdzie mieli możliwość zapoznać się z tajnikami wytwarzania artystycznych wyrobów cukierniczych takich jak: róże, serca rzeszowskie oraz figurki okolicznościowe zdobiące wyroby cukiernicze mistrzów tej cukierni. Uczestnicy projektu mieli również możliwość zwiedzić Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP w Iwoniczu, poznając jego zasady funkcjonowania. Wspólne ognisko w Ośrodku otworzyło drogę do wzajemnej integracji poprzez naukę polskich, niemieckich i ukraińskich piosenek, zainicjowało rozmowy o sposobie i stylu życia młodzieży oraz ich sukcesach i problemach.

Uwieńczeniem projektu był „Wieczór Tradycji" z udziałem społeczności lokalnej, przedstawicieli Urzędu Miasta, Konsulatu Honorowego Ukrainy w Rzeszowie, partnerów projektu, sponsorów oraz mediów. Uczestnicy w ciekawy i urozmaicony sposób zaprezentowali kulturę i potrawy regionalne, przedstawili symbole narodowe, tradycje, obyczaje, muzykę, piosenki i tańce. Zorganizowali wystawę prac artystycznych własnoręcznie zrobionych na warsztatach. Przygotowany przez młodzież program artystyczny uzupełniły występy zaproszonych gości. Tańce narodowe zaprezentowali członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Resovia - Saltans", Zespół Śpiewaczy  „Kumoszki" – pieśni regionalne i biesiadne, Trio wokalne z Rzeszowskiej Cerkwi Prawosławnej – śpiew cerkiewny, solistka Pani Liliana Cełujko-Gałakan, absolwentka Konserwatorium Muzycznego w Kijowie – pieśni ukraińskie. W sobotę, ostatniego dnia realizacji programu międzynarodowej integracji młodzież miała okazję zażyć słonecznych kąpieli również na miejskim basenie. W godzinach wieczorowych młodzież uczestniczyła również w pokazie muzycznym Rzeszowskiej Fontanny Multimedialnej pt. „Folk dookoła świata". Młodzież uczestnicząca w projekcie „Jedno jest niebo nad nami" wyjechała zadowolona i pełna wrażeń, bogatsza nie tylko o wiedzę na temat tradycji i kultury występujących w innych krajach, ale także o nowych przyjaciół z zagranicy.

Projekt został realizowany w ramach Programu Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Jego autorem i koordynatorem była Valentyna Dmytrenko – Specjalista ds. programów - stażysta CEiPM w Rzeszowie.

Autor: Valentyna Dmytrenko – Specjalista ds. programów - stażysta CEiPM w Rzeszowie

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron