Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Krok do samodzielności

Skończyłeś szkołę i masz problem z podjęciem pracy? Chcesz zarobić swoje pierwsze własne pieniądze, osiągnąć sukces? Postaw na siebie i dokonuj własnych wyborów. Aby czegoś dokonać, trzeba zacząć tu i teraz. Należy pamiętać, że właściwa decyzja to taka, po której czujesz się dobrze.

Dzisiejszy rynek pracy stawia przed nami coraz większe wymagania. Okazuje się, że bardzo często na najprostsze stanowiska pracy na przykład, pracownika fizycznego trzeba składać dokumenty aplikacyjne, a każdy z kandydatów do pracy musi przejść rozmowę kwalifikacyjną. Rynek pracy to także miejsce, na którym wcześniej lub później musi się znaleźć każdy z nas. Różnorodność ofert pracy, zbyt wysokie wymagania pracodawców oraz niejasność opisywanych stanowisk to niejednokrotnie dla osób poszukujących pracy element codziennych zmagań. Sporym problemem okazuje się nie tylko znalezienie dla siebie odpowiedniego stanowiska, ale też sporządzenie prawidłowych dokumentów aplikacyjnych. Poszukiwanie pracy to problem wielu młodych osób wchodzących na rynek po raz pierwszy. Znalezienie pracy wymaga dużego nakładu sił, czasu i kreatywności. Nie wolno zrażać się niepowodzeniami, trzeba być konsekwentnym, wytrwałym i cierpliwym. Jeżeli okaże się, że poszukiwanie pracy na dany moment jest naszym podstawowym zajęciem to powinniśmy przeznaczyć na to maksymalną ilość czasu. Dobrze zaplanowany dzień nigdy nie będzie należał do zmarnowanych. Z poszukiwaniem pracy nie należy nigdy zwlekać. Musimy wziąć pod uwagę, że na rynku pracy pojawia się coraz więcej młodych, wykształconych osób o tych samych lub podobnych kwalifikacjach. Jeśli się nie pośpieszymy może się okazać, że ktoś inny dostanie „naszą pracę”.

Czego oczekują młodzi ludzie od pracodawców? Jasnych reguł i uczciwości, chcą się wykazać umiejętnościami i mieć osobistą satysfakcję z dobrze wykonywanych zadań. Należy jednak pamiętać, że przed przystąpieniem do poszukiwania odpowiedniej propozycji pracy wiara we własne siły ma ogromne znaczenie. Bez tego nawet największy wysiłek, nie przyniesie satysfakcjonujących efektów.

Gdzie szukać pracy?
Pierwszy krok skieruj na strony internetowe Ochotniczych Hufców Pracy oraz Powiatowych Urzędów Pracy. Drugi krok to rejestracja w Młodzieżowych Biurach Pracy gdzie pośrednicy oraz doradcy zawodowi udzielą odpowiedzi na nurtujące Cię pytania oraz pomogą prawidłowo zredagować dokumenty aplikacyjne. Targi pracy, giełdy pracy, kiermasze ofert bardzo często organizowane przez jednostki Ochotniczych Hufców Pracy są kolejną formą, która pomoże znaleźć nam zatrudnienie. W księgarniach i poradnikach można znaleźć wiele informacji wyjaśniających, w jaki sposób szukać pracy, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Warto skorzystać z doświadczenia osób zajmujących się procesami rekrutacji lub doradców zawodowych. Wykorzystaj sieć kontaktów: znajomi, rodzina. Osoby, które znają Cię z dobrej strony mogą udzielić Ci rekomendacji i mają najświeższe informacje o rekrutacji w firmie, w której pracują.       Pracodawcy bardzo często mają większe zaufanie do osób, które zostały im polecone.

Musimy pamiętać, że żyjemy w dobie, w której poszukiwanie a tym samym znalezienie pracy nie jest sprawą łatwą. Współczesny rynek pracy to ogromna konkurencja, zmienność i stale wzrastające wymagania wobec młodych ludzi. Minęły czasy, gdy student był tylko studentem, a jego jedynym obowiązkiem była tylko nauka.

Autor: Katarzyna  Kozdęba – pośrednik pracy filii Młodzieżowego Biura Pracy w Raciborzu.
Źródło: portale internetowe www.goldenline.pl;www.garg.pl


Widok zawartości stron Widok zawartości stron