Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Mapa marzeń – jak osiągnąć sukces

Czemu masz zadowalać się tym, co los Ci niesie zamiast samemu decydować o tym, czego chcesz?

To, że coś już osiągnęliśmy czy mamy, nie oznacza wcale, że nie możemy mieć jeszcze więcej. To, że Twój komputer jeszcze działa, nie oznacza, że nie powinieneś go zmienić na lepszy. To, że w szkole masz dostateczne oceny nie oznacza, że nie możesz mieć dobrych i bardzo dobrych ocen. A może masz talent muzyczny, który ukrywasz przed światem i śpiewasz tylko w trakcie kąpieli? Może warto „coś” z tym zrobić i zgłosić się do programu talent show? Czy wierzysz w to, że wszystkie te marzenia mogą zamienić się w Twój sukces? Jeśli chcesz zaryzykować i zmienić swoje marzenia w namacalny sukces, przeczytaj poniższy artykuł i poznaj technikę zwaną mapą marzeń. Technika ta pomoże Tobie w osiągnięciu wyznaczonych przez Ciebie celów.

Każdy z nas ma sprecyzowane marzenia. Dla jednej osoby najważniejsze będzie zdanie egzaminu zawodowego dla innej zdobycie Pucharu Polski w piłce nożnej. Problem pojawia się wtedy, gdy w związku z życiem codzienny nasze marzenia schodzą na dalszy plan a przez to nie są realizowane. Oglądając różnego rodzaju programy telewizyjne widzisz  ludzi, którzy wiele osiągnęli w życiu, jednak sam często rezygnujesz ze swoich marzeń na samym starcie, godząc się z tym, jak teraz jest. Często w naszych myślach krąży zdanie "ze mną jest inaczej, mi się nie uda". Narzekamy, że nic się nie dzieje w naszym otoczeniu, że ktoś ma lepsze oceny od nas, że Tomek miał lepszy start w dorosłe życie, bo pomogli mu rodzice. Ale czy Twoje narzekanie będzie miało pozytywny wpływ na Twoje życie? Czy coś zmieni? Może warto spróbować „coś” z tym zrobić i wziąć sprawy w swoje ręce?

Twoja droga do realizacji marzeń i celów wcale nie musi być trudna i długa. To, co nas spotyka w życiu, jest w dużej mierze uzależnione od nas samych. W wielu przypadkach nie osiągamy nic wielkiego, ponieważ albo nie wiemy, czego tak naprawdę tego chcemy, albo uważamy, że nie jesteśmy w stanie tego osiągnąć. Zamiast możliwości i szans, przypominamy sobie o problemach i niepowodzeniach, które kiedyś nas spotkały. Zamiast na rozwiązaniach tych problemów, skupiamy swoją uwagę na samej przeszkodzie. A przecież każdą przeszkodę da się pokonać! Możemy ją także wykorzystać, jako stopień do osiągnięcia naszego celu. Wyobraź sobie przez chwilę, że masz moc i siłę bajkowych postaci, które z łatwością pokonują wszystkie przeszkody. Postaraj się teraz przenieść tą moc i siłę do realizacji Twoich marzeń. Czy łatwo było Tobie zrealizować Twoje marzenie? Gdy tylko pomyślisz o czymś ważnym dla Ciebie, Twój umysł zacznie płatać Ci figle podsuwając różnego rodzaju przeszkody, przez które to wszystko stanie się nierealne. Zaczniesz sam sobie stawiać bariery - a to nie masz wystarczającej wiedzy, lat, siły, pieniędzy, a właściwe to może być, jak jest, byle tylko nie było gorzej.

Tymczasem ludzie, którzy osiągnęli sukces zaczynali właśnie od wizji upragnionej przyszłości i od marzeń, które chcieli zrealizować, i które odważyli się mieć. Oni nie zadowolili się tym, co mieli, chcieli czegoś więcej, chcieli zmienić „coś” w swoim życiu. Nie zważali na ludzi wmawiających im, że się nie uda, bo ich marzenia są „niemożliwe” do osiągnięcia. Wbrew wszystkim przeszkodom i trudnościom, jakie napotykali na swojej drodze do szczęścia realizowali swoje cele tak długo, dopóki ich nie osiągnęli. Za przykład ludzi, którzy zamienili marzenia w sukcesy możemy podać m.in.: Billa Gatesa i Steve Jobs. Bill Gates amerykański przedsiębiorca, a za razem twórca Microsoft, miał wizję komputera w każdym domu, w czasach, gdy na świecie nie używano jeszcze powszechnie komputerów. Jak widać jego wizja przeszła najśmielsze oczekiwania. Steve Josb amerykański przedsiębiorca powiedział, „Ludzie z pasją mogą zmienić świat na lepsze.” Zapytany kiedyś o to jak zostać przedsiębiorcą powiedział „mógłbym pracować, jako kierowca autobusu albo coś w tym guście, ale w końcu odkryłem, co mnie tak naprawdę pasjonuje”. To obrazuje jak jego praca była dla niego ważna. To dzięki jego pasji powstał iPod, który zrewolucjonizował codzienność zwykłych ludzi. Marzenia Gatesa i Jobsa zmieniły się w sukces m.in. dzięki wizualizacji.

Mapa marzeń inaczej zwana mapą celów jest pewnego rodzaju drogowskazem stosowanym w trakcie szkoleń z osobistego rozwoju. Ta technika wizualizacji pomaga uświadomić nam, czego pragniemy i do czego dążymy. Mapa marzeń to nic innego jak kolaż z powycinanych z pism i gazet ilustracji, fotografii, rysunków, opisów i napisów, które przyklejone do arkusza papieru w symboliczny sposób przedstawiają, o czym marzymy i do czego chcemy dążyć. Po przez wykorzystanie techniki wizualizacji porządkujemy swoje marzenia, a następnie koncentrujemy się na nich i sprawiamy, że staje się możliwe sformułowanie cząstkowych celów wyznaczonych do spełnienia. 

Aby mapa marzeń przyniosła wymierne efekty po jej wykonaniu powinniśmy umieścić mapę w widocznym miejscu i często na nią patrzeć. Przed przygotowaniem mapy należy zadać sobie pytanie „O czym marzymy”, a następnie zastanowić się jak zamierzamy osiągnąć swoje marzenia. Swoje plany powinniśmy tak skonkretyzować, aby nie pozostały w sferze abstrakcji. Mapa marzeń może być wykorzystywana w wielu sferach naszego życia. Jeśli dla kogoś najcenniejsze są przyjaźnie, może postanowić, że urządzi przyjęcie dla znajomych. Ale nie tak, że „kiedyś, jak znajdę wolną chwilę”. Wyznaczamy termin i go pilnujemy. Jeśli te przyjaźnie są rzeczywiście numerem jeden na naszej mapie marzeń, decydujemy, że co trzy tygodnie poświęcimy popołudnie bliskim znajomym. Jeśli dla kogoś najważniejszym jest to, aby pracować, jako psycholog dla dzieci ważne jest, aby ukończyć szkołę ponadgimnazjalną z dobrymi ocenami z określonych przedmiotów, które będą punktowane przy przyjęciu na studia psychologiczne. Już w trakcie edukacji ponadgimnazjalnej można sprawdzić swoje predyspozycje zawodowe pod katem psychologii czy pedagogiki uczestnicząc w wolontariacie indywidualnym czy grupowym. Wolontariat może opierać się na pomocy dzieciom przy odrabianiu zadań domowych czy ciężkiej pracy w hospicjum. 

Zaletą techniki wizualizacji jest to, że obrazy wykorzystywane w tworzeniu mapy marzeń pobudzają kreatywną półkulę naszego mózgu. Drugą zaletą mapy jest jej estetyka. Ludzie zawsze wybierają ujęcia i kadry, które im się podobają. Często powtarzają, że już samo oglądanie mapy jest dla nich źródłem radości. Patrząc na coś pięknego, odczuwamy szczęście, a ono motywuje nas pozytywnie do dalszego działania. Trzecią ważną sprawą jest to, że mapa marzeń stanowi świetny sposób komunikacji. Bliscy dzięki temu mogą lepiej nas zrozumieć, bo nie wszystko da się precyzyjnie wytłumaczyć słowami, a poza tym mapa przekazuje o wiele więcej niż słowa.

Tworząc swoją „Mapę marzeń” pamiętaj o tym, aby określić sobie przedział czasowy, w którym chcesz osiągnąć stawiane przez Ciebie cele, to pomoże Tobie w skuteczniejszym dążeniu do celu. Pamiętaj też o kolorach i ilustracjach, które pobudzą Twoją pamięć. Po pół roku bądź roku usiąść do mapy i spojrzeć na nią jeszcze raz i przeanalizować, co udało Ci się już osiągnąć a co musisz jeszcze zrobić.

Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Tobie w spełnieniu Twoich najskrytszych marzeń. Zachęcam do odwiedzenia stron poświęconych tworzeniu mapy marzeń. Dodatkowo warto również poczytać o mapie myśli, która  pomaga nam w usystematyzować naszej wiedzy. Ten rodzaj mapy wykorzystywany jest w trakcie nauki i przygotowywania prezentacji (www.dzialasz.pl, www.mapa-mysli.pl).

Autor:
Patrycja Kowalska-Łastowska - pośrednik pracy, Punkt Pośrednictwa Pracy w Myśliborzu

Źródła:
www.tomaszkryk.pl
www.zrealizuj-marzenia.zlotemysli.pl
www.prywatyzacjadlaludzi.pl/artykuły
www.zrealizuj-marzenia.zlotemysli.pl

Zdjęcia:
Ilustracja nr 1 – Rudy motywator- Mapa marzeń, www.czekoladozercaa.blogspot.com


Widok zawartości stron Widok zawartości stron