Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Moda na bieganie i jego magia

Bieganie często zmienia życie, nadaje mu sens. Z jednej strony jest najlepszym przyjacielem, dzięki któremu jest się uśmiechniętym człowiekiem, ma się energię do działania i słońce w sercu, a z drugiej strony potrafi otworzyć oczy i zalać je łzami.

Dzięki bieganiu codzienność zostaje uporządkowana, ma swój rytm. To pasja, która tak zakorzenia się w głowie i w sercu, że nie musi o sobie przypominać i zabiegać o względy. To niesamowite jak bieganie odsłania coraz to nowe karty osobowości i możliwości, uczy wsłuchiwania się w organizm i współgrania z nim. Zmienia i modeluje ciało. Daje wiele satysfakcji. Bieganie jest fascynujące!

Bieganie jest najstarszą formą aktywności człowieka. Od początku naszego istnienia stanowiło styl życia i decydowało o przetrwaniu. Trzeba było gonić zwierzynę, aby ją dopaść i upolować, albo uciekać w sytuacjach zagrażających życiu.

Jest uniwersalne, łatwe i naturalne. Biegasz kiedy chcesz i z kim chcesz. Jest to wysiłek angażujący największą ilość mięśni. Bieganie wspomaga zdrowie i dzięki niemu nabieramy wspaniałego wyglądu i doskonałego samopoczucia.

Daje przekonanie, że stać Cię na pokonywanie dużych przeszkód. Nie trzeba biegać maratonów, aby sprawdzić siłę swojego charakteru i zakochać się w tym sporcie. Swoją przygodę należy zacząć od  krótkich dystansów, a w trakcie systematycznych treningów i w miarę możliwości można zwiększać dystanse. Pierwszy etap przygotowań to trening umożliwiający przebiegnięcie bez zadyszki i stawania 5 km, kolejny to półmaraton. Potem można myśleć o przygotowaniach na wyższych szczeblach.

I co najważniejsze – bieganie jest najtańszą formą aktywności. Wydatek o którym trzeba pomyśleć to buty i strój sportowy, lecz jest to koszt praktycznie jednorazowy. Oczywiście zwiększając dystanse czy częstotliwość treningów, z czasem trzeba będzie dokonać nowych lub dodatkowych zakupów. Jednak na nie nastąpi to na tyle szybko, aby miało mocno  nadszarpnąć nasz budżet. A później jedynym kosztem, który musimy ponieść to nasz wolny czas.

W dobie obecnej cywilizacji: próżnego życia, pustego myślenia o ciuchach i pieniądzach, kierowania się życiem innych - jest to pomysł na siebie. Na wyciszenie, na zawalczenie o jednostkę. Zawalczenie o własne JA.

Niech dowodem będą liczby:
- 22 proc. – tylu angielskich lekarzy uznało bieganie za jeden z trzech najskuteczniejszych sposobów leczenia depresji,
- 30 – 40 minut truchtu 3 razy w tygodniu może zapobiec osteoporozie,
- 30 proc. – o tyle zredukujesz ryzyko zachorowania na nowotwór piersi systematycznie biegając,
- 63 proc – aż tak zmaleje niebezpieczeństwo zawału, jeśli będziesz biegać 20 -40 minut 3 razy w tygodniu.
Bieganie odchudza, rzeźbi sylwetkę, dodaje wigoru, poprawia nastrój i wzmacnia psychikę. Jest bezpłatne!!! Dla tych którzy chcę zacząć biegać można znaleźć mnóstwo poradników
w Internecie, np.:
http://www.magazynbieganie.pl/
http://bieganie.pl/
http://bieganie.natemat.pl/5617,jak-zaczac-biegac-bieganie-bez-wypluwania-pluc-czyli-przewodnik-poczatkujacego-biegacza

Powodzenia!

Autor:  Katarzyna Rynkiewicz, specjalista ds. szkoleń OSZ w Tarnobrzegu


Widok zawartości stron Widok zawartości stron