Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Po co mi szkoła?

Rozpoczęcie roku szkolnego to idealny moment, żeby zastanowić się nad własną motywacją do nauki. Bo po co właściwie jest szkoła i dlaczego się uczymy? Zapewne ile osób, tyle odpowiedzi, jednak większość z nas kształci się z podobnych powodów.

Najczęściej dopiero jako dorośli potrafimy od razu odpowiedzieć na pytanie: jaki jest sens chodzenia do szkoły i uczenia się? Młodzi ludzie często mają z tym problem, traktując chodzenie do szkoły jako przymus, a naukę jako przykry obowiązek. Tymczasem próba odpowiedzi na powyższe pytanie może wiele zmienić w naszym życiu i podejściu do edukacji.

Dlatego już dziś, zanim rozpocznie się rok szkolny, warto zadać sobie pytanie: po co się uczę? Odpowiedź „bo muszę”, wynikająca z powszechnego obowiązku szkolnego to zdecydowanie za mało! Nawet jeśli traktujesz edukację jako przymus, z pewnością zdajesz sobie sprawę, że tak naprawdę jest wiele innych powodów, by w nauce odnaleźć nie tylko sens, ale nawet satysfakcję! A jeśli jednak masz z tym kłopoty, poniższe refleksje powinny pomóc ci w znalezieniu dobrych powodów do nauki.

Szkoła i nauka dają wiedzę o świecie

Nie dziwi cię każda nowo napotkana rzecz lub zjawisko? Wiesz jak wyglądają Wielki Kanion i Mur Chiński, chociaż nigdy tam nie byłeś? Umiesz dodawać i odejmować w pamięci, znasz budowę układu kostnego człowieka, wiesz co to jest fotosynteza, znasz się na zegarku i kalendarzu, potrafisz napisać maila? Całą tę wiedzę o świecie i praktyczne umiejętności posiadasz właśnie dzięki nauce – niekoniecznie w szkole rzecz jasna, bo uczymy się także w domu, dzięki rodzicom i innym osobom, a także sami.

Jednak w przeważającej części wymienioną wyżej wiedzę i umiejętności nabywamy właśnie w szkole. Oczywiście, da się tego wszystkiego dowiedzieć samodzielnie: z książek, z internetu czy doświadczenia, ale gdyby nie szkoła – komu chciałoby się tego nauczyć? Edukacja szkolna daje ogromną wiedzę o świecie i pozwala zdobyć praktyczne umiejętności niezbędne do poruszania się w nim oraz funkcjonowania w społeczeństwie – to fakt, któremu trudno zaprzeczyć.

Nie lubimy głupich ludzi

Obeznanie w świecie jest na topie. Każdy, kto ma choć trochę przysłowiowego oleju w głowie i wydaje się być dobrze  zorientowany w tym, co się dzieje wokół niego, jest dużo bardziej atrakcyjną osobą do spędzania wspólnego czasu niż osoba, która lekceważy wiedzę o świecie i jest po prostu głupia. Nie przepadamy za osobami, które „nie ogarniają” co się dzieje na świecie, nie wiedzą o czym się mówi i czego warto się uczyć, bo taka lekceważąca postawa jest zwyczajnie irytująca. Oczywiście nie każdy musi lubić czytać książki i pochłaniać nowe informacje, ale ktoś, kto broni się przed zdobywaniem jakiejkolwiek wiedzy z pewnością nie zyska szacunku w swoim otoczeniu. Erudycja i wykształcenie dają pewien prestiż – zawsze tak było i zapewne zawsze tak będzie.

Nauka pomaga pielęgnować pasję

Nauka to nie tylko szkoła, ale także wszystkie dodatkowe zajęcia, na które zapisują nas rodzice lub które sami wybieramy i poświęcamy się im we własnym zakresie. Taniec, fotografowanie, pisanie bloga, gra na instrumencie, uprawianie sportów – wszystkie te zajęcia wymagają większej lub mniejszej wiedzy i sporych umiejętności, których przecież nie mamy danych z góry, lecz sami musimy je zdobyć. Często zaczynamy się interesować czymś, o czym dowiedzieliśmy się w trakcie edukacji, a potem staje się to naszą pasją, której poświęcamy wiele czasu. Zatem gdyby nie nauka i szkoła, często moglibyśmy rozminąć się z naszą pasją lub ciężko byłoby nam ją pielęgnować, bo przecież rozwijanie hobby w dużej mierze odbywa się dzięki umiejętności uczenia się.

Dzięki szkole i nauce będziemy mieć kiedyś pracę

Być może to przykra prawda, ale w życiu nie ma nic za darmo. Jeśli chcemy w dorosłym życiu posiadać wymarzone rzeczy, żyć dostatnio, podróżować i oddawać się przyjemnościom, już dziś warto wziąć się do roboty i zacząć solidnie się uczyć. Wykształcenie z pewnością pomoże w znalezieniu dobrej pracy lub założeniu własnej działalności, z której będziemy mogli się utrzymywać. To prawda, że w dzisiejszych czasach nie trzeba kończyć studiów, żeby dobrze zarabiać, bo również osoby po szkołach zawodowych czy specjalistycznych kursach, które posiadają tzw. fach w ręku, mogą znaleźć dobrze płatne zatrudnienie i mieć satysfakcję z wykonywanej pracy.

Dlatego bez względu na to czy masz predyspozycje do bycia lekarzem lub aktorem, mechanikiem samochodowym czy fryzjerką – nie zmarnuj tych lat, które dają ci szansę na przyswojenie odpowiedniej wiedzy i osiągnięcia zamierzonego celu! Za kilka lat możesz żałować, że nie uczyłeś się czy nie skończyłeś szkoły, kiedy był na to czas. Znajdź więc swoją motywację do nauki zanim będzie za późno!


Widok zawartości stron Widok zawartości stron