Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Portfolio co to takiego?

Podczas gdy samo stworzenie profesjonalnego CV oraz listu motywacyjnego nastręcza młodym ludziom wielu trudności, przygotowanie portfolio jest dla niektórych poprzeczką nie do przeskoczenia. Jeśli obawiasz się, że stworzenie portfolio może przewyższyć twoje możliwości, skorzystaj z rad zawartych w artykule.

 

Co to jest portfolio?

Czym więc jest portfolio? Twoją reklamą, dzięki której przekonasz pracodawcę, że jesteś idealnym kandydatem do pracy w jego firmie. To forma autopromocji, która ma dostarczyć potencjalnemu pracodawcy wszystkie informacje, których nie zamieścisz w swoim CV. Możesz je zrobić w formie teczki lub segregatora,
a także w intrenecie korzystając z darmowych stron.

Jak powinno wyglądać twoje portfolio?

Forma oraz zawartość treściowa twojego portfolio powinny być uzależnione od kierunku twoich studiów oraz branży w obrębie której aplikujesz. Reasumując: nie ma żadnych ograniczeń formalnych w tworzeniu portfolio, a jego ostateczny kształt powinien być wypadkową wymagań dotyczących danego stanowiska  
i umiejętności oraz cech osobowościowych kandydata.


Praktyczne rady

Co musi się znaleźć w twoim portfolio niezależnie od kierunku kształcenia i stanowiska, na które aplikujesz? Przede wszystkim informacje o twoich największych osiągnięciach i zrealizowanych dotąd projektach. Pochwal się też wszystkimi wygranymi konkursami bądź udziałem w interesujących szkoleniach, olimpiadach
i innych przedsięwzięciach.


Jeżeli w twoim portfolio brakuje znaczących osiągnięć, postaraj się napisać list motywacyjny dotyczący twoich mocnych stron. W ten sposób zasygnalizujesz pracodawcy, że choć nie masz jeszcze doświadczenia zawodowego, to jednak tkwi w tobie potencjał, który warto wykorzystać.
Jako osoba nadal ucząca się, absolwent szkoły ponadgimnazjalnej czy tez studiów wyższych nie masz zapewne dużego doświadczenia zawodowego, możesz jednak posłużyć się opiniami osób, u których odbywałeś praktyki lub pracowałeś w ramach wolontariatu. Dobrym pomysłem jest również cytowanie wybranych opinii byłych lub aktualnych współpracowników – szczególnie tych, którzy są uznawani za fachowców w danej branży. Jeśli posiadasz interesujące hobby, wspomnij o nim także w swoim portfolio. Unikaj jednak zdawkowych informacji w stylu: „interesuję się modą” lub „w wolnym czasie lubię czytać książki”.


Jeśli już piszesz o swojej pasji, podaj więcej szczegółów i udowodnij pracodawcy, że jesteś specjalistą w dziedzinie, którą się interesujesz. Dobrze sformułowane zdanie to np. „W wolnym czasie czytam moją ulubioną literaturę. Uwielbiam kryminały, książki przygodowe, fantastyczne, dramaty. Zazwyczaj mocno angażuję się w przeżycia głównych bohaterów. Literatura pochłania wiele mojego czasu, bo po przeczytaniu kilku kartek jestem ciekaw co będzie dalej, jak ta historia się skończy i dlatego zdarza się, że jednego dnia czytam całą książkę. Dużo czasu poświęcam też grze w siatkówkę. Należę do klubu szkolnego, który reprezentuje moje technikum. Dwa razy w tygodniu mam intensywne treningi. Ciężko pracuję i odnoszę w tej dziedzinie sportu sukcesy. Czerpię z tego ogromną przyjemność, pomimo częstego zmęczenia.

Najczęściej popełniane błędy.

Podczas tworzenia portfolio pamiętaj, aby unikać najczęściej popełnianych błędów, takich jak przepisywanie większości informacji z CV. Portfolio nie ma być powieleniem życiorysu, a jedynie jego uzupełnieniem. Nie zamieszczaj także zbyt dużej ilości niepotrzebnych linków, które nie prowadzą bezpośrednio do twoich prac lub artykułów na ich temat, lecz otwierają strony hobbistyczne. Najbardziej rażącym błędem jest traktowanie portfolio jak kwestionariusza osobowego do którego wpisuje się wszystkie umiejętności kandydata. Informacje typu „potrafię obsługiwać kserokopiarkę, telefon i skaner” sprawią, że twoje portfolio nie będzie wyglądać profesjonalnie. Pamiętaj o tym, że nawet jeśli posiadasz interesujące portfolio, nie powinieneś wysyłać go pracodawcy,  który wyraźnie nie poprosił  o to w ofercie pracy. Wyjątkiem jest sytuacja, w której aplikujesz do firmy, która akurat nie organizuje rekrutacji. Wyślij wtedy swoje portfolio, by pokazać pracodawcy, że umiesz właściwie wypromować swoją osobę sprawdzisz się na danym stanowisku. Do swojej autoprezentacji dołącz także życiorys oraz list motywacyjny.


Gratuluje stworzyłeś swoje port folio, powodzenia!

Autor: Małgorzata Królak – doradca zawodowy MCK Żagań.


Widok zawartości stron Widok zawartości stron