Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Projektant mody. Czy sam talent wystarczy?

Rozwój branży odzieżowej w Polsce wzbudził wśród młodych ludzi zainteresowanie zawodami związanymi z przemysłem mody i tekstyliów.

Projektant mody jest jedną z kluczowych profesji dla tej dziedziny. Jeśli marzysz o karierze projektanta, powinieneś wiedzieć, co jest warunkiem sukcesu w branży.

Czym zajmuje się projektant mody?

Aby zrozumieć specyfikę zawodu projektanta mody w pierwszej kolejności musisz dowiedzieć się, jakie zadania czekają na przyszłego projektanta. Niewątpliwie jest to zawód z dziedziny profesji o charakterze artystycznym. W oparciu o wizję projektant tworzy rzecz (projekt odzieży), której odbiorcami są ludzie, co wskazuje na konieczność świadczenia działalności usługowej. Głównym zadaniem projektanta jest stworzenie projektu kolekcji w postaci rysunku do produkcji seryjnej lub unikatowej, która będzie zgodna z potrzebami rynku oraz obowiązującymi trendami. Dodatkowo odpowiada on za dobór rodzaju tkanin z których maja być wykonane projekty. W dobie postępującego rozwoju coraz częściej tradycyjne projekty wykonane za pomocą ołówków zastępowane są specjalistycznym oprogramowaniem komputerowym.

Wielu osobom może wydawać się, że praca projektanta mody polega głównie na tworzeniu projektów. W rzeczywistości osoba na tym stanowisku ma wiele różnych zadań. Przede wszystkim projektant musi koordynować wykonanie kolekcji, co jest związane z koniecznością współpracy z działami wewnętrznymi firmy. Często osobiście zajmuje się utrzymaniem kontaktu z producentami tkanin. Ponadto uczestniczy w przygotowaniach i nadzoruje przebieg pokazów mody, począwszy od współpracy z agencjami modelek po popularyzacje działalności w środkach masowego przekazu. Ważnym zadaniem jest dbanie o wizerunek firmy, czemu służy udział w targach i giełdach mody.

Jakie cechy są potrzebne?

Projektanci to przede wszystkim osoby kreatywne oraz twórcze, z wrodzoną wyobraźnią i sprecyzowanym gustem. Przyszły projektant powinien posiadać umiejętności z zakresu rysowania, projektowania i modelowania. Istotne są także sprawności tensometryczne, tj. rozróżnianie barw, widzenie przestrzenne oraz zręczność rąk i palców. Atutem i ułatwieniem w pracy jest umiejętność szycia.

Ze względu na niezależny charakter zawodu, polegający na prezentowaniu, jak i sprzedaży pomysłów, wykonawca projektów powinien posiadać umiejętności organizacji pracy własnej, przedsiębiorczości i inicjatywy, niezależności własnych poglądów oraz zdolność przekonywania. W ramach zadań polegających na współpracy z innymi ludźmi oczekiwaną cechą jest komunikatywność oraz precyzyjność wypowiedzi. W pracy projektanta niezbędne jest ciągłe doskonalenie, poszerzanie wiedzy, śledzenie trendów oraz szukanie inspiracji dla tworzenia nowych pomysłów. Wskazany jest rozwój nie tylko z dziedziny mody, ale również marketingu oraz psychologii potrzeb konsumenta.

Wykształcenie

Talent oraz predyspozycje są bardzo istotne, jednakże by odnieść sukces, powinieneś pomyśleć o zdobyciu wyższego wykształcenia kierunkowego. Główną uczelnią w Polsce, kształcącą przyszłych projektantów, jest Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi. Jeśli jesteś osobą pracującą posiadającą odpowiednie uzdolnienia propozycją kształcenia dla ciebie jest m.in. Kolegium Mody w Łodzi. Wśród ofert doszkalających znajdziesz wiele kursów, jednakże w większości są to kursy, których efektem będzie zdobycie umiejętności krawieckich.

Jak zdobyć doświadczenie?

W każdym zawodzie zdobywanie doświadczenia odgrywa kluczową rolę przy ugruntowaniu pozycji na rynku pracy. To samo dotyczy profesji projektanta mody. Wielu projektantów zaczyna swą drogę zawodową od stażu w firmie odzieżowej. Projektant może podjąć zatrudnienie na etat w przedsiębiorstwie odzieżowym lub zająć się kreowaniem własnej marki poprzez prowadzenie atelier oraz indywidualną sprzedaż wyrobów odzieżowych.

Zawód projektanta mody jest zawodem wymagającym nie tylko umiejętności związanych z tworzeniem projektów czy kolekcji, ale również szeregiem zadań mających na celu promocję działalności oraz (co najistotniejsze) sprzedaży własnych wyrobów. Zatem jeśli masz talent i pasje, dodatkowo jesteś osobą kreatywną i przedsiębiorczą, a także posiadasz zdolności interpersonalne, zawód projektanta mody jest idealny dla ciebie.

Autor: Paula Ciecholińska, pośrednik pracy PPP Wejherowo

Źródła:
http://psz.praca.gov.pl/rynek-pracy/bazy-danych/klasyfikacja-zawodow-i-specjalnosci/wyszukiwarka-opisow-zawodow
http://www.perspektywy.pl/


Widok zawartości stron Widok zawartości stron