Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Rozmowa kwalifikacyjna – jak ich powalić?

Poszukiwanie pracy dotyczy obecnie niemal każdego z nas. Starasz się o pierwszą pracę po ukończeniu szkoły lub właśnie uzyskałeś dyplom wyższej uczelni? Wiedza o tym, co należy zrobić, by dobrze wypaść w czasie rozmowy kwalifikacyjnej jest niezwykle istotna.

Rozmowa kwalifikacyjna, choć często bywa stresująca, stanowi znakomitą sposobność, aby zaprezentować się, przekonać do siebie pracodawcę i zdobyć wymarzoną posadę. Wiele osób wychodzi z założenia, że po otrzymaniu zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną „jakoś to będzie". Jednak opracowanie CV i profesjonalnego listu motywacyjnego to zdecydowanie za mało. Nie warto spędzać czasu na biernym oczekiwaniu. Lepiej wykorzystać go na przygotowanie się pod względem merytorycznym i zadbanie o swoje pozytywne nastawienie.

Osoba prowadząca rozmowę rekrutacyjną stara się wykryć kluczowe cechy profilu osobowości. Pozwalają one ustalić typ człowieka, kandydata na określone stanowisko. Obecność tych wyróżników uwidacznia się w odpowiedziach i przedstawia stosunek do samego siebie, pokazuje też prawdopodobny przebieg współpracy. Cechy te pozwalają na stworzenie tzw. profilu osobowościowego kandydata do pracy. Aby zaprezentować zdrową, zdolną do odnoszenia sukcesów sylwetkę osobowościową należy manifestować takie cechy jak: zapał, motywacja, umiejętność porozumiewania się, energia i pewność siebie. Pracodawaca chce wiedzieć, czy kandydat spełni jego oczekiwania i nadaje się do pracy w jego firmie.

Drugi profil to tzw. profil zawodowy. Każda firma poszukuje pracowników szanujących swoją profesję i pracodawcę. Ujawnienie poszczególnych cech zawodowych sprawi, że kandydat jest oceniony jako lojalny oraz godny zaufania. Korzystne jest zatem wyeksponowanie samodzielności, uczciwości, oddania oraz skuteczności.

Coraz częściej słyszy się, że postrachem kandydatów jest celowe tworzenie stresującej atmosfery w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. W środowisku osób poszukujących pracy obecne są historie o tym, jak pracodawca żąda od kandydata: „Proszę sprzedać mi ten długopis", pyta „Ile skrzyżowań świetlnych jest w Warszawie?". Takie pytania mają na celu sprawdzenie, czy dana osoba łatwo daje się wyprowdzić z równowagi i jak reaguje na sytuacje stresowe. Należy pamiętać, że są to tylko i wyłącznie wyzwania, a nie powód do osobistej obrazy. Stresujące kwestie można obrócić na swoją korzyść i umiejętnie się z nich wymigać.

Zdarza się, że pracodawcy stosują jeszcze bardziej wypracowane wersje rozmowy kwalifikacyjnej. Modne ostatnio stały się spotkania pozorowane oraz odgrywanie ról. Grupy kandydatów umieszczane są w jednym pomieszczeniu i proszone o dokonanie improwizowanych prezentacji. Stresującą sytuację warto odmienić na swoją korzyść. Jest to doskonała szansa, aby wyróżnić się na tle całej grupy. Spokój i pozytywne nastawienie sprawią, że kandydat wyjdzie zwycięsko z każdej próby.

Warto pamiętać, że przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej pod względem psychicznym i merytorycznym ma bardzo duże znaczenie. Istotna jest także nasza dobra prezencja. Właściwie dobrany ubiór robi odpowiednie wrażenie i gwarantuje większą pewność siebie. Podstawowa zasada brzmi następująco: ubiór powinien pasować do stanowiska, o które dana osoba ubiega się, a nie do tego, które zajmuje. Ponadto schludny i zadbany wygląd wzbudza zaufanie, przekonuje do tego, by powierzać pracownikowi odpowiedzialne zadania. Dlatego też zainwestowanie w staranne, dobrze skrojone ubranie jest pierwszym krokiem do udanej kariery. 

Dobrze przygotowana osoba bez problemu poradzi sobie z nieoczekiwanymi sytuacjami i z łatwością odpowie na najczęściej zadawane pytania. Dzięki temu zostanie zapamiętana jako dobry kandydat na oferowane stanowisko. Warto zatem poświęć kilka chwil, aby przemyśleć swoje odpowiedzi i zadbać o pozytywne nastawienie.

 

Autor: Ewelina Popowska – wolontariusz CEiPM OHP w Elblągu

Źródło: Judith Verity, „Co trzeba wiedzieć przed rozmową kwalifikacyjną?" Warszawa 2001.

Susan Hodgson, „Rozmowa kwalifikacyjna. Błyskotliwe odpowiedzi na podchwytliwe pytania", Warszawa 2008.

Martin John Yate, „Rozmowa kwalifikacyjna. Najlepsze odpowiedzi na trudne pytania", Łódź 2001.

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron