Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Selfie podczas jazdy?

Robienie selfies, podobnie jak telefonowanie i smsowanie podczas jazdy samochodem, mogą kosztować Cię życie.

Wypadki samochodowe są główną przyczyną śmierci wśród młodych kierowców. Najczęściej powodem jest brak uwagi na drodze, który spowalnia czas reakcji. Robienie zdjęć lub sprawdzanie statusu na Facebooku podczas jazdy samochodem może poważnie zagrozić Twojemu bezpieczeństwu – i narazić na niebezpieczeństwo innych użytkowników drogi.
 
Z badania przeprowadzonego przez Forda wśród 7 tys. użytkowników smartfonów w wieku od 18 do 24 roku życia z 7 krajów Europy wynika, że co czwarty z nich robił sobie selfie podczas jazdy samochodem. Prawie połowa uczestników badania przyznała się do tego, że zdarzyło im się zrobić smartfonem zdjęcie, kiedy kierowali samochodem, a co czwarty uczestnik korzystał z mediów społecznościowych. Średnio w miesiącu wysyłanych jest aż 916 aktualizacji statusu z hashtagiem #drivingselfie.
 
Coraz więcej wypadków – w tym śmiertelnych – spowodowanych jest tym, że kierowcy robią selfie. Kierowanie samochodem wymaga pełnej kontroli nad pojazdem przez cały czas. Zrobienie jednego selfie rozprasza Twoją uwagę na 14 sekund, a sprawdzanie aktualności w serwisach społecznościowych – na całe 20 sekund.
 
Przez ten czas samochód jadący z prędkością 100 km/h może przejechać przez pięć boisk do piłki nożnej!
 
Jeśli musisz skorzystać ze smartfona, zjedź z drogi, zaparkuj i zrób to spokojnie. Więcej informacji o bezpiecznej jeździe znajdziesz na tej stronie wikihow.
 
Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu (ETSC), której celem jest zmniejszenie liczby ofiar (w tym śmiertelnych) wypadków na drogach, pomoże Ci na bieżąco śledzić aktualne informacje na temat bezpieczeństwa drogowego w Europie.

Artykuł pochodzi z serwisu Europejski Portal Młodzieżowy


Widok zawartości stron Widok zawartości stron