Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Sprzyjamy młodym talentom w OHP

Każdy z nas ma jakiś talent, ale nie każdy potrafi go w sobie znaleźć. Organizowanie imprez o różnorodnym charakterze sprzyja odkrywaniu zdolności wśród uczestników OHP. Młodzi miłośnicy sztuki w Ochotniczych Hufcach Pracy rozwijają swoje artystyczne pasje poprzez przygotowywanie się i uczestnictwo w nich.

Wiodącą imprezą kulturalno-oświatową, w której młodzież OHP popisuje się swoimi talentami m.in. wokalnymi, tanecznymi, aktorskimi, plastycznymi jest Festiwal Kultury Młodzieży OHP. Młodzież przygotowywana jest przez wychowawców do występów jak też prezentacji plastycznych dużo wcześniej w swoich hufcach i ośrodkach.

W wyznaczonym terminie biorą oni udział w Festiwalu na szczeblu wojewódzkim. Ich prezentacje są oceniane przez jurorów, a najlepsi honorowani są nagrodami i reprezentują wojewódzkie komendy, centra kształcenia i wychowania na festiwalu o zasięgu ogólnopolskim. Wydawałoby się, że już nigdzie więcej nie można ich zobaczyć i usłyszeć. Nic bardziej mylnego. Młodzież jest tak chętna do występów, że z radością występuje m.in. na uroczystościach, festynach, koncertach itp.  Jedną z takich imprez jest koncert „Siła Marzeń”. Impreza ta wpisała się na stałe w kalendarz zielonogórskiego święta „Winobrania”.

"Winobranie" (Dni Zielonej Góry) to coroczna, największa w regionie impreza kulturalna odbywająca się w Zielonej Górze we wrześniu. Zazwyczaj trwa od 7 do 9 dni, podczas których trwają liczne imprezy organizowane przez lokalne stowarzyszenia, koncerty, jarmark handlowy oraz prezentacje produktów regionalnych, z których najważniejsze są lubuskie wina.

Najbardziej efektownym i najbarwniejszym elementem obchodów zielonogórskiego Winobrania jest korowód. Za jego organizację odpowiada zazwyczaj Teatr Lubuski, który zaprasza do współpracy szczudlarzy, teatry uliczne, uczniów zielonogórskich szkół, miejskie stowarzyszenia i organizacje. Kilkaset osób przechodzi główną ulicą miasta, krocząc za królem winobrania - Bachusem. Na jadących platformach prezentują się poszczególne winnice, a winiarze częstują obserwatorów winem.

Szczególne miejsce zajmuje w czasie Dni Zielonej Góry Miasteczko Winiarskie - specjalnie wydzielona strefa, gdzie winiarze z całego regionu w maleńkich, drewnianych domkach prezentują swoje wina i inne wyroby, a zaproszeni artyści z Polski i z zagranicy występują na scenie koło Ratusza, umilając czas odwiedzającym winny gród. Wśród znamienitych artystów po raz szósty znaleźli się młodzi ludzie z OHP, którzy rokrocznie z powodzeniem dają popis swoich możliwości ku aprobacie zielonogórskiej publiczności. W tym roku młodzi ludzie z Lubuskiej WK OHP również podbili serca mieszkańców winnego grodu. Brawurowo wykonywali covery znanych wykonawców polskich i zagranicznych, a także utwory własnego autorstwa. Nasi uczestnicy na scenie czuli się znakomicie. Licznie zgromadzonej publiczności nie trzeba było nawet zachęcać do wspólnego śpiewania z młodymi wykonawcami. Nasze występy skupiły wokół sceny nie tylko osoby młode. Różnorodny repertuar pozwolił na dobrą zabawę zarówno całym rodzinom, osobom starszym, jak też pobliskim mieszkańcom, którzy kibicowali naszym uczestnikom z okien swoich mieszkań. Nawoływanie do bisowania wywoływało ogromne uśmiechy nie tylko na twarzach uczestników, ale także kadry opiekuńczo-wychowawczej i pracowników LWK OHP. Wartością dodaną koncertu, poza wyzwoleniem u odbiorców niezapomnianych przeżyć estetycznych był wzrost poczucia wartości młodych artystów, sens pracy nad sobą i rozwijaniem umiejętności, spektakularne efekty wpływające pozytywnie na rozwój osobowości i usystematyzowanie hierarchii wartości. Przedsięwzięcie zorganizowane zostało przez Lubuską Komendę OHP przy współudziale Zielonogórskiego Ośrodka Kultury.

Autor tekstu: Wioletta Wilińska - st. spec. ds. wychowania, kultury i sportu/Rzecznik Prasowy Lubuskiej WK OHP.
Autor zdjęć: Angelika Tylawska – spec. ds. kształcenia i wychowania.


Widok zawartości stron Widok zawartości stron