Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Ważna aktywność sportowo-ruchowa w CKiW w Tarnowie

W ramach bezpłatnych zajęć pozalekcyjnych uczestnicy CKiW OHP w Tarnowie zainteresowani sportem, mają możliwość korzystania z różnorodnej oferty. Jest to sposób na miłe i korzystne spędzanie czasu, ale też szansa na sukcesy, wyróżnienia i nagrody w rywalizacjach na różnym szczeblu.

Aktywność sportowo-ruchowa, zwłaszcza wśród młodzieży jest istotnym czynnikiem wpływającym na zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Daje możliwość kształtowania charakteru, odpowiedzialności, uczy pokonywania trudności, współpracy z innymi, przyjmowania porażki, a wysiłek i zaangażowanie nagradza sukcesem. Dlatego też działalność sportowa jest jednym z głównych elementów pracy wychowawczej realizowanej w Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Tarnowie.

Młodzież tarnowskiego CKiW chętnie korzysta z Parku Wodnego w Tarnowie, gdzie miło spędza czas na krętych i prostych zjeżdżalniach, wodnych gejzerach, sztucznej rzece, w „morskich falach" i jacuzzi. Uczestnicy z większym zacięciem sportowym ćwiczą swe umiejętności pływackie na „dużym" basenie. Wyłoniona w wewnętrznych eliminacjach reprezentacja pływaków CKiW OHP w Tarnowie corocznie bierze udział w wojewódzkich zawodach młodzieży OHP w pływaniu, organizowanych przez Małopolską Wojewódzką Komendę Ochotniczych Hufców Pracy. Zajęcia sportowe w hali pozwalają na realizację gier zespołowych: koszykówki, siatkówki, gry w piłkę nożną chłopców i dziewcząt. Niemal w każdym roku drużyny reprezentujące tarnowskie Centrum podejmują w wymienionych specjalnościach zmagania z reprezentacjami innych placówek OHP na poziomie wojewódzkim, a niekiedy ogólnopolskim. Znaczna grupa młodzieży CKiW systematycznie gra w tenisa stołowego – w ramach zajęć sportowych i wieczorami na terenie internatu – najlepsi reprezentują placówkę w wojewódzkich mistrzostwach OHP. Ponadto młodzież tarnowskiego Centrum systematycznie korzysta z siłowni, stołu bilardowego, gry w badmintona, w sprzyjających warunkach z wyjść do parku linowego, rywalizuje w Paintball.

Działająca w CKiW OHP w Tarnowie sekcja strzelecka, w czasie roku szkolnego realizuje szkolenia z bezpiecznego posługiwania się bronią, prowadzi systematyczne treningi strzeleckie. Od wielu lat jest głównym organizatorem konkursu strzeleckiego z broni pneumatycznej „O Puchar Dyrektora CKiW OHP w Tarnowie" z okazji kolejnych rocznic Odzyskania Niepodległości przez Polskę" (w listopadzie) oraz Trójboju Obronnego w Miesiącu Pamięci Narodowej i dla upamiętnienia Zbrodni Katyńskiej (kwiecień). Warto wspomnieć, że w wymienionych zawodach strzeleckich uczestniczą reprezentacje szkół średnich z Tarnowa i regionu tarnowskiego, często o profilu wojskowym, policyjnym, bądź strażackim, co jest wyśmienitą okazją do promocji działalności Ochotniczych Hufców Pracy i do integracji młodzieży różnych środowisk. Najlepsi strzelcy Tarnowskiego Centrum Kształcenia i Wychowania reprezentują placówkę w Wojewódzkich Zawodach Strzeleckich w Myślenicach – odnosząc duże sukcesy. 

Uczestnicy cierpliwi, lubiący naturę i ciszę biorą udział w zawodach wędkarskich młodzieży i kadry OHP organizowanych  w Oświęcimiu. Reprezentacja CKiW OHP w Tarnowie podejmuje również wyzwania udziału w wojewódzkich biegach przełajowych w Lanckoronie. Zbiór propozycji dla młodzieży CKiW OHP w Tarnowie związanych aktywnością sportowo-ruchową uzupełniają organizowane przez kadrę opiekuńczo-wychowawczą placówki, rajdy, wycieczki, spacery po mieście, pikniki (zawierające gry, zabawy i konkursy zręcznościowe).

Należy stwierdzić, że aktywność sportowo-ruchowa młodzieży Centrum Kształcenia i wychowania OHP w Tarnowie służy zdrowiu i rozwojowi sprawności fizycznej, daje możliwość poznawania nowych ludzi i ciekawych miejsc, buduje poczucie wartości u uczestników oraz pozwala bezpiecznie posmakować słodyczy sukcesu i goryczy porażki.

Autor:  Marek Słowik

Źródło:  Dokumentacja CKiW OHP w Tarnowie.

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron