Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Wolontariat Europejski – niepowtarzalna okazja na zdobycie doświadczenia

Jesteś w wieku między 18 a 30 lat? Chciałbyś wyjechać do innego kraju i tam nabyć nowe umiejętności? Chciałbyś zdobyć doświadczenie w pracy społecznej? Nie musisz posiadać środków na wyjazd i pobyt. Już ponad 10 000 osób skorzystała z tej formy wsparcia ze środków Unii Europejskiej.

Jeśli nie masz pomysłu co dalej w swoim życiu. Jesteś po szkole średniej, studiach lub po prostu chcesz zmienić otoczenie i wyjechać za granicę aby zdobyć doświadczenie oraz nowe umiejętności, poznać ciekawych ludzi podszkolić lub nauczyć się języka? A jednocześnie zdajesz sobie sprawę, że taki wyjazd może wiązać się z problemami nieznalezienia pracy czy braku funduszy na utrzymanie? Zastanów się nad Wolontariatem Europejskim. Warto!

Jeżeli wyjeżdżasz jako wolontariusz, organizacja u której będziesz pracować społecznie zapewni Ci opiekuna na miejscu i pokryje wszystkie koszty związane z pobytem tj. zakwaterowanie, wyżywienie, transport, kieszonkowe. Uczestnik programu ma zapewnioną pracę na okres maksymalnie 12 miesięcy, podczas której nabywa nowe umiejętności, które są potwierdzane Certyfikatem YouthPass.

Dlaczego wyjazd na wolontariat jest niepowtarzalną okazją na zdobycie doświadczenia? Wiele osób odpowiada: bo może nigdy nie miałbym okazji wyjechać do danego kraju
na tak długo i poznać od środka jak wygląda tam życie, jakie są problemy i jakie są możliwości. Jakie są dobre rozwiązania, które można wprowadzić u nas. Można wiele się nauczyć, co może być przydatne w późniejszym życiu czy ścieżce zawodowej. Niepowtarzalną okazją podczas pobytu jest zawsze zdobycie kontaktów i znajomości z osobami z innych krajów, poznanie dogłębnej specyfiki danego kraju, zwyczajów, mentalności, kultury no i oczywiście języka.

Czy załatwienie formalności i organizacja wyjazdu to trudna sprawa? Nie. Wystarczy skontaktować się z organizacją, która zajmuje się wysyłaniem wolontariuszy za granicę. Są to akredytowane organizacje, które posiadają kompletną wiedzę  i poprowadzą w procesie poszukiwania odpowiedniej interesującej  pracy dla poszukującego. Również każda organizacja goszcząca jest akredytowana i dysponuje środkami związanymi z pobytem wolontariusza ze środków UE.

Na koniec można podać ciekawy przykład. Grupa młodzieży z wielu krajów zjechała się na wolontariat do Portugalii i pracowała przez 4 miesiące w klubie sportowym, który to organizował zajęcia sportowe i rekreacyjne.  Wolontariusze  oprócz codziennej pracy mieli również  okazje brać udział w przygotowaniach dużego sportowego wydarzenia, jakim były Mistrzostwa Świata w Żeglarstwie. Wszyscy podkreślali ważność wspólnie spędzonego czasu, bezcennych wspólnie spędzonych chwil z innymi, wielu nabytych nowych doświadczeń i umiejętności. Zdobycie nowej i poszerzenie dotychczasowej wiedzy.

Powyższy przykład jest tylko jednym z wielu tysięcy zrealizowanych projektów Wolontariatu Europejskiego w ostatnich latach. Kolejne tysiące miejsc w organizacjach z całej Europy, ale również z całego świata czekają właśnie na Ciebie! Już teraz daj sobie szansę na przeżycie przygody życia i podniesienie swoich umiejętności zawodowych i społecznych.


Beata Boska-Adamczyk

Elektroniczne Centrum Aktywizacji Młodzieży

Źródło:  http://www.mlodziez.org.pl/akcja-2


Widok zawartości stron Widok zawartości stron