Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Z szarej myszki przeistoczyła się w pewną siebie kobietę

Magdalena, bo o niej mowa, została przyjęta do OSiW w Barlinku w grudniu 2011 roku. Minęły zaledwie dwa lata. Przez cały ten czas nabierała wiatru w skrzydła, by rozwinąć je w pełni i zapewne jeszcze nie raz mile nas zaskoczyć. Dziś, bez względu na skalę jej sukcesu zasługuje na miano zwycięzcy.

Większość młodych ludzi żyje z dnia na dzień, nie myśląc o niczym ważnym, o niczym co mogłoby to zmienić. Zmiany powodują rewolucje - akceptację siebie – a wtedy nieśmiałość nie generuje braku sukcesów. Magda jej na to nie pozwoliła, mimo że należy do młodzieży znajdującej się w niekorzystnej sytuacji rodzinnej.Przemykała przez życie z niskim poczuciem własnej wartości, wycofana z aktywności omijała po drodze wszelkie wyzwania. Trafiając do Ośrodka otrzymała wsparcie kadry pedagogicznej i rówieśników, akceptację, która zaczęła burzyć bariery.

Zachęcona przez opiekuna koła teatralnego stawiała w „Burzy Mózgów” pierwsze kroki swojej aktywności. Zaangażowała się w działania teatralne. Pojawiły się pierwsze sukcesy. W 2012 roku przeszła eliminacje wojewódzkie do II Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Młodzieży OHP w Puławach biorąc udział w etiudzie teatralnej na temat przemocy wśród nastolatków pt. „Jestem przeciw przemocy”. W tym samy roku wzięła udział w międzynarodowym projekcie wymiany młodzieży „Teatr bez granic”.Myśl: „Eee, to niemożliwe” pojawiała się w głowie dziewczyny coraz rzadziej. Nakreślała sobie coraz to nowe cele i osiągała je. W roku 2013 na III Festiwalu Kultury Młodzieży OHP w Radzyniu Podlaskim piosenką Dżemu „Do kołyski” reprezentowała województwo zachodniopomorskie przy grupie teatralnej „Burza Mózgów”. Tego samego roku w ramach obchodu Międzynarodowego Dnia Teatru zaprezentowała się podczas wspólnych spektakli premierowych „Burzy Mózgów” i barlineckiego Teatru „Wiatrak”.Oprócz działalności artystycznej angażowała się w różnego rodzaju inicjatywy i kampanie realizowane przez Ośrodek Szkolenia i Wychowania. W ramach programu Młodzież w Działaniu, Akcji Inicjatywy Młodzieżowe przez wiele miesięcy brała udział w projekcie „Aktywni i Bezpieczni” promującym poprawę bezpieczeństwa społeczności lokalnej Barlinka. Festyn zwieńczający projekt, skierowany do kilkuset odbiorców od strony organizacyjnej, logistycznej również wspierany przez młodzież mógł liczyć na pomoc Magdy. Brała czynny udział w akcjach „Przemoc wobec kobiet” czy „Zachowaj trzeźwy umysł”.Zmieniał się jej sposób patrzenia na świat, na aktywność, chciała działać, nie bała się. Wychodziła z inicjatywą ciekawa ludzi i świata. Jako przedstawicielka Gimnazjum dla Dorosłych wzięła udział w wyborach do Młodzieżowej Rady Miasta przy Urzędzie Miasta i Gminy Barlinek. Młodzież Ośrodka po zapoznaniu się z hasłami i programem wyborczym Magdy powierzyła jej zaszczytne i odpowiedzialne zadanie reprezentowania wobec władz miasta. Uzyskała mandat, szansę na realizację własnych pomysłów i zwrócenia uwagi na potrzeby młodych ludzi. Darzona zaufaniem, a niejednokrotnie podziwem, w roku szkolnym 2013/2014 została wytypowana i w wyniku głosowania wybrana przez uczestników przewodniczącą Rady Młodzieży OSiW Barlinek. Od tej pory angażuje się również w działania samorządowe. Magda zmieniała się w osobę, która wpływa na to, co dzieje się wokół niej. Dokonała tego dzięki zmianie sposobu swojego myślenia. Teraz wie, że wszystko zależy od tego, co sama określa jako najważniejsze w swoim życiu, i od tego, na czym jej najbardziej zależy. Otaczający ją ludzie zaoferowali wsparcie, dostrzegli w niej potencjał.
Realizacja celu nie jest tak ważna jak to, kim stajemy się podczas jego osiągania.

Autor: pedagog OSiW OHP Barlinek Sylwia Szram-Ladra


Widok zawartości stron Widok zawartości stron