Asset Publisher Asset Publisher

Back

Couchsurfing – fakty i mity

Zwiedzanie świata przy pomocy obcych osób, u których nocujesz, jesz i z którymi ostatecznie nierzadko się zaprzyjaźniasz? Dzięki idei couchsurfingu to jak najbardziej możliwe!

Couchsurfing to pomysł na zorganizowanie sobie noclegu niemal w każdym miejscu na świecie, które odbywa się na zasadzie wzajemnego zaufania osób zarejestrowanych na specjalnej stronie. Serwis www.couchsurfing.com powstał około 15 lat temu, ale nie był pierwszym tego typu miejscem, gdzie można było zalogować się w celu znalezienia noclegu w prywatnych mieszkaniach nieznajomych osób lub zaproszenia takowych na nocleg do siebie. Jednak to właśnie ta strona cieszy się dziś największą popularnością i posiada aktywnych użytkowników na całym świecie liczonych w milionach!

Couchsurfing przez lata zdążył już obrosnąć w wiele mitów, dlatego warto wyjaśnić kilka najważniejszych faktów na temat takiego sposobu podróżowania.

Couchsurfing to nocowanie w mieszkaniach obcych ludzi na całym świecie. – To prawda. Jest to świetny sposób na tanie zwiedzanie, bo darmowy nocleg to duże odciążenie dla budżetu podróżnika. Jednak couchsurfing zakłada także, że ty również zaprosisz kogoś do siebie, żeby mógł skorzystać z darmowego noclegu w twojej miejscowości. Na swoim profilu można także zaznaczyć opcję „wyjście na kawę” – bo nie ma przymusu zostawania „hostem” (osobą przyjmującą na nocleg). Jeśli masz ochotę poznać ciekawych ludzi i fascynuje cię idea couchsurfingu, ale nie chcesz czy nie możesz zaprosić nikogo na noc, możesz stać się po prostu towarzyszem i przewodnikiem dla turysty korzystającego z serwisu lub po prostu korzystać z noclegu u innych, bez konieczności zapraszania do siebie. Jeśli zaś zdecydujesz się na przyjęcie gości, będziesz musiał zaznaczyć, jakie warunki proponujesz – czy będzie to kanapa w salonie, materac, osobne łózko, a może tylko kawałek podłogi z karimatą?

„Surfowanie po kanapach” to najlepszy sposób na poznawanie nowych ludzi i kultury innego kraju. – To zdecydowanie prawda. Idea couchsurfingu w dużej mierze opiera się na promowaniu gościnności, wymiany kulturowej i wzajemnym szacunku oraz możliwości poznania miejsca, które zwiedzamy, „od środka”. Dzięki hostowi, który często pełni rolę przewodnika, można poznać prawdziwe życie danej społeczności i usłyszeć historie, których nie znajdziemy w najlepszym przewodniku. Couchsurferzy zapewniają, że wiele z poznanych osób stało się ich przyjaciółmi, a przynajmniej dobrymi znajomymi, do których chętnie wracają. W dużej mierze dzieje się tak dzięki temu, że couchsurferzy to często bardzo ciekawi ludzie, chętni do dzielenia się swoimi zainteresowaniami i historiami. Właśnie dlatego idea couchsurfingu potrafi wciągnąć – wszak poznawanie fascynujących ludzi  bywa uzależniające. I dlatego także nie jest to forma podróżowania dla każdego – jeśli jesteś skrytym samotnikiem, couchsurfing raczej nie jest dla ciebie. Warto też pamiętać, że noclegi odbywają się w naprawdę różnych warunkach. Możesz trafić na osobny pokój, a czasem będziesz musiał zadowolić się materacem w przedpokoju.

Couchsurfing jest darmowy. – W zasadzie tak, ale… Couchsurferzy to dość specyficzna grupa ludzi. Nocleg jest za darmo, jednak płacisz swoim zaangażowaniem. Przecież host nie jest tylko osobą, która udostępnia ci swoją kanapę, materac czy łóżko, ale często oprowadza cię po mieście, zaprasza na obiad i opowiada o swojej kulturze. Dlatego warto odwdzięczyć się tym samym: zaproszeniem na kawę, ugotowaniem obiadu czy posprzątaniem łazienki (przynajmniej po sobie). Niektórzy praktykują przywiezienie gospodarzowi jakiegoś drobnego upominku ze swojego kraju. Couchsurferzy zwykle nie lubią, kiedy gospodarz nie angażuje się w ich pobyt i traktuje ich służbowo. I odwrotnie: osoba, która udostępnia ci miejsce do spania nie będzie zbyt zadowolona, jeśli będziesz ją traktował tylko jako darmowy nocleg, całkowicie ignorując i zajmując się swoimi sprawami. Otwartość couchsurferów przekłada się na wzajemne czerpanie kulturowych doświadczeń i to jest właśnie najlepsze, kiedy za nocleg możesz zapłacić miłym towarzystwem, smaczną kolacją czy ciekawą historią.

Couchsurfing jest niebezpieczny.  – To jeden z największych mitów. Chociaż mogą pojawić się oczywiście ryzykowne sytuacje (ludzie wszak bywają różni), to jednak społeczność dokłada wszelkich starań, żeby couchsurfing był jak najbezpieczniejszą formą nocowania w nowym miejscu. Idea serwisu zakłada szczegółowe uzupełnianie profilu tak, by uwiarygodnić swoją osobę. Poza tym użytkownicy oceniają się nawzajem i wystawiają sobie komentarze, dzięki czemu  na profilu potencjalnego hosta lub osoby, której chcemy zaproponować nocleg widać, jakie ma opinie. Dodatkowo swoje dane można uwiarygodnić jednorazową wpłatą na rzecz serwisu. A jeśli jesteśmy zainteresowani couchsurfingiem, ale ciągle nie mamy odwagi spróbować, warto rozejrzeć się za spotkaniami couchsurferów, które regularnie odbywają się w różnych miastach na całym świecie. Można tam dowiedzieć się więcej o kanapowym surfowaniu i poznać doświadczonych couchsurferów. Oczywiście, jeśli zdecydujemy się spróbować takiego sposobu na poznawanie nowych miejsc i ludzi, zawsze trzeba zachowywać się ostrożnie. Warto np. wysłać adres swojego pobytu bliskiej osobie i oczywiście nie zgadzać się na wszelkie ryzykowne, narażające nasze zdrowie propozycje.

Autor: Joanna Buharewicz


Web Content Display Web Content Display