Asset Publisher Asset Publisher

Back

Fachowiec poszukiwany

Wciąż dużo się mówi o bezrobociu i trudnościach ze znalezieniem pracy, warto jednak wiedzieć, że pracodawcy też nierzadko mają problemy z pozyskaniem odpowiednich pracowników. Rozwiązanie tej zagadki leży w odpowiednich kompetencjach kandydatów.

Wciąż dużo się mówi o bezrobociu i trudnościach ze znalezieniem pracy, warto jednak wiedzieć, że pracodawcy też nierzadko mają problemy z pozyskaniem odpowiednich pracowników. Rozwiązanie tej zagadki leży w odpowiednich kompetencjach kandydatów.

Sytuacja wydaje się paradoksalna: bezrobocie jest wysokie, wielu, zwłaszcza młodych ludzi, bezskutecznie szuka zajęcia, a jednocześnie pracodawcy skarżą się na brak rąk do pracy. Jakie są tego przyczyny? Po prostu niektóre profesje są bardziej, inne mniej przydatne na rynku pracy. Dodatkowo, pracodawcy zwykle preferują osoby z doświadczeniem w danej branży, to całkiem zrozumiałe – chcą sobie oszczędzić kosztów związanych ze szkoleniem nowego pracownika. Rodzi się więc pytanie, w jakim kierunku się kształcić, by zdobyć poszukiwany zawód. Jednoznaczna i ostateczna odpowiedź na to pytanie nie jest możliwa, bo rynek pracy wciąż się zmienia, ale można wskazać pewne tendencje i z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć, kto będzie miał większe, kto mniejsze szanse na zatrudnienie.

Zajmująca się m.in. pośrednictwem pracy firma ManpowerGroup opublikowała w czerwcu wyniki corocznego badania „Niedobór talentów", które pozwala wyłonić dziesięć zawodów, najbardziej poszukiwanych przez pracodawców. W 2013 r. na szczycie listy, po raz kolejny, znaleźli się wykwalifikowani pracownicy fizyczni. Niedobór znających się na swoim fachu robotników, to jasny sygnał, że warto podejmować kształcenie zawodowe a jeszcze lepiej łączyć naukę z praktyką zawodową. Na drugim miejscu listy najbardziej poszukiwanych zawodów znaleźli się inżynierowie. Na kolejnych miejscach figurują m.in: technicy, przedstawiciele handlowi, kucharze i informatycy.

Wyniki raportu pokazują, że współczesny runek pracy jest łaskawy przede wszystkim dla osób z wykształceniem technicznym i zawodowym. Ukończenie studiów wyższych nie daje już żadnej gwarancji zatrudnienia a wykształcenie średnie ogólne jest właściwie bezwartościowe. Dobrze wziąć to pod uwagę, podejmując decyzję o kierunku kształcenia. Oczywiście osoby z wyższym wykształceniem również są i będą poszukiwane na rynku pracy, ale trzeba pamiętać, że dotyczy to przede wszystkim absolwentów kierunków technicznych oraz osób, które mają do zaoferowania coś więcej niż dyplom, czyli np. podczas studiów zdobywały doświadczenie zawodowe. Jeżeli więc zależy Ci na wyższym wykształceniu, wybierz uczelnię i kierunek, który da Ci solidną wiedzę oraz staraj się być naprawdę dobry w tym, co zamierzasz robić.  Jeżeli natomiast nie chcesz poświęcać wielu lat na edukację i budowanie kariery, a zależy Ci na pracy, wybierz kształcenie zawodowe. Jak pokazują badania, to najkrótsza droga do sukcesu na rynku pracy.


Web Content Display Web Content Display