Asset Publisher Asset Publisher

Back

I Ty możesz zostać pracodawcą

Coraz więcej młodych ludzi zamiast szukać zatrudnienia na etacie woli założyć własną firmę. W Polsce edukacja jest nastawiona na przygotowanie młodego człowieka do roli pracownika. Powstają liczne programy, które realizują tę rolę. Działają specjalne kierunki studiów pod kątem potrzeb pracodawców, na uczelniach działają biura karier, których zadaniem jest pomoc absolwentom w znalezieniu zatrudnienia.

W Polsce bezrobocie wśród młodzieży wiekowej 15–24 lat wynosi 28 proc. podczas gdy całej Unii Europejskiej 23 proc. Ponieważ można oczekiwać, że taka sytuacja utrzyma się w naszym kraju jeszcze przez wiele lat, konieczne są działania, które zamiast do roli pracownika przygotują młodego człowieka do roli przedsiębiorcy. Zgodnie z badaniami jest duża grupa młodych ludzi, którzy chcą pracować na własny rachunek, a w przyszłości zatrudniać innych. Zamiast pytania czy dostanę jakąś pracę? coraz częściej młody człowiek zadaje pytanie może to ja stworzę swoje miejsce pracy, zostanę przedsiębiorcą? Dlatego też coraz częściej pośrednicy pracy starają się pomóc w skierowaniu do wyspecjalizowanych jednostek, umożliwiających pomoc w uzyskaniu środków na założenie własnej firmy oraz tłumaczą jak w praktyce  działa tzw. jedno okienko.

Na każde Targi Pracy zapraszane są firmy, które pomagają w pisaniu projektów pozwalających na zdobycie dotacji  z Urzędu Pracy lub UE. Dotacje na własną działalność gospodarczą dla młodych ludzi są przyznawane głównie z Europejskiego Funduszu Społecznego. Dofinansowanie z projektów niejednokrotnie pozwala na zakup całego sprzętu potrzebnego do prowadzenia działalności.

Dodatkowo od przyszłego roku  na polskim rynku  mają pojawić się niskooprocentowane kredyty na założenie firmy, które również mają pomóc w walce o zmniejszenie bezrobocia wśród młodych Polaków. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej proponuje, aby osoby takie jeszcze w trakcie nauki w szkole wyższej miały możliwość wzięcia kredytu. Będzie można też ubiegać się o jego umorzenie. Według Dziennika Gazety Prawnej o pożyczkę będą się mogły ubiegać osoby na ostatnim roku studiów oraz absolwenci szkół i uczelni wyższych w ciągu 24 miesięcy od uzyskania dyplomu. Środki na ten cel będą przekazywane z Funduszu Pracy do Banku Gospodarstwa Krajowego. Pożyczka na założenie własnej firmy wyniesie do 100 proc. kosztów przedsięwzięcia. Młody człowiek otrzyma maksymalnie 20-krotność przeciętnego wynagrodzenia, czyli ok. 74 tys. zł (na podstawie obecnych wskaźników). Oprocentowanie wyniesie 1 proc. sprawdzanie wniosku będzie przeprowadzane na podstawie przedstawionego bankowi biznesplanu.

Prowadzenie biznesu to bardzo wymagające zajęcie. Młody człowiek, który opuszcza mury szkoły, jest absolutnie nieprzygotowany do świata biznesu. Wiele osób, które decydują się na założenie firmy uważa, że nie warto iść na studia, które i tak w niczym nie pomogą. Lepiej od razu zacząć prowadzić firmę i uczyć się na własnych błędach. Wśród korzyści z prowadzenia wlanej firmy wymieniają niezależność, samospełnienie oraz dodatkowe źródło dochodu.

Pomimo tego, iż polski system edukacji nastawiony jest na przygotowanie człowieka do roli pracobiorcy, trzeba wziąć pod uwagę to, że małe i średnie firmy są motorem napędowym całej gospodarki. To znaczy, że powinny dopasowywać się do aktualnej sytuacji gospodarczej.

Autor: Agnieszka Rusin - pośrednik pracy, Młodzieżowe Biuro Pracy w Bielsku-Białej


Web Content Display Web Content Display