Asset Publisher Asset Publisher

Back

Jak dobrze wyglądać na interview?

Kiedy na rozmowie kwalifikacyjnej idealnie sprawdzi się żółta marynarka? Gdzie garnitur będzie nazbyt elegancki? Dlaczego warto wyglądać jak polityk? Czy tatuaż może zaprzepaścić szansę na dobrą pracę? Poznaj odpowiedzi na te pytania, a dzięki temu unikniesz kompromitacji i zapewnisz sobie rekrutacyjny sukces.

Nic dwa razy się nie zdarza.
Każdy młody człowiek szukający pracy musi wziąć sobie do serca bardzo starą maksymę: „Jak cię widzą, tak cię piszą". Dlaczego? Ponieważ wielokrotnie zbadano i udowodniono, że pierwsze 10-20 sekund wystarczy, aby pracodawca dokonał w swoim umyśle oceny danej osoby. Pamiętajmy, że nie można zrobić drugiego wrażenia. Jeśli nie zaliczymy pozytywnie tego testu, jakim jest pierwsze wrażenie na interview, wówczas nie mamy drugiej szansy.

Zanim pójdziesz na zakupy?
Ludzie kupują oczami. Tak samo jest w sytuacji, kiedy to pracodawca niejako „kupuje" nowego pracownika. Dlatego bardzo ważny jest odpowiedni strój. Jak należy się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Przede wszystkim nasz ubiór ma wyrażać szacunek do naszego rozmówcy.

Jeżeli w firmie lub branży, do której aplikujemy, funkcjonuje zestaw reguł związanych ze strojem pracowników, warto uwzględnić go przy doborze elementów ubioru. Wiele branż (np. bankowa lub ubezpieczeniowa) mają zunifikowany model ubierania się pracowników. Jeżeli do banku przyjdziemy w krwistoczerwonej marynarce, możemy na wstępie stracić kilka punktów w oczach pracodawcy. Dlatego zdecydowanie warto zrobić wstępny rekonesans, aby dowiedzieć się czegoś więcej o firmie niż tylko to, czym się zajmuje.

Ubiór ubiorowi nierówny.
Kompletując strój na rozmowę kwalifikacyjną, trzeba uwzględnić kilka aspektów – przede wszystkim branżę, w której działa nasz potencjalny pracodawca, ale także typ stanowiska, na które aplikujemy oraz rodzaj wykonywanej pracy. W przypadku branż typu bankowa, prawnicza czy ubezpieczeniowa nie ma miejsca na żadne odstępstwa od przyjętych reguł. Z drugiej strony są branże, gdzie nadmierna elegancja może zostać odebrana niedobrze, np. w branżach kreatywnych można sobie pozwolić na więcej, ale ranga stanowiska – menedżera lub dyrektora – wymaga mimo wszystko pewnej dozy elegancji. Czy zatem zawsze dobrze jest przyjść w garniturze? Nie do końca. Jeżeli ubiegamy się o stanowisko visual merchandisera w salonie odzieżowym, żółta marynarka nie będzie źle widziana.

Czy istnieje strój idealny?
Czy można w ogóle mówić o jakimś uniwersalnym modelu stroju, który sprawdzi się w przypadku większości rozmów kwalifikacyjnych? Można, ale raczej jest to sposób dobierania kolorów i fasonów, niż gotowiec, którego należy wypatrywać w sklepach.

Jak zatem dobierać elementy ubioru? Najbezpieczniejsze są kolory szary i granatowy, choć w przypadku bardzo młodych ludzi starających się o pracę ten drugi może być zbyt szkolny. Uniwersalny jest również biały – symbol uczciwości i absolutna klasyka świata mody. Natomiast kolor czerwony świadczy o pewności siebie i powinien być obecny raczej w akcentach takich jak oprawki okularów, apaszka itp. Należy pamiętać, żeby zrezygnować z niepotrzebnej biżuterii. W przypadku pań, nie należy epatować kobiecymi walorami – grzeczna spódnica do kolan lub spodnie w kant i brak dekoltu sprawdzą się zawsze. Obowiązkowe są także rajstopy lub pończochy – upał nie jest wcale wytłumaczeniem! Zaś mężczyźni powinni pamiętać, że garnitur ze studniówki to nie to samo, co świetnie dobrany garnitur do pracy. Będzie to inwestycja na lata.

Jest tatuaż, nie ma pracy?
Czy tatuaż może być powodem do odmówienia kandydatowi pracy? Dziś większość pracodawców i osób rekrutujących nie zgłasza już obiekcji, jeżeli tylko tatuaże nie są obsceniczne i wulgarne, zaś w czasie wykonywania zadań służbowych znikają pod służbowym strojem i nie są widoczne np. podczas spotkań z klientami. Jednak dużo zależy od stanowiska, na które aplikujemy. Niemniej tolerancja dla tatuaży – wśród pracodawców i rekruterów – zdecydowanie rośnie. Od niemal dekady przybywa wytatuowanych Polek i Polaków, a pracodawcy też są coraz młodsi i sami nierzadko noszą podobne ozdoby.

Autor: Katarzyna Nowak
Źródło:
1. Przewodnik pracodawcy 2012/2013, pracuj.pl
2. E-book, 10 sposobów na udaną rozmowę kwalifikacyjną.


Web Content Display Web Content Display