Asset Publisher Asset Publisher

Back

Praca w młodym wieku? Dlaczego nie!

Zapewne wielokrotnie pytano cię "kim chciałbyś być w przyszłości?". Twoje ciotki i dziadkowie zastanawiali się - będziesz strażakiem, sprzedawcą, prawnikiem, a może lekarzem? Pamiętaj jednak, że to, kim będziesz, zależy tylko od Ciebie.

Większości z nas praca kojarzy się z dorosłym życiem i dojrzałością. Istnieje wiele definicji tego słowa. Według Słownika Języka Polskiego PWN pracę określa się, jako celową działalność człowieka, źródło zarobku, ale też jako funkcjonowanie organizmu. Dla mnie praca jest sposobem na spędzanie czasu, w którym łączę zainteresowania z obowiązkami.

„Póki na to czas…"

Okres, kiedy chodzisz do szkoły lub studiujesz jest doskonałym czasem na znalezienie pierwszej pracy. Może ci się wydawać, że jesteś jeszcze za młody, żeby pracować, jednak teraz jest najlepszy moment na ten pierwszy krok. Jesteś w wieku, w którym możesz próbować w różnych miejscach. Może zainteresują Cię oferty pracy krótkoterminowej, którą podejmujesz na określony czas? Może to być np. jeden dzień, ale może to być też cały miesiąc lub pół roku. To ty ustalasz z pracodawcą, jak długo będziesz pracował. Innym rodzajem oferty pracy, będącym dobry rozwiązaniem dla młodych osób jest praca sezonowa. Jest to praca w określonym czasie, związana z porą roku, np. latem jest to praca przy zbiorze owoców i warzyw.

Wiele korzyści!

Podejmując pracę w młodym wieku nabędziesz wiele umiejętności, których nie nauczysz się z książek. Będziesz potrafił pracować w grupie, podejmować decyzje, ale także staniesz się bardziej samodzielny. Pracując zarobisz pieniądze, tym samym zyskując poczucie niezależności. Bardzo ważnym aspektem pracy w młodym wieku jest fakt, że możesz sprawdzić swoje umiejętności w praktyce. Gdy skończysz szkołę z łatwością zintegrujesz się z rynkiem pracy, który obecnie stawia przed młodymi osobami wiele wymagań. Musisz pamiętać, że w dobie XXI wieku nie funkcjonuje takie pojęcie pracy na całe życie. Dlatego też, gdy teraz podejmujesz się jej w różnych miejscach, posiądziesz umiejętność elastycznego planowania własnej kariery zawodowej, dzięki czemu nie będziesz miał w przyszłości problemu ze zmianą zawodu lub miejsca zatrudnienia czy wykonywania pracy.

Praca to także doskonała nauka gospodarowania pieniędzmi i czasem. Aby bez problemu pogodzić obowiązek nauki z pracą, należy to wcześniej zaplanować. Pamiętaj jednak, żeby w tym działaniu zorganizować sobie czas na przyjemności, w którym będziesz oddawał się swoim pasjom i spędzał czas ze swoimi przyjaciółmi.
Jeśli jeszcze zastanawiasz się, czy podjąć pracę, to proponuję jeden z moich ulubionych cytatów: „Dziś zrób coś, czego innym się nie chce, a jutro będziesz miał to, czego inni pragną". Powodzenia!


Autor: Marta Rynecka, pośrednik pracy PPP Wąbrzeźno
Źródło:
1. Komenda Główna OHP, Jednostka Rynku Pracy OHP. Punkt Pośrednictwa Pracy. Standardy Funkcjonowania, Warszawa, 2014.
2. Słownik Języka Polskiego PWN: http://sjp.pwn.pl/sjp/praca;2507726.html
3. Encyklopedia zarządzania: http://mfiles.pl/pl/index.php/Praca_sezonowa
4. Własne doświadczenia.
 


Web Content Display Web Content Display