Asset Publisher Asset Publisher

Back

Szkolenia sposobem na lepszą pracę

Znalezienie dobrej pracy, która odpowiada predyspozycjom i zainteresowaniom związane jest często z posiadaniem przez kandydata do pracy odpowiednich umiejętności. Wiedza zdobyta w szkole nie jest w stanie zapewnić nam wszystkich kompetencji niezbędnych w pracy i w życiu codziennym. Dlatego już dziś podejmij wyzwanie i znajdź właściwe dla swojego rozwoju szkolenie.

Rynek szkoleń w Polsce można podzielić na trzy kategorie. Pierwsza z nich to szkolenia dające formalne uprawnienia do wykonywania zawodu, np. spawacza, operatora koparko-ładowarki czy operatora wózków jezdniowych. Wśród oferty szkoleniowej znajdziemy także kategorie szkoleń tzw. twardych umiejętności, obejmujące m.in. języki obce czy obsługę komputera oraz szkolenia tzw. miękkich umiejętności – współpraca w grupie, komunikatywność czy kreatywność, dzięki którym będziesz miał możliwość zwiększenia swoich szans na znalezienie zatrudnienia. Zdaniem psychologów pracę otrzymujemy w 70% dzięki posiadaniu specjalistycznej wiedzy i w 30% dzięki umiejętnościom społecznym.

Kursy zawodowe mogą pomóc w łatwy sposób zwiększyć Twoje umiejętności oraz umożliwić poznanie Twoich mocnych i słabych stron. Dlatego też jeśli będziesz mieć problemy ze znalezieniem zatrudnienia lub jeśli praca nie będzie sprawiała satysfakcji, bądź gotowy na zmianę zawodu i zdobycie nowych umiejętności. Wiele bezpłatnych szkoleń możesz znaleźć w Młodzieżowych Centach Kariery i Ośrodkach Szkolenia Zawodowego OHP, które znajdują się na terenie całej Polski. Oferują one szkolenia zawodowe dla młodzieży w wieku 18-25 lat, a ich celem jest przygotowanie przyszłych pracowników pod względem teoretycznym i praktycznym do wykonywania pracy w określonym zawodzie. Kursy zawodowe wychodzą naprzeciw potrzebom rynku pracy, umożliwiają szybkie przygotowanie młodzieży do nabycia odpowiednich kwalifikacji, a tym samym zwiększają ich szanse na znalezienie zatrudnienia. W zależności od wybranej ścieżki zawodowej powinieneś dopasować szkolenie zawodowe do własnych potrzeb. Udział w różnych kursach na pewno będzie stanowił wielki atut u przyszłego pracodawcy. Pamiętaj, że o Twoim sukcesie decydują także umiejętności komunikacyjne, organizacyjne, gotowość do zdobywania nowych kwalifikacji oraz bycie przedsiębiorczym. Oprócz wszechstronnych umiejętności ważne jest, aby kandydat do pracy wyróżniał się z tłumu. Jeśli zdecydujesz się na zdobycie uprawnień w zawodzie np. spawacza, masz wiele możliwości, aby doskonalić się w spawaniu. Istnieją różne metody spawania (MAG, MIG, TIG), których możesz się nauczyć i stać się fachowcem w swojej dziedzinie. Udział w jednym module szkolenia otwiera perspektywę dalszego rozwoju i doskonalenia zawodowego w kolejnych modułach.

Dlatego istotne jest poznanie samego siebie i dobór szkolenia pod tym kątem. Przemyślane i rozsądne wybory mogą ułatwić Ci zdobycie upragnionego zawodu, a tym samym pracę w wymarzonej branży.

 

Autor: Beata Bukowicz, specjalista ds. rozwoju zawodowego, OSZ Gdynia

Źródło: Stanisław Suchy „Edukacja dorosłych pracowników i bezrobotnych"


Web Content Display Web Content Display