Asset Publisher Asset Publisher

Back

Szkolenia – w co warto inwestować?

Czasy, w których wraz z ukończeniem szkoły można było na zawsze zapomnieć o nauce dawno minęły. Dzisiaj kształcić się trzeba przez całe życie. Ten, kto nie nabywa nowych umiejętności, szybko przestaje być konkurencyjny na rynku pracy.

Odpowiedzią na wysokie zapotrzebowanie na zdobywanie nowej wiedzy jest coraz bogatsza oferta różnego rodzaju szkoleń i kursów. To dobrze, że mamy w czym wybierać, pojawia się tylko pytanie w co warto zainwestować, żeby jak najwięcej zyskać a nie tracić czasu i pieniędzy.

Krok pierwszy – Twoje potrzeby

Szkolenie, które zamierzasz podjąć powinno być odpowiedzią na konkretne potrzeby i mieć jasno określony cel. Wybór właściwego kursu zależeć będzie od tego, czy chcesz poszerzyć umiejętności w dziedzinie, którą już znasz, czy też nauczyć się czegoś zupełnie nowego. W pierwszym przypadku przydatne będzie szkolenie specjalistyczne, dzięki któremu zdobędziesz dogłębną wiedzę z danej branży. Jeżeli natomiast chcesz się całkowicie przekwalifikować, potrzebny będzie kurs, który wyposaży Cię w podstawową wiedzę z danej dziedziny i umożliwi jej poszerzanie w przyszłości.

Szkolenia specjalistyczne przydają się osobom, które są już zatrudnione, a ich praca wymaga pogłębienia wiedzy i zdobycia nowych umiejętności. Mogą również przydać się absolwentom, którzy mają wyuczony zawód, ale chcą zostać specjalistami w jakiejś konkretnej dziedzinie, związanej z ich podstawowymi kwalifikacjami. O podjęciu szkolenia z dziedziny zupełnie nowej warto pomyśleć wtedy, gdy przez dłuższy czas nie możesz znaleźć pracy w swojej branży lub w ogóle nie posiadasz konkretnych kwalifikacji zawodowych.

To, w jakim kierunku będziesz się doszkalać, powinno wynikać z Twoich zainteresowań, ale także z zapotrzebowania na lokalnym rynku pracy. Zanim podejmiesz szkolenie, sprawdź, czy wiedza i umiejętności, które zdobędziesz, zwiększą Twoje szanse na zatrudnienie. Najprostszym sposobem jest przejrzenie ofert pracy i sprawdzenie, czy i jak często specjaliści z danej dziedziny są poszukiwani przez pracodawców.  Możesz również skonsultować się z doradcą zawodowym, który podpowie w jakim kierunku mógłbyś się dokształcić by zwiększyć szanse na zatrudnienie.

Szkolenia miękkie

Oprócz szkoleń oferujących konkretną wiedzę zawodową, możesz też spotkać się z ofertą tzw. szkoleń miękkich, czyli podnoszących umiejętności psychologiczne i interpersonalne, takie jak np. asertywność, radzenie sobie ze stresem albo autoprezentacja. Jeżeli czujesz, że Twoje problemy na rynku pracy mogą wynikać z nieumiejętności właściwego zaprezentowania własnej osoby, rozważ udział w takim szkoleniu. Może ono przynieść pozytywne rezultaty nie tylko na płaszczyźnie zawodowej, ale i pomóc uporać się z kłopotami w życiu codziennym.  Osoby, które debiutują w roli poszukujących pracy mogą potrzebować wsparcia przy tworzeniu dokumentów aplikacyjnych i przygotowywaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie również są odpowiednie szkolenia.

Krok drugi – instytucje szkoleniowe i program szkolenia

Zanim podejmiesz jakiekolwiek szkolenie dowiedz się o nim jak najwięcej. Ważne jest kto szkolenie organizuje, ale także jego dokładny program i czas trwania. Instytucja szkoleniowa powinna przedstawić plan kursu, prezentujący zagadnienia jakie będą poruszane, ilość godzin przeznaczoną na poszczególne tematy a także zakres wiedzy i umiejętności, jakie uczestnik szkolenia dzięki niemu zdobędzie. Ważne by plan szkolenia przewidywał nie tylko zdobywanie wiedzy teoretycznej, ale i ćwiczenia praktyczne, pozwalające nabyć stosowne umiejętności. Szkolenie może kończyć się sprawdzianem wewnętrznym albo egzaminem.
Wybierając instytucję szkoleniową warto wcześniej jak najwięcej dowiedzieć się o tej instytucji, kierować się jej renomą i doświadczeniem. Obecnie na rynku działa wiele firm oferujących szkolenia, ale tylko niektóre gwarantują solidną wiedzę. Dobrze jest sprawdzić, czy dana instytucja ma prawo wystawiania certyfikatów zgodnych z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej, tylko wtedy będziesz mógł pochwalić się powszechnie respektowanym świadectwem potwierdzającym kwalifikacje.

Krok trzeci – koszty i możliwości

Uczestnictwo w szkoleniach, zwłaszcza tych organizowanych przez firmy prywatne, zazwyczaj wiąże się z kosztami. Ceny mogą być różne, wszystko zależy od programu, rodzaju i intensywności szkolenia. Warto jednak wiedzieć, że nie za każdy kurs będziesz musiał zapłacić. Bez ponoszenia kosztów można wziąć udział w szkoleniach finansowanych ze środków Unii Europejskiej. Osoby bezrobotne mogą skorzystać ze szkoleń oferowanych przez Powiatowe Urzędy Pracy. Bezpłatne szkolenia organizowane są również przez jednostki szkoleniowe Ochotniczych Hufców Pracy. Osoby zatrudnione mogą liczyć na szkolenia sfinansowane przez pracodawcę, oczywiście pod warunkiem, że uzna on je za przydatne dla rozwoju firmy.
Korzystając ze szkoleń finansowanych inaczej niż z własnej kieszeni trzeba liczyć się z tym, że będzie się zobowiązanym do ich ukończenia pod rygorem zwrotu kosztów. Nawet bezpłatne kursy trzeba więc rozpoczynać ze świadomością obowiązków, jakich się podejmuje.

Nieustanne podnoszenie swoich kwalifikacji i dostosowywanie ich do zmieniającej się sytuacji to w dzisiejszych czasach konieczność. Szkolenia są więc niezbędne i to nie tylko na początku kariery zawodowej. Ważne, żeby z oferty szkoleniowej korzystać rozsądnie, wybierając te kursy, które pozwolą zdobyć solidną wiedzę i umiejętności, a tym samym zwiększą szanse na satysfakcjonującą pracę.

Emilia Witkowska
Elektroniczne Centrum Aktywizacji Młodzieży
  


Web Content Display Web Content Display