Asset Publisher Asset Publisher

Back

Wakacje a Twoja praca…?

Wyjazd na wakacje to radosne wydarzenie. Już za chwilę będzie można cieszyć się urokami wypoczynku i zapomnieć o szkole. Ale nie wszyscy myślą tylko o wakacyjnym relaksie.

Dla wielu młodych ludzi czas wakacji jest okazją "dorobienia" do kieszonkowego, czy zarobienia na ciekawy wyjazd wakacyjny. Wakacyjne prace sezonowe podejmuje wielu młodych ludzi, którzy chcą mieć wpływ na swoje wydatki i realizowane cele.

Sezon letni to szansa na pracę dla uczniów szkół średnich, oraz studentów chcących w trakcie wakacji zarobić własnymi siłami pieniądze na bieżące potrzeby. Wszyscy oni mogą liczyć na pracę w branżach typowo sezonowych, czyli: budownictwie, rolnictwie, przetwórstwie spożywczym, ogrodnictwie, a także w turystyce i gastronomii. Osoby o nieco lepszych kwalifikacjach mogą z kolei liczyć na tymczasowe zatrudnienie jako zmiennicy osób udających się urlopy w przedsiębiorstwach innych branż - najczęściej produkcyjnych oraz handlowych.

Poszukiwania pracy na wakacje najlepiej rozpocząć już na wiosnę, bowiem w przypadku niektórych prac należy jeszcze przed ich podjęciem zrobić niezbędne badania. Najbardziej rozpowszechnione to badania do uzyskania tzw. książeczki sanepidowskiej.

Nie da się ukryć, że rozpoczynając poszukiwania nieco wcześniej, można łatwiej trafić na zajęcia bardziej atrakcyjne - pod względem płacy, jak i rodzaju wykonywanej pracy. A także - co bywa szczególnie ważne dla pracujących w wakacje uczniów czy studentów - o ciekawszej lokalizacji (na przykład w miejscowościach turystycznych).

W poszukiwaniu pracy wakacyjnej bardzo pomaga Internet. Można skorzystać zarówno z dużych serwisów rekrutacyjnych, jak też ogłoszeniowych, publikujących drobne ogłoszenia o pracę. Młodym osobom polecamy szczególnie stronę internetową www.mbp.ohp.pl, gdzie można znaleźć oferty pracy wakacyjnej w Polsce jak i za granicą. Dzięki tej stronie można wyszukać wakacyjne oferty w handlu (na przykład w marketach), w gastronomii, w ośrodkach wypoczynkowych, w przedsiębiorstwach produkcyjnych (praca montażowa na taśmie, prace pomocnicze), oraz w rolnictwie i ogrodnictwie (np. przy zbiorze warzyw lub owoców).

Osoby szczególnie aktywne mogą z kolei wysyłać swoje oferty bezpośrednio do potencjalnych wakacyjnych pracodawców, wysyłając swoją aplikację do ośrodków wczasowych, hoteli, barów czy restauracji. Obecnie bardzo wiele firm z branży turystycznej posiada własne strony internetowe, znalezienie więc potencjalnych pracodawców nie powinno sprawić większego problemu.

Niestety młodzi ludzie chcący podczas wakacji pracować czasami padają ofiarą nieuczciwych pracodawców. Jak więc uniknąć problemów przy (bardzo często) pierwszej pracy zarobkowej? Niestety, recepty na rozpoznanie oszusta nie ma, ale niektóre elementy ofert czy zachowania potencjalnego pracodawcy powinny wzbudzić wątpliwości.

Po pierwsze - osoba pośrednicząca w otrzymaniu pracy, czy to za granicą, czy w kraju nie powinna wymagać opłacenia żadnych "opłat wstępnych" czy jakiejkolwiek innej opłaty. Oszustwa tego typu zdarzają się niestety dość często - przestępcy uzależniają przesłanie oferty na przykład od wpłacenia drobnej sumy. Jest to czynność nielegalna!

Po drugie - nieuczciwi pracodawcy dość często wspominają o "dniu próbnym", podczas którego młody człowiek ma pracować za darmo, albo za bardzo niskie wynagrodzenie. Rzekomo pracodawca ma ocenić kwalifikacje do dalszego wykonywania pracy. Niestety często bywa tak, że na jednym "dniu próbnym" darmowej pracy się kończy, a na następny dzień nieuczciwy szef ma już kolejnego kandydata do "dnia próbnego".

Po trzecie - niepokój powinien wzbudzić również utrudniony kontakt z pracodawcą czy jego nierealne obietnice dotyczące zarobków. Niestety normą jest praca "na czarno", a więc bez żadnej umowy na piśmie. W takim przypadku, uzyskanie zaległego wynagrodzenia staje się praktycznie niemożliwe.
Jak się ustrzec przed takimi nieuczciwymi pracodawcami? Z pomocą mogą przyjść fora internetowe, które znacznie ułatwiają znalezienie opinii o nieuczciwych pracodawcach. Wystarczy czasami wpisać tylko nazwę firmy czy nazwisko jej właściciela, by uzyskać całą listę przewinień pracodawcy, stworzoną przez niezadowolonych lub oszukanych byłych  pracowników. Powodzenia w poszukiwaniu legalnego i atrakcyjnego zatrudnienia!

Autor: Malina Rudzka-Mączka - pośrednik pracy MBP Szczecin
Źródło: opracowanie własne


Web Content Display Web Content Display