Asset Publisher Asset Publisher

Back

Wielojęzyczność – okno na świat

Czy warto uczyć się języków obcych? Zapewne każdy przytaknie ,że są one ważnym narzędziem dzięki, którym możemy nawiązywać relacje towarzyskie, rozmawiać, czy też budować kontakty biznesowe.

Wielojęzyczność- to umiejętność posługiwania się dwoma lub większą liczbą języków. Jak ważna jest znajomość języków obcych przekonały się osoby pracujące za granicą, właściciele firm robiący transakcje z cudzoziemcami, czy też wczasowicze spędzający wakacje poza granicami kraju. Znajomość języka angielskiego, włoskiego czy niemieckiego w połączeniu z dobrym wykształceniem stanowią w dzisiejszych czasach okno na świat.

Znajomość języków obcych kluczem do lepszej pracy…?

Nawet jeśli w ogłoszeniu nie ma mowy o znajomości języków obcych warto się tym poszczycić przed przyszłym pracodawcą. Jak mówi dr Monika Badecka-Kozikowska z Centrum Języków Obcych Politechniki Gdańskiej w wywiadzie dla Zielonej Linii: „Prawdopodobnie spośród paru kandydatów o podobnych kwalifikacjach zawodowych w wyścigu o pracę zwycięży ten, który dobrze włada językiem obcym.”

W dzisiejszych czasach dużo trudniej prawidłowo funkcjonować w społeczeństwie bez znajomości języka angielskiego, a każdy kolejny język jest wartością dodaną. Opanowanie języka angielskiego to w tej chwili żaden wielki atut. Jeśli twoje umiejętności językowe sprowadzają się jedynie do znajomości mowy ojczystej to oferty pracy będą zapewne mocno ograniczone. Nie możesz być sekretarką w firmie bo nie odbierzesz telefonu od zagranicznej firmy. Sprzedawca nie obsłuży obcokrajowca w sklepie i nie doradzi mu, co kupić bez znajomości języka angielskiego. Jako robotnik za granicą nie będziesz miał szansy skutecznie rościć swoich praw np. na budowie natomiast w Polsce, kiedy wsiądzie do tramwaju obcokrajowiec nie pomożesz mu jeśli spyta cię: "Przepraszam, na którym przystanku mam wysiąść…?" W dzisiejszych czasach obok zdobytego wykształcenia i nabytego z czasem doświadczenia zawodowego bardzo istotne są umiejętności językowe.

Często znajomość języka obcego w ogłoszeniu o pracę jest mile widziana, a nierzadko wręcz konieczna. Pamiętajmy o tym, aby nie zawyżać poziomu zaawansowania języka którym władasz, gdyż jest to łatwe do zweryfikowania na rozmowie kwalifikacyjnej. Dobra znajomość kilku języków może oznaczać, że łatwo zdobywamy wiedzę.

Które języki warto znać?

Niewątpliwie opanowanie języka angielskiego jest koniecznością. Język ten należy do oficjalnych języków ONZ. Niekiedy nazywany jest uniwersalnym językiem ludzkości – „English as an International Language". Znajomość innych języków jest zawsze zaletą u każdego pracownika. Ostatnimi czasy hiszpański wyparł niemiecki. Zauważono także spadek zainteresowania francuskim, który jest językiem Unii Europejskiej i od wielu lat znajduje się w pierwszej piątce najczęściej używanych języków na świecie. Rośnie natomiast zainteresowanie egzotycznymi językami. Wśród nich prym wiedzie chiński, gdyż w polskich realiach jego znajomość nabiera coraz większego znaczenia. Decydując się na naukę języka obcego, należy  zastanowić się w jakiej sferze życia będzie nam potrzebny. Ci, którzy chcą pracować jako tłumacze, powinni zdecydować się na studia filologiczne, zaś kurs w szkole językowej ułatwi porozumiewanie się wczasowiczom podczas zagranicznych wycieczek.

Autor tekstu: Agnieszka Stanek , wychowawca 13 – 3 Hufca Pracy w Kielcach

Źródło:

Kluczowa znajomość języków obcych, http://zielonalinia.gov.pl/Kluczowa-znajomosc-jezykow-obcych-32063,62169,204,1120
Najbardziej przydatne języki obce – zdaniem Europejczyków, http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/ludzieistyle/1623985,1,najbardziej-przydatne-jezyki-obce--zdaniem-europejczykow.read


Web Content Display Web Content Display