Asset Publisher Asset Publisher

Back

Zawody przyszłości

Obecna sytuacja na rynku pracy, szczególnie ludzi młodych, skłania do szukania odpowiedzi na pytania: w jakim kierunku warto się kształcić oraz w co trzeba zainwestować teraz, by za kilka lat wykonywać satysfakcjonującą pracę?

Przy wyborze jak również przy szukaniu pracy ważna jest przede wszystkim orientacja, co dzieje się na naszym rynku pracy, które profesje cieszą się rosnącym zainteresowaniem, a którym grozi wyginięcie.

Nasz świat się zmienia, zmienia się również rynek pracy. Pewne zawody przemijają, inne dopiero się pojawiają albo już powstały. I choć powoli zapominamy kim był zdun, rymarz czy zecer, to jednak również często nie znamy takich profesji: groomer czy mechatronik. Według wielu danych istnieje stałe zapotrzebowanie na lekarzy, dietetyków, opiekunów osób starszych, masażystów. Dla społeczeństwa staje się coraz istotniejsze dbanie o wygląd, dlatego też rośnie ilość pracy dla fryzjerów, kosmetyczek i stylistów. Według badań profesor Elżbiety Kryńskiej z Uniwersytetu Łódzkiego, eksperta rynku pracy i koordynatora nowatorskiej prognozy zatrudnienia wynika, że zdecydowanie wzrośnie popyt na specjalistów po studiach z wysokimi kwalifikacjami, a spadnie zapotrzebowanie na pracowników wykonujących proste prace. Czy ta prognoza się potwierdzi? Zobaczymy.

W co zainwestować dziś, żeby za 20 lat nie martwić się o pracę? Odpowiedź wcale nie jest oczywista, bowiem tylko niektóre profesje będą potrzebne w najbliższej przyszłości. Listę nowych zawodów z dużą przyszłością otwiera mechatronik. To skrzyżowanie mechanika, elektronika i informatyka. Mechatronika znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie pojawia się skomplikowana aparatura - np. medyczna, obrabiarki sterowane numerycznie itp. Pojawił się także inny zawód, mianowicie groomer. Jest to osoba, która zajmuje się strzyżeniem psów. Kolejnym jest technolog żywności, który zajmuje się organizacją i nadzorem procesu przetwarzania surowców zwierzęcych i roślinnych w gotowe artykuły spożywcze.Dietetyk udziela porad z zakresu zdrowego żywienia, dostosowuje jadłospisy do potrzeb poszczególnych osób, np. sportowców, osób chorych, a grafik komputerowy projektuje i wykonuje projekty graficzne (np. logotypy, plakaty, etykiety, ulotki) przy pomocy komputera.

Popularnym zawodem staje się także zawód jakim jest specjalista do spraw organizacji usług gastronomicznych, hotelarskich oraz turystycznych. Osoba pracująca w tym zawodzie w oparciu o analizę potrzeb klienta przygotowuje plan i wycenę danego wydarzenia, a po akceptacji koordynuje i nadzoruje jego przebieg, np. wyjazd integracyjny pracowników firmy. Istnieje jeszcze wiele innych zawodów, o których należy wspomnieć. Są nimi: teleinformatyk, farmaceuta, administrator sieci informatycznej, mediator, coach oraz specjalista ochrony środowiska. 

Trzy na cztery osoby wybierają kierunki pod kątem własnych zainteresowań, a nie kariery. Okazuje się jednak, że wybór zawodu stanowi nie lada problem nie tylko dla młodych ludzi, którzy myślą o przyszłości. Czym warto się zainteresować? Zastanawiają się też osoby, którym na rynku pracy pośliznęła się noga i chcą się przebranżowić.

Autor: Anna Ryś
Źródło: Internet


Web Content Display Web Content Display