Asset Publisher Asset Publisher

Back

Złapani w sieć

„Pani komendant, szukałam pani na Twitterze i nie mogłam pani znaleźć. Nie ma pani konta?!” – usłyszałam niedawno w swoim hufcu. Miałam ochotę odpowiedzieć krótko, że nie mam takiego konta, ale uznałam, że jest to doskonała okazja do poruszenia istotnego tematu – uzależnienia od portali internetowych.

No i rozpoczęła się dyskusja na temat portali społecznościowych. Zdawałam sobie sprawę, że z góry jestem na przegranej pozycji, no bo gdzie ja sama przeciwko grupie młodzieży, gdzie każdy z nich ma nie jedno konto, ale po kilka na każdym dostępnym portalu! Postanowiłam jednak „zawalczyć".

„Wy codziennie wchodzicie na te swoje konta?" zapytałam, aby rozpocząć dyskusję. No i się dowiedziałam, że codziennie to za mało. Na „fejsie" należy być dostępnym cały czas, nieustannie wstawiać zdjęcia i komentować innych. Z portali dowiadujemy się, kto jest z kim, gdzie był i co robił.

„A zwykła rozmowa z kolegą, spacer z koleżanką już jest niemodny?" – zapytałam prowokująco. Młodzież spotyka się, a i owszem, ale podczas spotkania każdy wpatruje się w swój telefon, zamiast pogadać z koleżanką. Moi uczestnicy przyznali się, że na pobyt w sieci poświęcają większą część swojego czasu, że są nerwowi, jeżeli nie mogą skorzystać z internetu. Czują lęk i dyskomfort,  kiedy nie mają przy sobie telefonu komórkowego.

Słuchałam tego wszystkiego z przerażeniem. „Jesteście złapani w sieć!" – powiedziałam im. Wpatrujące się we mnie oczy rozmówców zmusiły mnie do rozwinięcia mojego skrótu myślowego. Powiedziałam uczestnikom, że z mojego punktu widzenia są uzależnieni od internetu, od portali społecznościowych:

Owszem, serwisy społecznościowe umożliwiają wam nawiązywanie i podtrzymywanie kontaktów z innymi ludźmi, ale nie zamykajcie się na spotkania w realu! Można utworzyć na facebooku grupę osób lubiących jazdę na rowerze, ale pójdźcie o krok dalej – zorganizujcie wycieczkę rowerową. Wiem, że macie setki wirtualnych znajomych, ale czy oni was poklepią po ramieniu, przytulą, gdy będzie Wam źle? Często użytkownicy portali społecznościowych stają się wyobcowani  i samotni. Wasza samoocena wzrasta wraz z zwiększeniem się "lajków" pod waszym zdjęciem. Czy to właśnie „lajki" powinny wpływać na wasze samopoczucie?

Wiece w ogóle jakie zagrożenia czekają na was podczas nieodpowiedniego użytkowania Internetu? Możecie mieć kontakt z pornografią, pedofilią, przemocą, uzależnieniem oraz nieświadomym udostępnianiem informacji. Pamiętajcie: nie wszyscy w Internecie mają wobec was dobre zamiary. W internecie oszukiwać jest łatwiej niż w prawdziwym życiu. Musicie pamiętać, że jesteście o krok od poddania się cyberprzemocy. No bo przecież w sieci tak łatwo, często anonimowo, można rozpowszechnić oczerniające materiały, prześladować kogoś czy nękać. To samo może spotkać was. Im dłużej przebywacie na portalach, im więcej zdjęć i informacji o sobie zamieszczacie na swoich wirtualnych kontach, tym częściej jesteście narażeni na cyberprzemoc i uzależnienie od sieci.

Uzależniliście się od „wrzucenia" do sieci zdjęcia z każdego momentu waszego życia. A może idźcie na spacer, bez telefonu i zamiast "selfi" zróbcie "zdjęcia" własnymi oczyma, własną wyobraźnią – zobaczcie chociażby jaką piękną mamy jesień!

Zamieszczenie zdjęć innych osób, bez ich pozwolenia, to słaba zabawa. Często można komuś wyrządzić dużą krzywdę i doprowadzić go do utraty zdrowia psychicznego i fizycznego. Nie zapominajcie także o tym, że umieszczając nieprawdziwe informacje o kimś lub ściągając nielegalnie filmy, jesteście obciążeni odpowiedzialnością karną za takie działania. Życzę wam, żebyście korzystali z komputera mądrze, aby stał się dla was podstawowym narzędziem pracy, nauki i rozrywki.

Koniec. Kropka. Cisza. Żadnej ciętej riposty ze strony młodzieży… Usłyszałam tylko: „Pani komendant, idziemy na kasztany, bo chyba już są, prawda?". Pewnie, że są i gdybyście częściej odrywali nos od telefonu, to byście zauważyli więcej fajnych zjawisk i interesujących osób wokół siebie, nie tylko kasztany!

Autor: Ilona Gołębiewska, Komendant  2-3 Hufca Pracy w Inowrocławiu


Web Content Display Web Content Display