Публикатор Публикатор

Назад

„Cudze chwalicie – swego nie znacie…”

W maju 2014 r. dziesięciu uczestników Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Szczawnicy – Jabłonce wzięło udział w wycieczce do Czorsztyna i Niedzicy.

Pierwszym etapem wycieczki było zwiedzanie ruin zamku w Czorsztynie. Zamek wystawił sam Kazimierz Wielki około 1350 r. obawiając się agresji ze strony Węgierskiej. W tym czasie zamek stał się jednym z ważniejszych założeń obronnych kraju, z uwagi na położenie przy rozwidleniu szlaków handlowych, w tym ważnej drogi handlowej i dyplomatycznej na Węgry. Niestety około 1795 r. spłonął od uderzenia pierunem i pozostał już tylko malowniczą ruiną.  Ze szczytu ruin rozciąga się malownicza panorama na jezioro Czorsztyńskie a horyzont zamykają Pieniny  i Tatry.

Następnym etapem była przeprawa gondolą na drugi brzeg jeziora do Niedzicy , a tam zwiedzanie kolejnego sąsiedniego zamku. Zamek Niedzica został wybudowany na początku XIV wieku w miejscu dawnej budowli obronnej. Przez wiele lat zmieniali się właściciele zamku, najdłużej był w rękach węgierskich, nawet gdy po I wojnie światowej zamek znalazł się na terytorium Polski. Dzieje zamku były bardzo burzliwe, wielokrotnie był niszczony i palony. Obecnie mieści się w nim muzeum. Zobaczyć tu można m.in. eksponaty związane z historią obiektu, izbę tortur, udostępniana do zwiedzania jest też sala myśliwska oraz izba straży. Z tarasów zamku górnego rozpościera się przepiękna panorama na zalew czorsztyński, ruiny zamku Czorsztyńskiego, Pieniny i Tatry.

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie parku miniatur oraz parku rozrywki, również w Niedzicy, nieopodal zamku.  W parku miniatur powstały repliki zabytków Podtatrza. Podczas odwiedzin można się było przyjrzeć perfekcyjnie wykonanym w skali 1:20 modelom zamków, budynków sakralnych oraz innych obiektów niezwykłych pod względem architektonicznym i historycznym. Tuż obok parku miniatur znajduję się jeden z najbardziej urozmaiconych i rozbudowanych parków linowych w kraju, więc i tutaj nasi uczniowie spróbowali swoich sił.  Młodzież podczas zabawy otrzymała profesjonalny sprzęt zabezpieczający , oraz opiekę doświadczonych instruktorów.  Po tak wyczerpującej dawce rozrywki i adrenaliny, w karczmie obok, na młodzież czekał już ciepły i obfity obiad oraz deser. Zwieńczeniem całodniowej wycieczki był rejs statkiem po jeziorze Czorsztyńskim, podczas którego wszyscy mogli podziwiać piękne krajobrazy oraz cieszyć się słoneczną pogodą.

Nie była to pierwsza wycieczka w ramach integracyjnych zajęć kreatywnego spędzania czasu, ale niestety ostatnia. Uczniowie CKiW OHP w Szczawnicy wzięli udział łącznię w czterech tego typu wycieczkach. Dzięki tym wyjazdom, młodzież nie siedząc w murach szkolnych dowiedziała się wielu nowych i ciekawych faktów związanych z historią swojego regionu i kraju. Dzięki takiej formie zajęć został spełniony również ich główny cel, czyli rozwój zainteresowań, wydobywanie uzdolnień młodzieży, kształtowanie kreatywnych postaw oraz nauka zasad fair play.

Koordynator projektu:
Łukasz Hurkała


Отображение сетевого контента Отображение сетевого контента