Публикатор Публикатор

Назад

Nauka, praca, czy jedno i drugie – co warto robić w młodości?

Młodość to czas ważnych wyborów. Podjęte teraz decyzje w dużym stopniu zaważą na naszej przyszłości, ale przecież chcemy też młodość przeżyć jak najciekawiej – poznawać świat i innych ludzi, zbierać doświadczenia, mieć co wspominać. W takim razie, co warto robić w młodości?

Żyjemy w świecie, który otwiera przed nami mnóstwo możliwości. Wolność – czy to nie to, czego pragniemy w młodości? Kiedy jednak stajemy przed trudnymi wyborami, często okazuje się jednak, że nie do końca wiemy, co z tą wolnością zrobić. Żeby się nie zagubić i nie żałować własnych decyzji warto wziąć po uwagę kilka wskazówek.

Inwestuj w siebie

Uczysz się? Chodzisz do szkoły? Trenujesz? I dobrze. To wszystko, mimo że wydaje się zwyczajne, czasem nudne i bez większego znaczenia, to Twój kapitał na przyszłość. Nigdy więcej w dorosłym życiu nie będziesz miał tylu możliwości inwestowania w siebie. Bierz dla siebie tyle, ile zdołasz. Oprócz obowiązkowej nauki szkolnej, korzystaj, jeżeli tylko masz taką możliwość, z dodatkowych kursów. Rozwijaj swoje zainteresowania. Jeżeli lubisz jakiś przedmiot, poszerzaj wiedzę, bierz udział w konkursach i olimpiadach.
Na nauce świat się nie kończy, pasje, zainteresowania, hobby też budują naszą osobowość. Taniec, gra w koszykówkę, czy zamiłowanie do muzyki sprawiają, że się rozwijasz i stwarzają możliwość współpracy z innymi. Świetnym sposobem na zdobywanie wiedzy połączone z poznawaniem świata są także międzynarodowe wymiany młodzieży.

Myśl i pytaj innych

Wybór szkoły i zawodu do łatwych nie należy, daj sobie czas do namysłu i zdobycie potrzebnych informacji. Nie bój się szukać wsparcia i korzystać z pomocy kompetentnych osób. Przy wyborze ścieżki kształcenia pomocą służą pedagodzy i doradcy w poradniach psychologiczno-pedagogicznych. Warto też korzystać z usług doradców zawodowych, którzy pomogą sprecyzować zainteresowania zawodowe i wskażą właściwy kierunek rozwoju, dostosowany do wymogów współczesnego rynku pracy. Doradców zawodowych znajdziesz m.in. w Młodzieżowych Centrach Kariery i Mobilnych Centrach Informacji Zawodowej, działających w ramach OHP. Warto również brać udział w targach edukacyjnych, dniach otwartych i innych lokalnych inicjatywach, które przybliżają ofertę poszczególnych szkół. Zapoznaj się też z listą zawodów deficytowych i poszukiwanych na rynku pracy oraz takich, które odchodzą do lamusa. Nie warto poświęcać czasu i energii na coś,  co najprawdopodobniej i tak nie przyda nam się w życiu.

Ucz się i pracuj

Młodość to czas na naukę. Tak, ale czasami, z różnych przyczyn, trzeba wcześniej podjąć pracę. Co wtedy? Czy zaprzepaszczamy szansę na zdobycie dobrego wykształcenia i satysfakcjonującego zawodu? Wcale nie musi tak być. Podobnie jak wieloletnia nauka, bez zdobywania praktycznych umiejętności, nie zagwarantuje nam dobrej posady. Najlepiej łączyć jedno z drugim.

Jeżeli chcesz zdobyć wyższe wykształcenie, wybierz kierunek zgodny z własnymi zainteresowaniami, ale i przydatny na współczesnym rynku pracy. Staraj się też, już w czasie studiów, zdobywać doświadczenie zawodowe, korzystaj ze staży i praktyk. Pamiętaj, że z samą wiedzą teoretyczną będzie Ci bardzo trudno po studiach znaleźć pracę.
Jeżeli chcesz jak najszybciej się usamodzielnić i zacząć zarabiać pieniądze postaw na wykształcenie zawodowe. Zdobycie konkretnych umiejętności pozwoli Ci szybko podjąć pracę, ale nie oznacza to wcale, że powinieneś już na zawsze zapomnieć o nauce, przeciwnie dokształcanie się, podnoszenie kwalifikacji to obecnie konieczność. Dzięki kursom i szkoleniom masz możliwość, pracując i zarabiając pieniądze, jednocześnie zdobywać nowe umiejętności.

Jeżeli należysz do tych młodych osób, które mają problem z ukończeniem szkoły na poziomie gimnazjalnym albo po skończeniu gimnazjum chciałbyś uczyć się i jednocześnie pracować, możesz skorzystać z oferty Ochotniczych Hufców Pracy. Jako uczestnik OHP wywiążesz się z obowiązku szkolnego a jednocześnie będziesz miał możliwość zdobycia konkretnych umiejętności zawodowych i zarobienia pieniędzy. Więcej informacji o ofercie OHP znajdziesz na naszej stronie i pod numerem infolinii 19524.

Emilia Witkowska
Elektroniczne Centrum Aktywizacji Młodzieży


Отображение сетевого контента Отображение сетевого контента