Публикатор Публикатор

Назад

Od marzeń do ich realizacji

Wyobraź sobie piękny słoneczny poranek, w którym świat wygląda zupełnie inaczej niż dotychczas. Otwierasz oczy, jesteś wyspany i tryskasz dobrym humorem. Wszystko podąża w dobrym kierunku, a rzeczywistość nabiera coraz piękniejszych barw. Po jakimś czasie znajdujesz się w miejscu, o którym zawsze marzyłeś.

Cudowna wizja, prawda? Odpowiedz sobie teraz na pytanie, czy tak trudno było ci wyobrazić sobie takie idealne życie? Czy nie marzysz o tym, by być szczęśliwym człowiekiem?

Marzymy od zawsze…

Każdy z nas, niezależnie od swojego wieku, dąży do doskonałości i chce czuć się spełnionym. Jako dzieci pragnęliśmy zostać policjantami, strażakami, lekarzami czy też księżniczkami i gwiazdami estrady. Z biegiem upływu czasu nasze pragnienia zmieniały się. Mimo tego, wciąż do czegoś dążyliśmy. Każdy człowiek pragnie czegoś innego, ma swoje priorytety, którymi się kieruje.

Jeden chciałby mieć więcej pieniędzy, znajomych, osiągnąć sukces zawodowy a jeszcze inny marzy o swojej drugiej połówce, czy też lepszej przyszłości. Wyobraź sobie zatem, co by było, gdyby te pragnienia zaczęły się powoli spełniać? Nasza wyobraźnia odgrywa tutaj znaczącą rolę, bowiem jak twierdził znany irlandzki pisarz – George Bernard Shaw: wyobraźnia jest początkiem tworzenia (…). Wyobrażasz sobie to, czego pragniesz, chcesz tego, co sobie wyobraziłeś. [1] Przechodzisz zatem do kolejnego etapu działania i stajesz się konstruktorem własnej przyszłości. I tylko od ciebie zależy, co stworzysz i w jakim kierunku podążysz.

…ale po co?

Marzenia zatem, jak widzisz, spełniają konkretne funkcje. Odrywają człowieka od szarej rzeczywistości, pobudzają kreatywność i pomagają przede wszystkim poznać swoje prawdziwe Ja. Jeśli zatem masz skonkretyzowany cel – nie poddawaj się i zacznij go śmiało realizować!

Wykorzystaj swój ukryty potencjał i spełniaj swoją własną wizję świata. Tylko ty możesz tego dokonać i zrobić krok naprzód, by osiągnąć szczęście. Marzenia w życiu każdego z nas to drogowskazy na ścieżce życia. Warto więc wybrać się w taką wędrówkę i w pełni zaangażować swoje siły.

Jeśli zatem skończyłeś szkolę, jesteś w jej trakcie, pracujesz lub bezczynnie marnujesz swój czas, przemień swoją fantazje w działanie. Postaw sobie jakiś pozytywny cel i stań się podróżnikiem, który przemierza świat. Wówczas zaczniesz dostrzegać to, czego dotąd nie spostrzegałeś. Zaczniesz doceniać to, czego nigdy dotąd nie doceniałeś. I przede wszystkim zaczniesz czuć się spełniony i szczęśliwy, bowiem drogę wytycza się idąc. [2]

Oczywiście musisz sobie zdawać sprawę z tego, iż nie będzie to droga usłana różami. Będzie mozolna i pełna przeszkód, mimo tego powiedz sobie, że jesteś w stanie ją przejść. Tylko twoja wytrwałość pozwoli ci pokonać tę trasę. Pamiętaj, że wielu wybitnych ludzi przeszło taką drogę i osiągnęło sukces. Mieli oni swoją wizję, ty też możesz tego dokonać.

Nie rezygnuj z marzeń!

Warto więc uwierzyć w siebie, nie poddawać się i wytrwale dążyć do celu, bowiem jak napisał w swoim wierszu Jonasz Kofta:

Żeby coś się zdarzyło
Żeby mogło się zdarzyć
I zjawiła się miłość
Trzeba marzyć
Zamiast dmuchać na zimne
Na gorącym się sparzyć
Z deszczu pobiec pod rynnę
Trzeba marzyć

Gdy spadają jak liście
Kartki dat z kalendarzy
Kiedy szaro i mgliście
Trzeba marzyć
W chłodnej, pustej godzinie
Na swój los się odważyć
Nim twe szczęście cię minie
Trzeba marzyć.
[3]

Tak naprawdę nie ma doskonałej recepty na osiągnięcie marzeń, ale nie należy nigdy z nich rezygnować. Jeśli nie będziesz marzył, twój świat stanie się bezbarwny i pusty. Gdyby nie marzenia i pomysły ludzi takich Thomas Edison, Bracia Wright, Mikołaj Kopernik, Alexander Graham Bell i wielu innych – czymże byłby dzisiaj świat? Świat bowiem potrzebuje takich ludzi, marzycieli i idealistów, którzy dają przykład innym niedowierzającym. Życie bez marzeń zatem byłoby nieciekawe, ponieważ tak naprawdę to one nadają mu kolorów.

Wybierz te najważniejsze…

Rola naszych pragnień i fantazji jest zatem ogromna. Dzięki nim odbywamy podróż w głąb siebie, uciekamy od problemów, zwykłych spraw. Takie „bujanie w obłokach” sprawia, że człowiek relaksuje się i pozytywniej postrzega rzeczywistość. To właśnie takie pragnienia dadzą ci nadzieję na nowe lepsze jutro. Oczywiście nie wszystkie pomysły da się zrealizować. Niektóre marzenia pozostaną nadal tylko fantazją. Jednak jak stwierdził pisarz Rakesh Satyal, w swojej  książce pt. „Błękitny Chłopiec”:

Dopóki oddajesz się fantazji, świat może być tak niepospolicie piękny, jakim chcesz go widzieć – choć ta fantazja bywa czasami melancholijna i samotna. [4]

Dlatego musisz dokonać selekcji swoich potrzeb. Realizacja tych najcenniejszych marzeń wymaga od nas wiele pracy i wysiłku. Większość ludzi snuje plany, których realizacji nigdy się nie podejmuje. Człowiek nie okazuje swoich uczuć, nie ujawnia swoich myśli, zamyka się we własnym, bezbarwnym świecie, w którym nie ma miejsca na plany i marzenia. W dzisiejszych czasach młodzi ludzie pragną być zdrowi, chcą się kształcić i rozwijać, mieć dobrą pracę i zarabiać dużo pieniędzy. Czasem uciekają też za granicę, bo uważają, że tu w kraju nie spełnią swoich planów.

Warto zatem zastanowić sie nad swoim życiem i dokładnie je przeanalizować. Przede wszystkim nie można pozbywać się swoich marzeń, bowiem nigdy nie wiemy, kiedy okażą się nam potrzebne. To właśnie one pobudzają nas wciąż do kreatywności i dają nam nadzieję, na lepsze jutro. Spakuj więc swój ekwipunek, wyrusz w tę niesamowitą przygodę i nie poddawaj się pomimo przeciwności, bowiem:

Jesteś projektantem swego przeznaczenia. Jesteś jego autorem. Sam piszesz historię. Pióro tkwi w twoim ręku, a wynik zależy od tego, co wybierzesz. [5]

 

1 https://pl.wikiquote.org/wiki/George_Bernard_Shaw

2 P. Coelho, Na brzegu rzeki Piedry usiadłam i płakałam, Wydawnictwo Drzewo Babel, Warszawa 1997, s.15

3 http://www.poetica.art.pl/en/trzeba_marzyc-poetica,wierszautora,1753,37.html

4 http://lubimyczytac.pl/cytat/43330

5 http://rozwoj-i-cele.blogspot.com/p/ulubione-cytaty.html


Отображение сетевого контента Отображение сетевого контента