Публикатор Публикатор

Назад

Sport i turystyka w rzeszowskim hufcu – wczoraj i dziś

12 grudnia 2014 r. w Zespole Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie miało miejsce spotkanie z wybitnymi sportowcami - Markiem Garbarzem i Wiesławem Radomskim.

Spotkania z ciekawymi ludźmi cieszą się wielkim zainteresowaniem ze strony uczestników naszego hufca, uczniów Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego. Poprzez poznanie drogi do sukcesu wielu młodych ludzi rozwija swoje zainteresowania sportowe i turystyczne. Pozwala to bliżej poznać tajniki odkrywania talentu, dzielenia się nim z innymi. Spotkania uczą wzajemnych relacji, bycia gospodarzem i uczestnikiem. Przede wszystkim zostają na długo w pamięci dzięki wspólnym zdjęciom, autografom, wpisom do księgi szkoły.

Ostatnie spotkanie z mistrzami polskiej siatkówki pobudziło do wspomnień związanych ze sportem i turystyką w hufcu i w słynnej rzeszowskiej „budowlance", w której zdobyło wykształcenie wielu sportowców.

W swojej 45-letniej tradycji rzeszowski Hufiec Pracy może poszczycić się osiągnięciami w dziedzinie sportu i turystyki. Przez szkołę, do której od lat uczęszczają uczestnicy naszej jednostki, przewinęło się wielu znanych w regionie oraz na całym świecie sportowców. W latach 70. topowymi postaciami naszej szkoły byli rzeszowscy koszykarze, siatkarze, lekkoatleci oraz futboliści zrzeszeni głównie w klubie Resovia. W latach 90. w budynku internatu, w którym znajduje się nasza siedziba funkcjonowała Szkoła Mistrzostwa Sportowego PZPS. Jej uczniami byli między innymi tak wybitni siatkarze: Grzegorz Szymański, Marcin Prus, Robert Szczerbaniuk, Michał Bąkiewicz, Łukasz Żygadło czy Wojciech Grzyb, późniejsi medaliści Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy. Przez cztery lata (1995 – 1999) działalności SMS nasi uczniowie mieli okazję przyglądać się profesjonalnym treningom. Ta forma była znakomitą metod popularyzacji siatkówki. Niezależnie od tego były organizowane spotkania z dawnymi gwiazdami krajowego volleyballu w osobach: Huberta Wagnera, Ireneusza Mazura, Jana Sucha  czy ostatnie piątkowe, którego gośćmi byli mistrz świata i mistrz olimpijski Marek Karbarz oraz Wiesław Radomski.

Oprócz spotkań staramy się zachęcać naszą młodzież do czynnego udziału w imprezach sportowych,  podtrzymując tradycje słynnej usportowionej „budowlanki". Jej absolwentami są takie znakomitości sportowe: Zdzisław Myrda, Andrzej Klee, Stanisław Ignaczak, Tomasz Kamuda, Rafał Wilk, Bogdan Duda.

Największe sukcesy w ostatnich czasach święcili piłkarze grają na boiskach i w halach sportowych. Tradycyjnie na dobre wyniki mogliśmy liczyć w rozgrywkach tenisa stołowego oraz lekkiej atletyki. W szkole od lat jest przychylna atmosfera w zakresie zajęć dydaktycznych i sportu. Zasługa w tym nauczycieli oraz dyrekcji ZSKU w Rzeszowie.

Dysponujemy dobrą bazą sportową – pełnowymiarową halą, salami do tenisa stołowego, siłownią. Wszystko to sprawia, że łatwiej możemy zachęcać młodzież do uprawiania sportu. Zainteresowanie nim ma także przełożenie na turystykę i rekreację. Dużą popularnością cieszy się turystyka górska. Bliskość gór ułatwia nam organizowanie atrakcyjnych rajdów  pieszych. Do tradycji należy przemierzanie szlaków, które przed laty przecierał nasz patron papież Jan Paweł II. Bieszczady, Tatry, Pieniny, Góry Świętokrzyskie, Beskid Niski wielokrotnie już zostały „schodzone" przez uczestników naszej jednostki. Wiedza przyrodniczo-krajoznawcza wzbogacana jest przez udział młodzieży w warsztatach edukacyjnych, lekcjach muzealnych.  Na przestrzeni ostatnich lat dużą popularnością cieszy się zwiedzanie Karpackiej Troi, Centrum Dziedzictwa Szkła, Hut Szkła Krosno S.A., Krynicy.

 

Autorzy: Marek Styka – nauczyciel ZSKU, Henryk Rędzio – komendant hufca

Źródło: własne


Отображение сетевого контента Отображение сетевого контента