Публикатор Публикатор

Назад

„Wykorzystanie czasu podczas wakacji”

Czas wakacji zbliża się szybkim krokiem i choć pewnie większość młodych ludzi podjęła już najważniejsze decyzje dotyczące planowania tego czasu, to na pewno warto podjąć refleksję nad tym, jak najlepiej ten okres wykorzystać.

Wyczekiwane wakacje

Na początku warto chyba zastanowić się, po co są wakacje, a raczej, jakie cele możemy w ich czasie osiągnąć. Być może wiele osób odpowie, że to banalne, bo przecież wiadomo, że chodzi o wypoczynek. Ale przecież wakacje mogą nam dać znacznie więcej: mogą być okazją do rozwoju osobistego, np. przez czytanie książek, na które, na co dzień brakuje nam czasu, dostarczają wielu nowych doświadczeń i okazji do spotkań z nowymi ludźmi, mogą być także źródłem wspaniałych wspomnień na długie lata, ale przede wszystkim mogą być okazją do sprawdzenia się w pracy wakacyjnej.

Warto też pamiętać, że choć wakacje są czasem odpoczynku od nauki, to jednocześnie mogą być okazją do uczenia się, choć może nieco innych rzeczy i w inny sposób niż w szkole. Możemy przecież w tym okresie poznać wiele nowych miejsc, środowisk, osób, a nawet smaków i zapachów. Bynajmniej nie jest w tym celu konieczny wyjazd do egzotycznych krajów. Takie okazje daje praca sezonowa, którą możesz wykonywać w wakacje doświadczając regularnej pracy zarobkowej.

Za podjętą pracę otrzymujesz wynagrodzenie a zarobione w ten sposób pieniądze możesz wydać na swoje potrzeby. Zależy to od gustu i upodobań. W Polsce coraz częściej spotkamy osoby młode, które przez cały lipiec pracują. Zaś w kolejnym miesiącu wyjeżdżają ze znajomymi czy rodziną na wypoczynek. Łączą przyjemne z pożytecznym. Takie zachowanie pomaga powoli wchodzić w świat dorosłych. W takiej sytuacji łatwiej rozumieć, co znaczy ciężka praca, jaką przez większość roku wykonują ich rodzice. Dzięki pracy sezonowej możesz nauczyć się samodyscypliny, uczciwości, rzetelności oraz współpracy.

Oferty pracy sezonowej

Początek czerwca to najlepsza pora na rozpoczęcie poszukiwań pracy i odwiedzenie Młodzieżowych Biur Pracy OHP. Kandydatów do pracy szukają firmy zajmujące się przetwórstwem owocowo-warzywnym, cała branża gastronomiczna. W pierwszej kolejności pracowników szukają również hotele, restauracje i firmy, które potrzebują ludzi do obsługi stoisk handlowych w punktach turystycznych. Musisz jednak zwrócić uwagę, że pracodawcy nawet do sezonowej pracy szukają pracowników wysokiej, jakości. Nie chodzi tu o specjalne kwalifikacje, ale ważna jest motywacja do pracy. Firmy wychodzą, bowiem z założenia, że pracownik sezonowy szybko powinien osiągnąć pułap efektywności na oczekiwanym przez nich poziomie.

Praca za granicą, czyli, na co zwrócić uwagę

W czasie wakacji pojawia się wiele ofert pracy. Znajdują się wśród nich prace na halach produkcyjnych, w ogrodnictwie, często są to oferty przy pracy na taśmie. W trakcie poszukiwań nie warto wybrzydzać, może się okazać, że oferta, którą odrzucimy zapewni nam wyjazd za granicę, a następna może się nie powtórzyć. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy przyjmować wszystko, co nam oferują. Popatrzmy na proponowaną nam pracę przez pryzmat naszych możliwości. Jeżeli uważacie, że nie dacie rady w danym miejscu, po prostu nie przyjmujcie oferty. Na miejscu może się okazać, że praca jest zbyt wymagająca, a innej pracy dla nas nie będzie. Będziemy wtedy zmuszeni wrócić, do Polski z niczym, a nie o to przecież chodzi.


Pracować czy leniuchować

Każdy ma prawo do własnej opinii. Każdy z nas ma indywidualne potrzeby i inną sytuację materialną, a punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Myślę, że w tym momencie warto zacytować słowa Josepha Conrada: Tylko praca daje okazję odkryć nam nas samych, pokazać to, czym naprawdę jesteśmy, a nie tylko to, na co wyglądamy.


Autor: Urszula Rytwińska- Pośrednik pracy stażysta w CEiPM OHP w Suwałkach


Отображение сетевого контента Отображение сетевого контента