Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

10 powieści młodzieżowych na jesień

2024-11-07

Długie jesienne wieczory to dobry czas na czytanie książek. Na rynku pojawiają się nowości wydawnicze, ale dziś chcę zachęcić do sięgnięcia po książki, które nowościami nie są. Większość z nich doczekała się także ekranizacji.

Oto subiektywne zestawienie 10 powieści młodzieżowych na jesień. Magia, dystopie, serie książkowe – każdy znajdzie coś dla siebie. Książki te powinny być dostępne do wypożyczenia w bibliotekach.

 

Harry Potter i Kamień Filozoficzny, J.K. Rowling

Szkolny klimat, magia… Na początek klasyk znany wszystkim – „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”. Pewnie wielu z was obejrzało ekranizację tej książki. Czy wiecie, że niektórych wątków nie uwzględniono w filmie? Jeśli nie czytaliście „Harrego Pottera” to warto sięgnąć po niego właśnie tej jesieni i zacząć swoją przygodę z wielotomowym cyklem powieści o czarodzieju.

 

Cykl Zaginione miasta, Shannon Messenger

Seria „Zaginione miasta” to historia, w której wraz z każdym tomem towarzyszymy bohaterom w ich dorastaniu. Sophie Foster słyszy myśli innych ludzi. Dowiaduje się także, że znany jej ludzki świat, nie jest jej prawdziwym domem. Czy uda się jej odkryć, kim jest naprawdę? Przekonajcie się sami.

 

Igrzyska Śmierci, Suzanne Collins

„Igrzyska Śmierci” to pierwszy tom serii o tym samym tytule. To kultowa powieść dla młodzieży, która doczekała się ekranizacji. Państwo Panem, z imponującym Kapitolem, otoczone jest przez dwanaście dystryktów. Raz w roku okrutne władze organizują Głodowe Igrzyska, które transmitowane są na żywo przez telewizję. Bohaterką i narratorką książki jest szesnastoletnia Katniss Everdeen. Posłuchajcie jej opowieści…

 

Światło księżyca, Jenn Bennett

Bohaterką książki jest Birdie Lindberg, osiemnastoletnia miłośniczka kryminałów z wybujałą wyobraźnią, pracuje jako recepcjonistka w hotelu. Pewnego dnia poznaje Daniela Aokiego, który staje się jej przewodnikiem w realnym świecie. Podczas nocnej zmiany Birdie odkrywa, że słynny, anonimowy autor bestsellerów spotyka się potajemnie w ich hotelu. Aby rozwikłać tę zagadkę, Birdie musi wyjść ze swojej skorupy i zmierzyć się z uczuciami do Daniela.

 

Więzień Labiryntu, James Dashner

„Więzień Labiryntu” to pierwszy tom trylogii. Na podstawie powieści nakręcony został film. Choć warto wspomnieć, że ekranizacja niewiele miała wspólnego z książką. Charakterystyczny dla tej powieści jest wymyślony język Streferów. Główny bohater Thomas budzi się w Strefie, otoczonej murem przestrzeni w centrum Labiryntu, nie pamiętając nic oprócz swojego imienia. Wraz z grupą nastolatków próbuje odkryć cel ich obecności i znaleźć wyjście z Labiryntu, który skrywa mroczne tajemnice. Po przybyciu dziewczyny z tajemniczą wiadomością Thomas i inni Streferzy zdają sobie sprawę, że ich misja staje się jeszcze bardziej skomplikowana i niebezpieczna.

 

Piąta fala, Rick Yancey

„Piąta fala” Ricka Yanceya to powieść o ludziach ocalałych po inwazji obcych na Ziemię. Inwazja ta, porównywana do skutków odkrycia Ameryki przez Kolumba, doprowadza do zdziesiątkowania ludzkości. Stephen Hawking przewiduje, że cztery fale kosmicznej inwazji wystarczą, by przetrwała garstka ludzi. Bohaterowie książki żyją w różnych warunkach – od wymarłych miasteczek po płonące metropolie – i starają się przetrwać oraz zrozumieć, kim są obcy i dlaczego postanowili wymordować ludzkość.

 

Wiecznie żywy, Isaac Marion

Książkę tę można określić mianem postapokaliptycznej baśni. W świecie, gdzie umarli powstają z grobów, miłość wydaje się niemożliwa. Martwy R, zombie bez pamięci, spotyka żywą Julie, która staje się jego światłem. Ich spotkanie rodzi uczucie, które rozkwita pomimo różnic między żywymi a martwymi, przypominając historie najsłynniejszych kochanków.

 

Cykl Diabelskie Maszyny, Cassandra Clare

Powieść, której akcja osadzona jest w wiktoriańskim Londynie. Tessa Gray, szesnastolatka z Ameryki, przybywa do Londynu w poszukiwaniu brata. W świecie podziemnych, wampirów, czarowników i demonów odkrywa, że sama posiada niezwykły dar zmiany tożsamości. Porwana przez Klub Pandemonium, Tessa znajduje schronienie w Instytucie Nocnych Łowców, którego członkowie obiecują odnaleźć jej brata w zamian za jej pomoc. W trakcie poszukiwań Tessa zakochuje się w dwóch przyjaciołach, Jamesie i Willu, stając przed wyborem między ratowaniem brata a wspieraniem nowych sojuszników w walce o przetrwanie świata, uświadamiając sobie, że miłość może być najniebezpieczniejszą magią.

 

Cykl Akademia wampirów, Richelle Mead

W Akademii Świętego Władimira moroje i dampiry uczą się walczyć ze strzygami. Lissa Dragomir, morojska księżniczka, jest ostatnią przedstawicielką swojego rodu i wymaga stałej ochrony. Rose Hathaway, dampirka, jest jej najlepszą przyjaciółką i opiekunką, połączoną z Lissą telepatyczną więzią. Po dwóch latach na wolności Lissa i Rose wracają do Akademii, gdzie Lissa popada w depresję, a Rose musi zmierzyć się z morderczymi treningami i zakazaną miłością, stając przed trudnym wyborem między przyjaciółką a ukochanym. Na podstawie książek nakręcony został serial.

 

Złodziejka książek, Markus Zusak

Powieść, w której narratorem jest Śmierć. Przepiękna historia o sile słów, przyjaźni, miłości. Liesel Meminger, osierocona dziewczynka, kradnie pierwszą książkę podczas pogrzebu brata i uczy się czytać, odkrywając moc słów. W czasach nazistowskich Niemiec Liesel przeżywa wiele przygód z książkami, a jej życie zmienia się, gdy przybrana rodzina udziela schronienia Żydowi.

 

Zaczytanej jesieni!

 

Autor: Agnieszka Banasik

Źródło: na podstawie opisów wydawców


Widok zawartości stron Widok zawartości stron