Wydawca treści
7 korzyści dla mózgu płynących z grania w gry planszowe
2023-02-15
Regularne granie w gry planszowe z rodziną lub znajomymi może być nie tylko świetną rozrywką, ale także ,,siłownią” dla naszego umysłu. Wiele faktów wskazuje, że gry planszowe mają pozytywny wpływ na rozwój zdolności poznawczych człowieka.
Wśród najważniejszych korzyści z grania w planszówki możemy wyróżnić:
- trening pamięci,
- redukcję stresu,
- zacieśnianie relacji,
- zmniejszenie ryzyka chorób psychicznych,
- rozwój umiejętności analitycznych,
- poprawę koncentracji.
W tekście przyjrzymy się bliżej każdej z tych korzyści. Czy to możliwe, żeby cykliczne posiedzenia przy stole do gry wpływały pozytywnie na twoją kreatywność i zdolności intelektualne? Naukowcy zajmujący się badaniem mózgu uważają, że tak! Na rynku znajdziemy wiele gier fundujących sporą dawkę intelektualnego wysiłku. Tyle tytułem wstępu, a teraz przejdźmy do omówienia poszczególnych korzyści.
Trening pamięci i zapobieganie chorobom neurodegeneracyjnym
W czasopismach naukowych granie w gry planszowe często jest wymieniane jako niefarmakologiczna metoda wykorzystywana w leczeniu oraz opóźnianiu procesów otępienia, demencji i choroby Alzhaimera. Wydobywanie treści z obszarów pamięci długotrwałej, jak również konieczność utrzymania wielu elementów w pamięci krótkotrwałej wpływa korzystnie na polepszenie funkcji pamięciowych. Na tej rozrywce skorzystają zarówno osoby młode, jak również ich dziadkowie. Świetnie spiszą się tutaj gry typu quiz i teleturniej.
Pogłębianie relacji
Człowiek jest istotą społeczną, a potrzeba aprobaty i kontaktu z innymi ludźmi to jedna z najbardziej pierwotnych potrzeb naszego gatunku. Widać to doskonale w pierwszych zachowaniach społecznych małych dzieci, czyli zabawie. Wspólne zasiadanie do stołu z grami, czy to w gronie rodziny, czy w gronie znajomych, jest formą zabawy, która stwarza okazję do pielęgnowania więzi społecznych poprzez rywalizację i wspólne przeżywanie emocji związanych z grą.
Redukcja stresu
Spędzanie czasu w gronie bliskich nam osób i angażowanie się z nimi w różne aktywności jest jednym z najbardziej sprawdzonych sposobów radzenia sobie w sytuacjach chronicznego stresu. Partyjka w Rummikub ze znajomymi może nam realnie pomóc w zredukowaniu poziomu odczuwanego napięcia. W takim przypadku doskonale sprawdzą się również gry humorystyczne.
Poprawa zdolności werbalnych
Jest wiele gier wymagających od graczy stworzenia historii swojej postaci, np. gry fabularne i fantastyczne. Prowadzenie narracji o losach bohaterów skłania grających zarówno do kreatywnego i twórczego myślenia, jak również do korzystania z posiadanego zasobu słownictwa, by stworzyć jak najciekawsze historie. Posiadany zasób słów można z kolei wzbogacać za pomocą takich gier jak Scrabble czy Mistrz Słowa.
Rozwój umiejętności analitycznych
Te korzyści można szczególnie zaobserwować u zawodowych graczy szachowych czy osób grających regularnie na coraz wyższym poziomie trudności. Konieczność przewidywania ruchów przeciwnika, analizowanie różnych wariantów ułożenia figur na szachownicy czy pionków na planszy wymaga od gracza angażowania umiejętności wzrokowo-przestrzennych i analitycznych.
Poprawa koncentracji
Długotrwałe skupienie uwagi na rozgrywce poprawia koncentrację nie tylko na potrzeby przyszłych patrii, ale też innych codziennych czynność wymagających dłuższego skupienia na jednym zadaniu, np. rozwiązywaniu testu czy nauce do egzaminu. Z treningu w formie gry i zabawy z powodzeniem mogą skorzystać dzieci mające trudności z koncentracją, jak również osoby chcące zwiększyć swoje możliwości w zakresie uwagi.
Rozwój mózgu
Na stronie szkoły szachowej Chess For Kids możemy przeczytać: Gra w szachy, podobnie jak inne gry umysłowe, stanowiąc wyzwanie dla mózgu, stymuluje neurony do tworzenia nowych połączeń. Im większa ilość połączeń między neuronami, tym więcej możliwych dróg komunikacji, a zatem jej przyspieszenie i zoptymalizowanie.
Z obecnych badań nad mózgiem wiemy, że zjawisko neuroplastyczności, czyli tworzenia się nowych połączeń nerwowych, zachodzi przez całe życie, a nauka nowych umiejętności stymuluje ten proces. Wniosek z tego taki, że regularne sięganie po gry stymulujące funkcje poznawcze może przyczyniać się do zwiększenia sprawności umysłu w innych dziedzinach oraz zapobiega jego degradacji w wyniku procesu starzenia się.
Jak widać, gry planszowe jako stały element spotkań towarzystkich to napawdę wartościowy pomysł. Korzyści płynące z takiej formy rozrywki przyczyniają się do utrzymania naszego umysłu oraz samopoczucia w dobrej kondycji.
Autor: Tomasz Gawlik
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
10 powieści młodzieżowych na jesień
07.11.2024
-
Książki dla przyszłych fryzjerów
26.09.2024
-
Sposoby na jesienny spadek nastroju
19.09.2024
-
10 książek dla przyszłych fryzjerów
03.09.2024