Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

A gdyby z poszukującego pracy zamienić się w pracodawcę? – historia Tomka i Szymona

Jeśli jesteś osobą pełnoletnią, a nie ukończyłeś jeszcze 25 lat, nie pracujesz i nie masz pomysłu na przyszłość, odwiedź koniecznie Młodzieżowe Centrum Kariery OHP w Twoim mieście!

To właśnie tutaj możesz zapisać się na bezpłatne kursy zawodowe, które odmienią twoje życie – tak jak odmieniły życie Tomka i Szymona!

Zacznijmy jednak od początku. W Młodzieżowym Centrum Kariery w Sieradzu trwała właśnie rekrutacja na bezpłatny kurs zawodowy „Magazynier z obsługą wózków jezdniowych”, na który zgłosiło się wielu młodych ludzi, chcących podnieść swoje kwalifikacje zawodowe. Szkolenia w jednostkach OHP były i są realizowane w ramach utrzymania rezultatów projektu „OHP jako realizator usług rynku pracy” i kierowane są do osób nieaktywnych zawodowo i nieuczących się w wieku 18-25 lat.

Jeden szuka pracy, drugi towarzystwa

W trakcie indywidualnych rozmów z kandydatami padło wiele ciekawych pomysłów na przyszłość. Ale były też obawy, obojętność i totalny „luzik” – ważne, żeby tylko wyjść z domu i by rodzice nie „przytruwali”, jak zasugerował jeden z beneficjentów. Tomasz – kandydat z okolic Sieradza, wspomniał, że marzył mu się własny biznes, ale nie miał „kasy”, a w urzędach pracy kazali czekać na środki unijne. Jak długo? Tego nie wiedział nikt. Młody jak to młody, niecierpliwy, więc pomysł na swój własny interes schował na lepsze czasy.

I właśnie w OHP te lepsze czasy nadeszły!

Specjalista ds. rozwoju zawodowego zorganizowała we współpracy z Ostrowskim Centrum Wspierania Przedsiębiorczości konferencję z zakresu przedsiębiorczości, dotyczącą pozyskiwania środków unijnych i funduszy krajowych na otwarcie własnej działalności gospodarczej. W spotkaniu tym wziął udział również Tomasz, który zakwalifikował się na kurs magazyniera oraz jego kolega Szymon, chętny także na pozyskanie uprawnień do obsługi wózków jezdniowych. Panowie pozyskali informacje na temat założenia własnej firmy, zdobycia funduszy na jej rozwój oraz otrzymali pomoc w załatwieniu wszelkich formalności.

To był strzał w dziesiątkę!

Tomasz i Szymon wzięli udział w kursie na magazyniera, pomyślnie zdali egzamin przed komisją UDT i otrzymali uprawnienia na wykonywanie zawodu operatora wózków jezdniowych. Nie zastanawiając się długo, zrobili biznesplan i już w grudniu ubiegłego roku założyli wspólną firmę. Ich działalność związana jest z recyklingiem, który ma perspektywy na przyszłość! Uprawnienia zdobyte na kursie wykorzystują na co dzień w pracy, przemieszczając się po wielkiej hali na wózkach jezdniowych.

Bo jak nie my, to kto?

Praca u siebie to czysta przyjemność. – twierdzą wspólnicy. Marzy im się rozwój firmy, potrzebują pomocników, dlatego powoli z poszukujących pracy zmieniają się w pracodawców, oferując zatrudnienie innym młodym ludziom, nieaktywnym zawodowo. I kto by pomyślał, że to wszystko zaczęło się tylko od kursu w OHP!

Okazuje się, że najważniejsze jest to, by nie poddawać się zbyt łatwo i być otwartym na nowe wyzwania!

Trzymamy za młodych przedsiębiorców mocno kciuki i życzymy powodzenia na dalszej ścieżce kariery!

Autor: Magdalena Owczarek, specjalista ds. rozwoju zawodowego w MCK Sieradz


Widok zawartości stron Widok zawartości stron