Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Bezpłatne praktyki — szansa czy wyzysk?

Wiele młodych osób korzysta z modnych ofert bezpłatnych praktyk zawodowych. Dla niektórych jest to przepustka do zdobycia wymarzonej pracy. Większość jednak czuje się rozczarowana.

Obecnie obserwuje się trend oferowania bezpłatnych praktyk przez firmy, które kuszą możliwością zatrudnienia, zdobyciem doświadczenia oraz podniesieniem kwalifikacji. Ale czy młode osoby rzeczywiście mogą na tym skorzystać?

Coraz więcej młodych ludzi decyduje się skorzystać z tej pokusy. Liczą, że praktyki będą ich szansą na znalezienie stałej pracy. Również długotrwałe poszukiwanie pracy bez widocznych rezultatów ma wpływ na decyzję o rozpoczęciu bezpłatnych praktyk. Osoby szukające zatrudnienia od dłuższego czasu nie chcą bezczynnie czekać na telefon i podejmują się nieodpłatnej pracy.

Dla kogo i po co?

Oferty praktyk zawodowych są kierowane głównie do młodych ludzi, świeżo po studniach. Tytuły ogłoszeń brzmią następująco: „praktyki w dziale HR", „poszukujemy praktykanta do pracy administracyjnej", „praktyki absolwenckie". W opisie ogłoszenia czytamy, że praktykant będzie odpowiedzialny za support (wsparcie) działu np. księgowości. Praktyki najczęściej odbywają się w oparciu o umowę absolwencką na podstawie ustawy z 2009 roku. Taka umowa poprzedza umowę o pracę.

Zwykle to duże firmy, korporacje międzynarodowe, banki, urzędy oraz agencje zatrudnienia oferują bezpłatne praktyki i staże. Praktykant pracuje jak zwykły etatowy pracownik 40 godzin tygodniowo. W rzeczywistości taka osoba zajmuje się prostymi czynnościami zleconymi przez przełożonego np. kserowanie, skanowanie, wyszukiwanie informacji itp. Po zakończeniu stażu lub praktyk otrzymuje pisemne poświadczenie o zdobytych kwalifikacjach i ocenę swojej pracy. Zdeterminowane osoby po trzech miesiącach bezpłatnej pracy decydują się jednak na odejście. Zdobyte doświadczenie wpisują do CV i podejmują próbę zatrudnienia w firmie konkurencyjnej.

Firmy w swojej ofercie posiadają również staże. Pracownik działu rekrutacji jednej z firm stwierdza: „(…) z ofert dla stażystów wynika, że firmy w Polsce szukają doświadczonych już pracowników, którym nie chcą płacić". Brak wynagrodzenia za wykonywaną pracę pozostaje tematem spornym. Praktyki i staże to według Słownika Języka Polskiego PWN „praktyczna nauka zawodu", a za naukę, czyli przyjmowanie pracownika bez doświadczenia, pracodawca nie widzi potrzeby płacenia wynagrodzenia.

Czy warto?

Na forach internetowych wrze od negatywnych komentarzy odnośnie tego typu form pracy. Niektóre firmy wykorzystują niewiedzę młodych ludzi, przyjmując ich w okresie urlopowym stałych pracowników lub okresach rozliczeniowych. W ten sposób firmy rozwiązują problem braku etatowego pracownika. W takich wypadkach praktykant lub stażysta wykonuje obowiązki osoby, której nie ma w miejscu pracy, lub pomaga etatowym pracownikom w wykonywaniu obowiązków. Firmy w ten sposób zapewniają sobie „tanią siłę roboczą" zapominając, że dana osoba ponosi koszty dojazdu do firmy oraz musi prezentować się schludnie.

Odpowiedzmy więc sobie na pytanie czy warto skorzystać z możliwości odbycia bezpłatnych praktyk lub stażu? Na pewno warto! Praktyki pomagają zdobyć praktyczną wiedzę oraz umiejętności. Dzięki nim można poznać realia pracy w danej branży i specyfikę wybranego przez siebie zawodu.

Jednak podstawowym warunkiem udanych praktyk jest wybór odpowiedniej firmy. Nawet jeżeli nie uda się podjąć w niej stałego zatrudnienia, to praktyki w danej branży utorują nam drogę, a zdobyte doświadczenie będzie wymagane w bliźniaczej firmie konkurencyjnej lub pokrewnej. Warto podjąć staż lub praktyki tylko wtedy, gdy takie doświadczenie realnie może przybliżyć poszukującego pracy do zatrudnienia. Wybierając firmę, warto poczytać opinie na jej temat i zorientować się, na czym polegają nieodpłatne praktyki, jaki będzie nasz zakres obowiązków i jakie są nasze szanse na stałe zatrudnienie.

Niewiele jest osób dla których bezpłatne praktyki stały się faktycznie szansą na wymarzoną pracę, chociaż takie przypadki się zdarzają.

Autor: Bogusława Zielińska - pośrednik pracy (MCK Pabianice)

Źródło:
1. http://olx.pl/praca/inne-oferty-pracy/q-praktyki%5D/
2. http://forsal.pl/artykuly/825018,bezplatne-staze-to-nieuczciwe-praktyki-wszyscy-zdaja-sobie-z-tego-sprawe-choc-o-tym-nie-mowia.html
3. http://sjp.pwn.pl/


Widok zawartości stron Widok zawartości stron