Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Blogi naukowe, które warto znać

2022-09-21

Internet to świetne miejsce do zdobywania i utrwalania wiedzy. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie znaleźć rzetelne informacje. By poszerzać swoja wiedzę o świecie, warto korzystać z blogów naukowych. Sprawdźcie, jakie polecamy.

Jeśli już „siedzieć w necie”, to może czytając fajny blog naukowy? Przedstawiamy kilka (naszym zdaniem) wartościowych blogów z różnych dziedzin. Dwa z nich to nie do końca typowe blogi, lecz profile w serwisie Facebook. Jednak ich twórcy wyszukują i udostępniają tak ciekawe informacje ze świata nauki, że warto je znać.

(Kliknij w nagłówek, by przejść na daną stronę.)

 

To tylko teoria

Blog naukowy autorstwa Łukasza Sakowskiego, który w swoich tekstach porusza tematy z szeroko pojętego świata przyrody (z wykształcenia jest biologiem), ale też psychologii czy innych dziedzin nauki. Niezwykle ciekawe teksty, napisane przystępnym językiem. Bloger jest też organizatorem plebiscytu na Biologiczną Bzdurę Roku, który ma na celu zwrócenie naszej uwagi na to, że nie wszystko, co czytamy w internecie jest prawdą, a wręcz przeciwnie – może okazać się pseudonauką.

 

Uwaga! Naukowy Bełkot

Autorzy bloga „Uwaga! Naukowy Bełkot” wychodzą z założenia, że „Nauka jest pełna wiedzy, która może szokować, dziwić i inspirować.” I właśnie dlatego warto do nich zajrzeć – po dawkę ciekawej wiedzy (z przeróżnych dziedzin) podanej w przystępny sposób. Nazwa bloga oczywiście przewrotna – taki „naukowy bełkot” to my szanujemy! Jeśli zamiast czytać, czasem wolicie coś obejrzeć, znajdziecie ich także na YouTube’ie.

 

Crazy Nauka

Jak piszą na stronie twórcy, Crazy Nauka to najpopularniejszy i największy blog popularnonaukowy w Polsce. Twórcy bloga to małżeństwo, które od ponad 10 lat pisze o nauce. Na ich stronie znajdziecie niezwykle ciekawe wpisy z przeróżnych dziedzin. Polecamy serdecznie – również ich profil na Facebooku!

 

Nauka o Klimacie

Misją strony – jak sami piszą jej twórcy – jest dostarczenie odbiorcom w sposób przystępny i przejrzysty wiarygodnej, dobrze udokumentowanej wiedzy o systemie klimatycznym naszej planety. Dlatego jeśli chcecie wiedzieć, co i dlaczego dzieje się z klimatem na Ziemi, odwiedzajcie bloga „Nauka o klimacie”.

 

Kwantowo

Najpiękniej o swoim blogu napisał sam autor – Adam Adamczyk: Misją Kwantowo.pl jest wskazywanie na piękno wszechświata – od cząstek i atomów po gwiazdy i kwazary – oraz krzewienie w społeczeństwie racjonalizmu i miłości do wiedzy (cytat z patronite.pl). Po takiej zachęcie nie pozostaje nam nic innego, jak dodać: zajrzyjcie tam koniecznie, nawet jeśli nie jesteście fanami fizyki i astronomii, bo dzięki temu blogowi może nimi zostaniecie!

 

Polszczyzna.pl

Chcesz poprawnie posługiwać się językiem polskim? Koniecznie zajrzyj na tę stronę. Portal Polszczyzna.pl to uzupełnienie facebookowego profilu o tej samej nazwie. Jeśli najdą cię wątpliwości natury językowej, bardzo możliwe, że rozwiązanie swojego dylematu znajdziesz właśnie u nich.

 

Nauka, głupcze

„Nauka, głupcze” to świetny facebookowy profil, na którym można znaleźć mnóstwo ciekawostek. Głównie są to najświeższe wyniki badań z medycyny, fizyki, klimatu, biotechnologii, psychologii, geologii, astronomii, a także komentarze, opinie czy ciekawostki z życia roślin i zwierząt. Wszystko opisane przystępnie i okraszone sporą dawką humoru. Polecamy!

 

Pani z pszyry

Profil „Pani z pszyry” prowadzony jest przez Agnieszkę Graclik, która jest zoologiem i po mistrzowsku opisuje niesamowite aspekty z życia zwierząt. Dzięki jej postom można się zadziwić, pośmiać i docenić niesamowitość świata przyrody. Warto ją obserwować dla wiedzy i codziennej dawki humoru.

 

Mamy nadzieję, że nasze zestawienie zainspiruje was do szukania w sieci rzetelnej wiedzy. Jeśli nie jesteście pewni, jak szukać w internecie sprawdzonych informacji, przeczytajcie nasze wskazówki Jak szukać rzetelnych informacji w internecie?

 

Zestawienie przygotowała: Joanna Buharewicz


Widok zawartości stron Widok zawartości stron