Wydawca treści
Jak szukać rzetelnych informacji w internecie? 6 cennych wskazówek
2024-01-22
Jeśli potrzebujesz znaleźć jakąś informację, na pewno pierwszym twoim krokiem jest wpisanie zapytania/hasła w wyszukiwarkę internetową. I to jest OK.
Jednak artykuły, które pojawią się w wynikach wyszukiwarki, nie zawsze będą pochodziły z wartościowych stron.
Dlatego pamiętaj o kilku przydatnych wskazówkach w przypadku posługiwania się odpowiedziami znalezionymi w Google czy innej wyszukiwarce.
Odpowiednio formułuj pytanie.
Najlepiej, żeby było to proste hasło typu: „czas gotowania brukselki”, „historia Polski lata 20 XX wieku”, „budowa układu oddechowego człowieka” itp.
Czasem warto posłużyć się formułą pytającą, zwłaszcza jeśli pytanie jest skomplikowane, bo pochodzi np. z pytań egzaminacyjnych i trudno je przerobić na proste hasło. Wtedy śmiało wpisuj np. „Czy w sytuacji chwilowej nieobecności kierownika rozbiórki powiatowy inspektor nadzoru budowlanego może przeprowadzić kontrolę terenu budowy?”
Wyszukiwarka nie zawsze znajdzie idealnie dopasowaną odpowiedź na tak długą frazę, jednak w wielu przypadkach wśród wyników wyszukiwania znajdziesz odpowiednie strony, by zweryfikować informacje.
Odpowiedzi na dane pytanie sprawdzaj zawsze na co najmniej 3-4 stronach, które „wyskoczą” w wynikach wyszukiwania.
To pozwoli zweryfikować poprawność znalezionych informacji. Jeśli w kilku źródłach odpowiedzi brzmią tak samo, to znaczy, że na 99% to poprawne informacje. Jeśli odpowiedzi się różnią, szukaj dalej, inaczej zadaj pytanie lub…
Staraj się wybierać serwisy specjalistyczne.
Sprawdź, kto jest autorem strony. Portale prowadzone przez instytucje/szkoły, które zajmują się daną dziedziną lub blogi eksperckie są zazwyczaj rzetelnymi źródłami.
Nie wierz we wszystko, co znajdziesz w internecie.
To, że coś zostało opublikowane, nie oznacza automatycznie, że jest prawdą. Bądź krytyczny – za każdym artykułem w sieci stoi człowiek, który może być omylny. Są też portale celowo zamieszczające tak zwane fake newsy, czyli nieprawdziwe wiadomości, które mają na celu dezorientować odbiorcę i wpływać na jego postawę. Zachowaj czujność wobec takich sensacyjnych wiadomości.
Pamiętaj, że najrzetelniejszym źródłem wiedzy są książki – podręczniki, encyklopedie, artykuły naukowe.
Są one zweryfikowane przez wielu specjalistów w danych dziedzinach. Dlatego jeśli masz wątpliwości co do wiedzy znalezionej w internecie – zajrzyj do podręcznika lub wybierz się do biblioteki!
Unikaj portali, przy logowaniu do których trzeba zapłacić lub podać wiele danych osobowych.
Niby są stworzone specjalnie dla uczniów jako baza wiedzy do odrabiania lekcji, jednak konieczność zapłaty sprawia wrażenie naciągania, a wyłudzanie poufnych danych może być wykorzystane w złym celu. Lepiej nie ufać takim stronom i „ekspertom”.
Takie mamy czasy, że poszukujemy informacji w internecie – z własnej ciekawości czy choćby podczas odrabiania pracy domowej.
Stosowanie się do powyższych zasad pozwoli ci uniknąć niesprawdzonych źródeł wiedzy, błędnych informacji oraz fake newsów.
Autor: Joanna Buharewicz
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Zobacz, jak może ci pomóc Barometr zawodów
13.08.2024
-
Jak znaleźć balans w natłoku obowiązków?
28.05.2024