Wydawca treści
Bycie dojrzałym to „wolność od” czy „wolność do" czegoś?
2019-08-07
Wolność na różny sposób i pod każdym względem można interpretować, a bycie dojrzałym? Co tak naprawdę oznacza? Czy można być dojrzałym i wolnym jednocześnie i jak się to ma do siebie?
Autor eseju „Dwie koncepcje wolności”, Isaiah Berlin, dzieli wolność na:
- wolność pozytywną – tzw. „wolność do…” (zgromadzeń, wpływu na władze, wyborów, reprezentacji), tożsamą z demokracją;
- wolność negatywną – tzw. „ wolność od…” (przymusu ze strony władz, ingerencji władz w życie prywatne, głodu, prześladowań, strachu).
Dojrzałość jednym zdaniem określa psychoterapeutka Małgorzata Liszyk-Kozłowska jako „stan umysłu, świadomości, który przekłada się na nasz stosunek do świata, do siebie w tym świecie, na naszą relacje w tym świecie”.
Wolność jest definiowana w całkiem prosty sposób według doktryny chrześcijańskiej, a mianowicie „wolność jest zakorzenioną w rozumie i woli możliwością działania lub niedziałania, czynienia tego lub czegoś innego, a wiec podejmowania przez siebie dobrowolnych działań.”
Wolność w oczach młodego człowieka
W dzisiejszym świecie bycie wolnym nie oznacza, że możemy robić to, na co mamy ochotę, kiedy nam się podoba, nie patrząc na konsekwencje oraz innych ludzi. Z kolei bycie dojrzałym to wolność przede wszystkim do obrania sobie drogi, którą zamierzamy się kierować. Sami jesteśmy w stanie decydować o swoim tu i teraz, a także przyszłym losie.
Mamy prawo do własnego zdania, do wyznawania religii, kultury. Jeśli kierujemy się wartościami, postępujemy właściwie wobec siebie samych, a także innych, możemy czuć się spełnieni i wolni.
Obecnie bycie dojrzałym bywa źle interpretowane przez młodych ludzi, a mianowicie wolność jawi im się jako brak zobowiązań i pozwalanie sobie na lenistwo, egoizm, używki, nieustanne korzystanie z telewizji czy komputera. Nie widzą w tym nic złego i usprawiedliwiają się tym, że są wolni, a w rzeczywistości staja się zniewoleni przez brak ambicji.
Dojrzałość = Wolność
Tymczasem dojrzała wolność daje nam prawo, by ruszyć z miejsca, podchodzić do spraw odpowiedzialnie, umieć podejmować konkretne decyzje tak, aby nie wybierać dróg prostych – czyli tzw. pójścia na łatwiznę, ale wybierać zwłaszcza te wartościowsze ścieżki.
Jeśli sami możemy o sobie decydować i dążymy do celów sobie obranych, osiągamy satysfakcję, czerpiemy z życia to, co najlepsze, żyjemy godnie i mamy poczucie spełnienia, wtedy możemy o sobie powiedzieć, że jesteśmy wolni i dojrzali.
Na ile jesteśmy w stanie realizować pewne wartości, tj. przyjaźń, miłość, wiara, satysfakcja z życia, szczęście, prawda, na tyle umacnia się nasza wolność. Im bardziej wyznaczamy sobie hierarchię wartości, jesteśmy z dala od lęku i bezradności, tym sens ludzkiego życia jest większy.
Autor: Marta Szymańska, wychowawca 15-24 HP Wolsztyn
Źródło:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wolność
http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,127763,21617640,czym-jest-dojrzalosc-to-nie-to-samo-co-doroslosc.html
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Książki dla przyszłych fryzjerów
26.09.2024
-
Sposoby na jesienny spadek nastroju
19.09.2024
-
10 książek dla przyszłych fryzjerów
03.09.2024