Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Chcieć, to móc - historia Wojtka z Bytowa

Co roku placówkę 11-20 Hufca Pracy w Bytowie opuszcza kilkunastu absolwentów. Wielu z nich już podczas pobytu w hufcu daje się poznać jako osoby mające określone plany na przyszłość, niektórzy otwarcie o nich mówią, a nawet próbują wdrożyć je w życie.

wojtek_1160.png

Taki jest jeden z naszych najbardziej aktywnych absolwentów, który już w czasie pobytu w naszej jednostce angażował się we wszelkiego rodzaju inicjatywy i konkursy. Początkowo Wojtek, rozpoczynając swoją nauką w Hufcu, był osobą spokojną, ostrożną, a nawet trochę wycofaną. Problemy w nauce, które miał w szkole podstawowej nie sprzyjały aktywności i poczuciu własnej wartości. Dopiero edukacja i pobyt w Hufcu stopniowo pozwoliły uwierzyć w siebie i realizować swoje marzenia.

 

Absolwent Roku

Dużym wyróżnieniem i docenieniem pracy oraz zaangażowania w działalność 11-20 Hufca Pracy było dla Wojtka zajęcie III miejsca w Wojewódzkim Konkursie na Absolwenta Roku. Po ukończeniu gimnazjum i pomyślnym zdaniu egzaminu sprawdzającego, zrodziła się myśl, aby podjąć pracę zarobkową. Kolejnym sukcesem było zdanie egzaminu na prawo jazdy, które rozpoczął, będąc jeszcze w placówce.

 

Praca

Po zakończeniu „ostatnich” wakacji zdecydował się aplikować do największej i najprężniej działającej firmy na naszym terenie, gdzie został przyjęty i pracuje do chwili obecnej. W rozmowie wyraża swoje zadowolenie z podjętych decyzji dotyczących pracy i rozwoju zawodowego. Stwierdza również, że ukończenie nauki w Hufcu wiązało się z nowym etapem w jego życiu, a sam pobyt w placówce dał możliwość nie tylko skończenia szkoły i zdobycia zawodu, ale również poznania wielu ciekawych osób.

 

Życiowa zaradność

Szersze horyzonty, podniesienie poczucia własnej wartości, zdecydowanie większa śmiałość dzięki udziałom w licznych konkursach, które wymagały przedstawienia swojej osoby czy prezentacji swoich osiągnieć. Ten śmiały młody człowiek dzisiaj nie ma problemu czy strachu przed załatwieniem spraw w pracy czy w urzędzie, gdzie wcześniej wymagało to od niego dużego trudu i wysiłku. Również niezależność finansowa pozwala na spełnianie swoich marzeń, uczy oszczędzania i planowania wydatków.

 

Plany na przyszłość

Wojtek ma skonkretyzowane plany na przyszłość, które wiąże zarówno ze swoim rozwojem osobistym, jak i zawodowym. Jest zadowolony z pobytu w naszej placówce, która nie przekreśliła go jako pracownika, lecz dała jemu szansę na pokazanie swoich umiejętności i stworzyła możliwość dalszego rozwoju. W firmie docenia się jego zaangażowanie i starania do bycia dobrym i uczciwym pracownikiem, przez co cały czas się rozwija i coraz pewniej wkracza w świat, który jeszcze kilka lat temu wydawał się nieosiągalny i mało realny.

 

Tego, aby krok po kroku za przykładem Wojtka, któremu udało się osiągnąć to, co sobie zaplanował i dalej wspinając się po drabinie swoich marzeń, życzymy każdemu z obecnych i przyszłych absolwentów placówek Ochotniczych Hufców Pracy, bo przecież „Chcieć, to móc”!

 

 

Autor tekstu: Bożena Stadnik – wychowawca 11-20 HP w Bytowie

Autorzy zdjęć: Kadra 11-20 HP w Bytowie

 

Na zdjęciach Wojtek w czasie pobytu w 11-20 HP podczas różnych imprez

 

 

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron