Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Co to znaczy autorytet i kto może nim być?

2022-10-24

Tata, mama, idol/ka, nauczyciel/ka ze szkoły, a może jeszcze ktoś inny. Kto jest dla ciebie autorytetem i czy w ogóle młodzi ludzie dziś je mają?

Definicja słowa „autorytet”

Według internetowego Słownika Języka Polskiego autorytet to „uznanie jakim obdarzana jest dana osoba w jakiejś grupie”. W Wikipedii natomiast widnieje dodatkowa informacja o tym, że słowo autorytet wywodzi się z łacińskiego auctoritas i wskazuje na powagę, znaczenie, autorytet, prestiż, upoważnienie, moc prawną i władzę.

 

Kto może być autorytetem?

Autorytetem jest osoba, z której można brać przykład. Dająca dobry wzór do naśladowania. Często autorytetem jest ten, komu się powiodło, kto osiągnął jakiś sukces.

 

Któryś z twoich rodziców jest dobrze wykształcony, wspiął się najwyżej jak się dało po szczeblach kariery, odniósł sukces finansowy? Ty też tego pragniesz? Jesteś wpatrzony w nią czy w niego jak w obrazek? To jest właśnie dla ciebie autorytet.

 

A może wychowawczyni w szkole, która jest „poukładana”, radzi sobie nawet ze swoimi trudnymi uczniami, nie spoufala się, jest dystyngowana, robi na tobie wrażenie? Chciałbyś być taki w przyszłości?

 

Wszystkie osoby, które skupiają twoją uwagę jako ktoś wyjątkowy i wartościowy mogą być dla ciebie autorytetem.

 

Kolejne grupy osób, które można typować jako przykład do naśladowania to: politycy, sportowcy, muzycy i inne znane osoby z telewizji czy pierwszych stron gazet.

 

Tak przynajmniej było kiedyś. Tylko te wymienione wyżej typy osób były brane pod uwagę przy wyborze odpowiedniego autorytetu.

 

Wzór do naśladowania czy pseudoautorytet?

Wydaje się, że obecnie wybór pada na inne jednostki. Niejednokrotnie w oczach młodych ludzi wygrywają blogerzy czy celebryci, czyli osoby znane z tego, że są znane lub jeszcze inne „gwiazdy” Internetu (TIK TOK’erzy, YouTube’rzy, Instagramowicze, itp.).

 

W tym jednak wypadku trzeba być naprawdę ostrożnym, wybierając odpowiednią osobę jako wzór do naśladowania. Często można natknąć się na tzw. patoinfluenserów przedstawiających niewłaściwe, kontrowersyjne i po prostu patologiczne (nieodpowiednie) treści. Takie osoby na pewno nie dadzą dobrego przykładu, a raczej powielanie ich zachowań może okazać się niebezpieczne.

 

Oczywiście nie można potępiać wszystkich internetowych twórców. Na pewno wśród nich znajdą się też wartościowe osoby, reprezentujące swoją osobą pozytywne zachowania i mądre idee. Warto jednak zachować czujność i zastanowić się, czy nie promują np. mowy nienawiści lub zbytniego materializmu?

 

Wyniki sondażu Kantar Public

Warto też przyjrzeć się sondażowi wykonanemu na zlecenie Kantar Public przez Research Collective w czerwcu tego roku. Wyniki zasmucają, ponieważ blisko połowa respondentów uznała, że nie ma żadnego autorytetu. Badane były osoby mające 15 lat i więcej.

 

Z sondażu wynika również, że młodzież najczęściej jako swój autorytet wskazuje rodzinę. I to jest akurat bardzo pozytywny aspekt. Po rodzinie w badaniu najwyżej uplasowali się Robert Lewandowski, Lech Wałęsa i Prezydent Andrzej Duda. Na kolejnym miejscu znaleźli się m.in.: Iga Świątek, Adam Małysz oraz Papież Franciszek. Najmniejszą liczbę głosów otrzymali m.in.: Martyna Wojciechowska, Ewa Chodakowska, Agnieszka Radwańska, a także Robert Kubica.

 

Wyniki badania w pewnym sensie można odczytać jako krzepiące. Mimo domniemania, że to właśnie influencerzy będą wymieniani na wysokich pozycjach, wyniki badania mówią co innego. Chociaż trzeba pamiętać, że w sondażu oprócz osób młodych brały udział również starsze osoby.

 

Proste pytanie o autorytet w dzisiejszych czasach nabiera innego znaczenia i okazuje się być trudne do określenia. Badanie Kantar Public wykazało, że aż 19% pytanych nie znało na nie odpowiedzi.

 

Dobrze jest mieć autorytet. Mimo, iż dla jednego będzie nim Jan Paweł II lub ks. Jan Kaczkowski, a dla innego zmarła niedawno Królowa Elżbieta II czy Anna Przybylska. Ważne, aby ten, kto będzie wybrany na ideał, był pozytywny, kierował na właściwą ścieżkę – w dobrym kierunku, cechował się rozsądkiem i przejawiał właściwy pogląd na temat tego, co dla nas wartościowe i ważne.

 

Autor: Marta Halicka

 

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Autorytet

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2022-06-27/sondaz-prawie-polowa-polakow-nie-ma-zadnego-autorytetu/


Widok zawartości stron Widok zawartości stron