Wydawca treści
Co wiesz o bezpiecznym korzystaniu z Internetu?
Już od 14 lat z inicjatywy Komisji Europejskiej obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. Jak się okazuje– takie inicjatywy wciąż są potrzebne!
Ponad połowa młodych internautów ma bowiem do czynienia z cyberprzemocą! Pomimo ciągłego wałkowania tematu bezpieczeństwa w Internecie, dzieci i młodzież wciąż nie zdają sobie sprawy, w jaki sposób używać internetu, by nie narazić się na cyberprzemoc lub nie obrazić innych! Dlatego takie dni, jak obchodzony w tym roku 9 lutego, Dzień Bezpiecznego Internetu, to dobry moment, by zastanowić się…
…Czy wiesz, jak mądrze korzystać z Sieci?
Całe dnie spędzasz na Facebooku, Instagramie, Asku czy innym portalu społecznościowym. Czasem zajrzysz na „demoty” czy inne strony ze śmiesznymi obrazkami, innym razem wykorzystasz sieć do odrobienia pracy domowej. Nieustannie jesteś online, aktualizujesz statusy i wrzucasz nowe fotki, oznaczając znajomych. Często komentujesz zdjęcia i posty innych, czasem żartobliwie, czasem z przekąsem.
Jeśli ten opis pasuje do ciebie, zastanów się, czy robisz to wszystko świadomie i bezpiecznie? Odpowiedz sobie na kilka pytań:
Czy wiesz, co to jest cyberprzemoc? Jeśli nawet wydaje ci się, że tak, dla pewności przypomnę. Cyberprzemoc ma miejsce wtedy, kiedy użytkownik mediów elektronicznych jest wyzywany, zastraszany lub poniżany w Internecie lub przy użyciu telefonu, a także wtedy, kiedy zdjęcia lub filmy są rejestrowane bez jego zgody. Również publikowanie w Internecie lub rozsyłanie telefonem zdjęć, filmów lub tekstów, które kogoś obrażają lub ośmieszają zalicza się do aktów przemocy internetowej. Tak samo jak podszywanie się pod kogoś w Sieci.
Czy spotkałaś/spotkałeś się z podobnymi działaniami? Jeśli tak, to czy zgłosiłeś to rodzicom lub nauczycielom? Zabawa czyimś kosztem w Internecie to nie przelewki – niektórych nastolatków może doprowadzić do dramatycznych skutków, takich jak depresja a nawet samobójstwo! Na pewno słyszałeś o takich przypadkach, o których było głośno w mediach. Dlatego zawsze zgłaszaj dorosłym niezgodne z prawem zachowania w Internecie i nie wahaj się powiedzieć zwłaszcza wtedy, kiedy ktoś zacznie cię obrażać, zastraszać czy ośmieszać!
Czy wiesz, jakie są zasady bezpiecznego korzystania z Internetu? Pewnie słyszałeś o tym co nieco. Przede wszystkim dbaj o swoją prywatność w mediach społecznościowych. W ustawieniach konta zaznacz, że informacje o tobie mogą być wyświetlane tylko twoim znajomym. Oczywiście wiesz, że do grona znajomych lepiej przyjmować tylko naprawdę znajome osoby? I że nie wolno udostępniać w Internecie adresu ani numeru telefonu?
Czy myślałaś/myślałeś kiedyś o spotkaniu się z osobą poznaną przez internet? Jeśli tak, to pamiętaj, że w Sieci łatwo podszyć się pod kogoś i sympatyczny 16-letni Kuba może okazać się 45-letnim Mirkiem ze złymi zamiarami. Jeśli już jednak zdecydujesz się na spotkanie w realu, umów się w miejscu publicznym i weź ze sobą kogoś znajomego! Koniecznie tez powiedz rodzicom o tym spotkaniu.
Czy zdarzyło ci się obrazić kogoś, komentując coś w Internecie? Tutaj powinna obowiązywać zasada: nie czyń bliźniemu, co Tobie nie miłe! Jeśli nawet czyjaś wypowiedź, film czy zdjęcie ci się nie podoba, możesz wyrazić swoją opinię w kulturalny sposób, bez używania wulgaryzmów i obrażania tej osoby.
Czy uważasz na to, co piszesz i publikujesz? Wrzucone raz do sieci zdjęcia i komentarze pozostaną tam na zawsze, dostępne dla osób niepowołanych i tych, które mogą zainteresować się twoją osobą. Zanim więc wrzucisz na fejsa głupie zdjęcie lub wyrazisz poparcie np. dla rasistowskiego ruchu, zastanów się, co sobie pomyśli o tobie nauczyciel lub przyszły pracodawca, kiedy zobaczy podobne wpisy?
Czy pamiętasz, żeby nie karmić trolli? Niektórzy komentatorzy w internecie to etatowi trolle, którzy tylko czekają na reakcje. Dlatego nie daj się sprowokować i ignoruj nienawistne komentarze, nie odpowiadając na nie!
Bez Internetu jak bez tlenu, jednak wszystko z głową i kulturą. Wizerunek, jaki kreujesz w sieci może wpłynąć na twoją późniejszą karierę, a informacje, jakie podajesz (choćby marka samochodu rodziców czy wasz adres) to pożywka dla nieuczciwych osób, które próbują wyłudzić dane osobowe i skorzystać z nich w niezgodnym z prawem sposób.
Autor: Joanna Buharewicz
Źródła:
http://www.saferinternet.pl/pl/dzien-bezpiecznego-internetu/113-dbi/artykuly-dbi-na-header/3974-co-to-jest-dbi-2
http://www.cyberprzemoc.pl/
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Szkolenia - czy warto w nie inwestować?
14.01.2025