Wydawca treści
Co z tym talentem?
Co decyduje o tym, że łatwo jest ci się czegoś nauczyć, a praca, którą wykonujesz w tym zakresie, jest zajęciem sprawnym i dostarcza ci przyjemności? Odpowiedź brzmi: talent!
Co oznacza talent?
Talentami będą różne cechy, które są wrodzone i wyrażają się jako unikalne, powtarzające się wzorce myślenia, odczuwania i zachowania, zapisane w mózgu w postaci połączeń synaptycznych. Wzorce te prowadzą do skutecznego działania. Oznacza to, że niemal zawsze, kiedy robisz coś bardzo dobrze,l to istnieje duże prawdopodobieństwo, że wykorzystałeś drzemiący w tobie talent.
Naukowcy z Instytutu Gallupa na podstawie wieloletnich badań doszli do wniosku, że tajemnicą sukcesu jest umiejętność dostrzeżenia własnych talentów i zorganizowanie swojego życia
w sposób, który umożliwia ich wykorzystanie. Nie jest zatem ważne to, jak dużo połączeń synaptycznych posiadasz, ale czy potrafisz wykorzystywać te najlepsze.
Teoria 5 Talentów
Donald O. Clifton – profesor psychologii, dyrektor Centrum Badań Międzynarodowych
i Szkolenia w Instytucie Gallupa, oraz jego uczeń i współpracownik, Marcus Buckingham, wyróżnili około czterystu szczegółowych talentów. Wśród nich znaleźć można m.in.: operacje na danych, zapamiętywanie słów, myślenie abstrakcyjne, rozpoznawanie emocji itp., które grupują się
w pewne wiązki.
Dla przykładu - jeśli zgrupujemy takie talenty szczegółowe jak: operacje na liczbach, logiczne myślenie, zauważanie prawidłowości, to łatwo wywnioskować, że dana osoba odznacza się talentem analitycznym. W ten sposób Clifton i Buckingham wyróżnili 34 wiązki podstawowych talentów oraz przygotowali do tego ciekawe narzędzie badawcze „Test StrengthFinder” (test talentów Gallupa), który pozwala na sprawdzenie tego, jakie talenty tkwią w danej osobie.
Za pomocą testu Gallupa określamy 5 naszych podstawowych talentów oraz… 5 anty-talentów, ponieważ nie możemy być utalentowani w każdym aspekcie i mamy prawo do tego, aby być totalnym beztalenciem w jakiejś dziedzinie. U podstaw testu leży założenie – zamiast poprawiać swoje wady, lepiej skupić się na rozwijaniu własnych talentów.
Talenty, naturalny potencjał
W jaki sposób możesz odnaleźć swoje dominujące talenty bez korzystania ze wspomnianego powyżej narzędzia diagnostycznego, które (niestety) jest płatne? Przy rozpoznawaniu swoich talentów przyjdą ci z pomocą twoje uczucia. Talent sprawia, że przy wykonywaniu danej czynności zawsze towarzyszy ci uczucie przyjemności, tak więc będziesz tę czynność wykonywał dla samego wykonywania. Talent wyzwala się samoczynnie wówczas, gdy działasz swobodnie, z własnej woli, nieograniczony niczym i nikim. Uruchamia się również podczas tych aktywności, które wymagają od ciebie skupienia, zaangażowania i wytrwałości.
Przyjrzyj się sobie i spróbuj odpowiedzieć na pytania:
- Co sprawia mi przyjemność?
- Co mnie nakręca i angażuje moje najlepsze umiejętności w maksymalnym stopniu?
- Co wykonuję z pasją i natchnieniem?
- Jakie zadania nie sprawiają mi trudności i czerpię z nich radość?
Już wiesz?
Talent to dar, jest jak ukryty kod DNA, który uaktywnia się w określonych warunkach. Ani go nie wykształcisz, ani nie nabędziesz, jak również nie nauczysz się mieć talent, ale też odkrytego talentu się nie pozbędziesz. Pomyśl, gdzie możesz wykorzystywać swoje talenty i szukaj, póki nie znajdziesz swojego miejsca. Powodzenia!
Autor: Małgorzata Kosierkiewicz
Źródła:
M. Lehmann „Odkryj swój talent” https://kariera.goldenline.pl/odkryj-swoj-talent/
A.Herman „Pasja i rozwój” https://pasjairozwoj.pl/talenty/
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
5 sposobów na zadbanie o siebie zimą
13.12.2024
-
10 powieści młodzieżowych na jesień
07.11.2024