Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Czego oczekują od młodych pracowników dzisiejsi pracodawcy?

2019-05-08

W obecnych czasach o młodych ludziach poszukujących pracy mówi się, że są bardzo roszczeniowi i mają zbyt daleko idące oczekiwania. Jednak czy nie jest tak, że to pracodawcy mają zbyt wielkie oczekiwania w stosunku do młodych, niedoświadczonych i dopiero wchodzących w dorosłość?

Prawdopodobnie i jedno, i drugie jest prawdą. Zastanówmy się, czego oczekują od młodych pracowników dzisiejsi pracodawcy.

Chęć do pracy

Po pierwsze wydaje się, że najważniejsza dla pracodawcy jest chęć do pracy. Jeżeli młody chłopak przychodzi na rozmowę kwalifikacyjną i mówi, że nie ma doświadczenia w żadnej pracy, jednak jest gotowy i chętny, żeby się wszystkiego nauczyć, jest lepiej postrzegany niż osoba doświadczona, ale niewykazująca tak wielkich chęci do pracy. Nikt nie jest bardziej przydatny, niż osoba, która chętnie się uczy i dostosowuje do zmian.

Pracowitość

Kolejną bardzo ważną cechą dla każdego pracodawcy jest pracowitość. I świetnie pasuje tutaj zdanie z Biblii „Po owocach ich poznacie", ponieważ każdy pracownik oceniany jest właśnie po owocach swojej pracy. Umiejętności zawsze można podszkolić, natomiast pracowitość jest cechą, którą albo się posiada, albo nie.

Radzenie sobie ze stresem

Wymogiem, który często pojawia się w ogłoszeniach o pracę, jest umiejętne radzenie sobie ze stresem. Tu pojawia się problem. Rzadko który młody człowiek jest w dzisiejszych czasach odporny na stres. Każda najdrobniejsza sprawa jest powodem do przyprawienia sobie kilku „siwych włosów". Jeżeli jesteś w grupie tych osób – wyluzuj i głowa do góry! Często w pożądanej do pracy „odporności na stres" chodzi o umiejętne podejście do stresowej sytuacji, która może się zdarzyć przy tzw. „trudnym kliencie", a tę cechę wyrabia się wraz z doświadczeniem.

Komunikatywność

Niewątpliwie pożądaną wartością dla pracodawcy jest komunikatywność, która jest bardzo często mylona z „wygadaniem”. Cechę tę należy jednak rozumieć jako umiejętność słuchania rozmówcy oraz nieskrępowanego wyrażania własnych myśli. Warto też mieć świadomość, że rozmowa kwalifikacyjna jest pierwszym testem komunikatywności. Pracodawcy wystarczy chwila, aby stwierdzić czy posiadasz ten atrybut.

Samodzielność i umiejętność pracy w zespole

W zależności od wykonywanej pracy, pracodawcy cenią samodzielność, jak również umiejętność pracy w zespole. Jeżeli stanowisko wymaga samodzielności, ważne jest, abyś umiał dobrze dysponować czasem oraz potrafił zorganizować sobie pracę i – co za tym idzie – nie wymagał  pomocy od innych. A jeżeli chodzi o pracę w zespole to wiadomo – składa się na to wiele rzeczy, jednak pamiętaj, że musisz umieć dopasowywać się do innych. Dobry pracownik potrafi pracować zarówno w grupie, jak i samodzielnie.

Dzisiejsi pracodawcy stawiają młodym pracownikom wiele wymagań. Zasygnalizowaliśmy te najważniejsze. Czy istnieje pracownik idealny? Na to pytanie odpowiedz sobie sam. Jeżeli nie zauważasz u siebie większości wymienionych atrybutów dobrego pracownika, nie zniechęcaj się! Nad każdą cechą jesteś w stanie popracować, nie od razu Kraków zbudowano.

Autor: Dorota Nowosad, wolontariusz HP w Tomaszowie Lub.

Źródła:
https://www.jobs.pl/poradniki/pozadane-cechy-pracownika-7ndash-masz-je
http://www.lukasz.poprostuoni.pl/kariera/czego-od-pracownika-oczekuje-pracodawca/
http://blog.jobs.pl/umiejetnosc-pracy-w-zespole-co-wlasciwie-oznacza-ta-cecha/
http://www.blog.wsl.com.pl/okolologistycznie/items/byc-komunikatywnym-co-to-znaczy-i-dlaczego-to-takie-wazne-4121


Widok zawartości stron Widok zawartości stron