Wydawca treści
Czerwone życie
2020-04-27
W okresie letnim można zaobserwować większy popyt na krew. Jest to spowodowane sezonem wakacyjnym, rosnącym ruchem drogowym, a tym samym częstymi wypadkami w drodze na odpoczynek i w jego trakcie. Często też wówczas honorowi krwiodawcy wjeżdżają na wczasy.
Centra krwiodawstwa alarmują, że zaczyna brakować krwi, ponieważ przez wzgląd na zagrożenie epidemią covid-19, ludzie boją się ją honorowo oddawać. Jest to jednak nieuzasadniona obawa, ponieważ donacje przeprowadzone są w restrykcyjnych warunkach higienicznych. Dlatego jeśli wcześniej oddawałaś/łeś krew, ale przestałaś/łeś ze względu na epidemię koronawirusa, przełam swoje obawy i podziel się tym cennym darem. To ratuje życie!
Z użytecznego punktu widzenia najbardziej pożądana jest krew grupy O RhD- (ujemne), ponieważ w nagłych wypadkach, przy braku krwi właściwej grupy, może być przetoczona każdemu biorcy. Jest to także jedna z rzadziej występujących grup krwi.
Kto może oddawać krew?
Krew mogą oddawać osoby w wieku 18-65 lat o masie ciała powyżej 50 kg. Istnieją także restrykcje czasowe i stałe dotyczące zasad oddawania krwi, z którymi należy się wcześniej zapoznać.
Wskazówki przed oddaniem
W dniu oddania krwi należy koniecznie zjeść lekki posiłek (spożycie zbyt tłustego posiłku może nas dyskwalifikować), być wypoczętym i wyspanym. Należy wziąć ze sobą dokument tożsamości. Dobrze też, aby wcześniej zwiększyć ilość spożywanych płynów (wody lub soki – w żadnym wypadku alkoholu).
Oddanie krwi jest prostym zabiegiem i odbywa się w bardzo komfortowych warunkach. Przed jej oddaniem, u każdego wykonywane są podstawowe badania lekarskie stwierdzające zdatność krwi lub ewentualne przeciwskazania (za pierwszym razem ustalana jest także grupa oraz czynnik Rh).
Jak wygląda donacja?
Cały proces oddawania krwi trwa ok. 10 minut a jednorazowo pobiera się 450 ml. (układ krążenia u dorosłego człowieka zawiera około 70–80 ml krwi na kilogram masy ciała, a człowiek o przeciętnej masie ciała ma w sobie 5-6 litrów krwi).
W przypadku osób, które będą oddają krew po raz pierwszy – warto iść z osobą towarzyszącą, aby poczuć się pewniej, a przede wszystkim bezpieczniej. Oddanie krwi wiąże się z czasowym osłabieniem. Organizm samoczynnie wyreguluje niedobór i zregeneruje ilość komórek krwi, ale potrzeba do tego ok. 48 godzin.
Po oddaniu
Dawcy krwi należy się później posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4.500 kcal (ok. 8 czekolad). Bezpośrednio po oddaniu krwi nie powinno się prowadzić pojazdów mechanicznych, a jazda rowerem jest możliwa po ok. 3 godzinach.
Każdemu pracownikowi oddającemu krew przysługuje na ten dzień zwolnienie. Do samo dotyczy uczniów. Dokumentem potwierdzającym ten fakt jest zaświadczenie z pieczątką RCKiK.
14 czerwca przypada Światowy Dzień Honorowego Krwiodawcy, a ustanowiony został w dzień urodzin Karla Landsteinera, który w 1901 odkrył grupy krwi i za to otrzymał nagrodę Nobla.
Tekst: Sylwia Brosze – doradca zawodowy w MCK OHP w Ostródzie
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Sposoby na bezstresowy powrót do szkoły
23.08.2024
-
5 seriali, które poszerzą twoją wiedzę
07.08.2024