Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Czy pasja może być sposobem na życie? Tak!

2022-06-30

„Wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz pracować ani jednego dnia przez całe życie” (Konfucjusz). Zgodnie z tą maksymą swoją firmę prowadzi absolwentka OHP, właścicielka salonu „KobietaZBrzytwą” – Małgorzata Antonik, do której w Dniu Dziecka udała się w ramach wizyty studyjnej młodzież z jarosławskiego Hufca Pracy.

W wycieczce wzięli udział uczniowie II klasy Szkoły Branżowej I Stopnia na co dzień kształcący się w zawodzie fryzjer.

Pani Małgosia po zakończeniu nauki krótko pracowała na etacie, lecz to nie spełniało jej ambicji zawodowych, dlatego też podjęła ryzyko założenia własnej działalności gospodarczej. Dziś, po dwu i pół letnim doświadczeniu jako przedsiębiorca z pełną odpowiedzialnością mówi: Warto było.

Młodzież usłyszała o etyce w zawodzie barber oraz o organizacji pracy salonu. Właścicielka w ciekawy sposób przybliżyła wszystkie aspekty swojej pracy począwszy od okoliczności podjęcia decyzji pracy na własny rachunek, zakupu właściwego sprzętu, wystroju wnętrza salonu, czasu pracy, marketingu, obecności w social mediach, po system rejestracji klientów.

Zwróciła również uwagę na to, jak ważna jest znajomość konkurencji, pozyskiwanie i utrzymywanie klientów. Pani Małgosia udzieliła też kilku kluczowych rad przyszłym adeptom fryzjerstwa. – Po pierwsze nie można tracić kontaktu z zawodem po zakończeniu szkoły, warto w siebie inwestować poprzez udział w szkoleniach i kursach i warto podjąć ryzyko – mówiła młodszy kolegom. Absolwentka podkreśliła, że wiedza z zakresu przedsiębiorczości, którą nabyła w czasach, kiedy była uczestniczką OHP, pomogła jej bardzo w podjęciu tej decyzji.

Młodzież wyniosła z wizyty pozytywne emocje i informacje, które mogą być dla niej wskazówkami na przyszłość. Podsumowaniem wizyty studyjnej była konkluzja, że warto inspirować się działaniami innych ludzi. Do takiego miedzy innymi wniosku doszła młodzież podczas spotkania kończącego wycieczkę zawodoznawczą.

 

Autorzy tekstu i zdjęć: Bożena Szczupak, pośrednik pracy, MCK Jarosław, Monika Karpińska, doradca zawodowy, MCK Jarosław

 

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron