Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Czy rozmowa jest sztuką? Komunikacja w świecie nowych technologii

Szybkie tempo życia, pośpiech i liczne obowiązki sprawiają, że wciąż brakuje nam czasu na tradycyjną rozmowę, książkę, teatr czy podobne rozrywki. Świat nowych technologii z pewnością ułatwił błyskawiczny przekaz informacji, ale jednocześnie osłabił bezpośrednie relacje.

czy-rozmowa-jest-sztuka-1160.jpg

Smartfon, iPhone, iPod, notebook, tablet…

Obecnie na rynku mamy do dyspozycji bardzo wiele urządzeń. Każde z nich posiada funkcję połączenia z Internetem. Dzięki temu kontakt z otaczającą rzeczywistością jest niemal natychmiastowy. Korzystając z Internetu, jesteśmy w stanie pokonać mnóstwo barier nie tylko geograficznych, ale również międzyludzkich.

Codziennie rano słyszymy dźwięk pobudki ustawionej w telefonie komórkowym. W ciągu dnia wiele razy korzystamy w różnych aplikacji. Na wyświetlaczu sprawdzamy, która jest godzina. Oprócz tego słuchamy muzyki, radia, oglądamy filmiki, kilkakrotnie sprawdzamy wiadomości mailowe, robimy zakupy i przelewy, często zaglądamy na portale społecznościowe, sprawdzamy czy ktoś ze znajomych jest on-line, wrzucamy zdjęcie, dodajemy post. To typowy schemat dnia większości z nas. Za pomocą urządzeń mobilnych z Internetem utrzymujemy kontakt ze znajomymi i załatwiamy wiele spraw.

Zalety i wady nowych technologii

Taki sposób komunikowania się i przekazywania informacji z pewnością ułatwia wyrażanie prawdziwych uczuć i emocji. To, czego nie jesteśmy w stanie przekazać osobiście, śmielej wyrazimy chociażby poprzez smsy czy e-maile.

Trzeba jednak pamiętać o jednym. Sieć internetowa oprócz pozytywnych aspektów coraz częściej niesie ze sobą wiele zagrożeń. Częsta wirtualna wymiana myśli może prowadzić do częściowej izolacji, osłabić więzi społeczne czy uprościć język mówiony. Relacje utrzymywane tylko przez Internet z czasem podlegają spłyceniu i stają się pozorne.

Nośniki nowych technologii na trwale wpisały się w naszą codzienność, ułatwiając porozumiewanie się. Mimo wszystko nie mogą one zastąpić całkowicie komunikacji interpersonalnej. Wyraz twarzy, spojrzenie i gest czasem przekażą więcej, niż tysiąc napisanych smsów i e-maili czy wiele godzin spędzonych na rozmowach telefonicznych. Warto w zabieganej i zapracowanej codzienności znaleźć choćby chwilę na spotkanie „naprawdę", w świecie rzeczywistym, a nie tylko tym wirtualnym.

Autor: Emilia Mirosław, wychowawca HP 3-16 w Kraśniku, grupa wychowawcza w Janowie Lubelskim
Źródło: opracowanie własne

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron