Wydawca treści
Czy warto zabiegać o referencje?
Najuczciwszą odpowiedzą na to pytanie będzie tradycyjne – „to zależy". Zależy to przede wszystkim od kultury pracy w danej firmie czy instytucji. Zależy od tego, czy mamy do czynienia z rozbudowanym działem kadr, który jest gotów w miarę kompleksowo zanalizować i rzetelnie ocenić naszą aktywność na danym stanowisku.
Zależy to także od twojego podejścia, ponieważ wystąpienie do szefa o wystawienie referencji kojarzy się często, zresztą bardzo niesłusznie, z pyszałkowatością i nadmierną pewnością siebie (nie oszukujmy się – zawsze chcesz, by twoje referencje zawierały same pozytywne informacje na temat twojej przeszłości).
Często można spotkać się z opinią, że referencje są mało wiarygodne, ponieważ są najczęściej pisane przez samych zainteresowanych. Prosząc pracodawcę o referencje spotykamy się często z krótką odpowiedzią: „ty je przygotuj, a ja je podpiszę". Takie podejście na pierwszy rzut oka może wydawać się dla ciebie korzystne – w końcu otrzymam to, czego chcę, bez zbędnych komplikacji. Warto poświęcić chwilę refleksji, by przeanalizować tę sytuację i ocenić, jak wyciągnąć maksymalnie wiele z uzyskanych referencji.
Po pierwsze – zacznijmy od tego, że referencje powinny zawierać podobne elementy jak rubryka doświadczenie zawodowe w twoim CV (oczywiście z uwzględnieniem jednego pracodawcy). Nie mogą one pozostać jednozdaniową formułką typu „Pani Joanna Kowalska była pracownikiem sumiennym, punktualnym, dobrze wywiązującym się ze swoich zadań". Postaw się na miejscu osoby, która będzie czytać takie referencje. Czy taka opinia jest przekonywująca? Czy jest to kompleksowa opinia na nasz temat? Co mówi osobie, która ją czyta? Odpowiedź jest jednoznaczna – nie jest ani kompleksowa, ani przekonywująca, a ilość informacji o tobie jest bliska zeru.
Po drugie – w skupieniu zastanów się na czym polegały twoje wszystkie obowiązki na miejscu pracy. Przypomnij sobie swoje sukcesy (nawet małe i pozornie nieznaczące). Jeśli do twoich obowiązków należał nadzór nad długotrwałymi projektami, czynnościami – opisz to wszystko dokładnie w referencjach (ale bez zbędnych szczegółów). Możesz postawić siebie w pozytywnym świetle – jak najbardziej masz do tego prawo. Jeśli twoje referencje będzie przygotowywał dział kadr – pamiętaj, że masz również prawo zgłosić do nich swoje uwagi – w końcu dotyczy to ciebie bezpośrednio. Pamiętaj, że referencje służą tobie. Nawet jeśli zostały sporządzone przez ciebie – są opinią wystawiającego, ponieważ podpisując referencje potwierdza to, co jest napisane powyżej.
Autor: Anna Gryko, doradca zawodowy MCIZ w Białymstoku
Źródło: Rozmiarek Joanna, Praca: jak szukać zmieniać utrzymać, vademecum pracownika, Wydawnictwo Książka i Wiedza, Warszawa 2010
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Częsta zmiana pracy – za i przeciw
03.10.2024
-
Książki dla przyszłych fryzjerów
26.09.2024
-
Czy warto hobby przekuć w zawód?
24.09.2024
-
Sposoby na jesienny spadek nastroju
19.09.2024