Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Czym się kierować przy wyborze szkoły ponadpodstawowej?

2024-04-04

Decyzja o tym, którą szkołę wybrać, jest jedną z ważniejszych w życiu młodego człowieka kończącego szkołę podstawową. Aby była trafna i dobrze przemyślana, warto wziąć pod uwagę wiele czynników. Czym się kierować przy wyborze szkoły? Sprawdźcie w naszym tekście.

Reputacja i wyniki szkoły

Osiągnięcia szkoły i wysokie miejsce w rankingach zazwyczaj określają poziom kształcenia, który jest istotny dla przyszłej ścieżki edukacyjnej. Są to ważne czynniki, ale nie najważniejsze. Sprawdź, czy oprócz tego szkoła oferuje uczniom odpowiednie wsparcie w różnych obszarach, takich jak doradztwo zawodowe, wsparcie psychologiczne, czy pomoc uczniom z trudnościami edukacyjnymi.

 

Zajęcia dodatkowe

Dodatkowe zajęcia pozalekcyjne pomogą rozwijać twoje pasje i zainteresowania. Im bogatsza oferta, tym lepiej. Przy okazji umilą czas spędzony w szkole i wzbogacą twoje doświadczenie.

 

Stan zdrowia

Stan zdrowia ma również duże znaczenie. Dotyczy to głównie szkół branżowych i techników. Zanim wybierzesz szkołę, upewnij się, czy nie masz przeciwskazań zdrowotnych i w przyszłości będziesz mógł podjąć pracę w wybranym zawodzie.

 

Odległość szkoły od miejsca zamieszkania

Bliska odległość szkoły od miejsca zamieszkania pomoże zaoszczędzić sporo czasu, bo nikt nie lubi tracić dużo czasu na dojazd. Idealnym rozwiązaniem będzie placówka łatwo dostępna i odpowiednio połączona komunikacyjnie.

 

Sama odległość nie powinna decydować o twoim wyborze. Jeśli zależy ci na danej szkole, która jest w innej miejscowości, a dojazdy zajmowałyby zbyt dużo czasu, możesz rozważyć zamieszkanie w internacie.

 

Zastanawiasz się nad zamieszkaniem w internacie? Przeczytaj nasz tekst Jak jest w internacie? Przekonajcie się sami!

 

Przyjdź na dni otwarte

Żeby dobrze poznać placówkę, warto przyjść na dni otwarte. Porozmawiaj z nauczycielami i z obecnymi uczniami. Jest do doskonała okazja, by bliżej przyjrzeć się atmosferze, która panuje w szkole i przy okazji poznać jej infrastrukturę. Dobrze wyposażona szkoła z pewnością ułatwi naukę.

 

Przy wyborze szkoły warto wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw. Zrób burzę mózgów i zastanów się nad tym, co lubisz robić, jakie masz pasje i zainteresowania. Możesz też zwrócić się o pomoc do doradcy zawodowego.

 

Szkoła to miejsce, które powinno być przyjazne uczniom i respektować ich prawa. Warto dobrze przemyśleć tę decyzję, by nie była pochopna i przypadkowa.

 

Obejrzyj nasz film na temat wyboru szkoły średniej.

 

 

Autor: Joanna Bogucka

Źródła:

https://www.nn.pl/blog/posts/2020/5-rzeczy-na-ktore-warto-zwrocic-uwage-wybierajac-szkole-dla-dziecka.html

https://portal.librus.pl/rodzina/artykuly/jak-dobrze-wybrac-szkole-srednia

Widok zawartości stron Widok zawartości stron