Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Dlaczego warto popełniać błędy? 5 powodów

Nie znam osoby, która nie popełniła żadnego błędu w swoim życiu. Popełnianie błędów towarzyszy nam w różnych działaniach, jakie podejmujemy każdego dnia.

I nie jest prawdą, że błędy popełniają tylko ludzie młodzi, bo często popełniają je także osoby dorosłe, bardziej doświadczone. Mogą być one drobne, ale mogą też być poważniejsze w skutkach. Tylko po co nam one, skoro postrzegamy je jako coś złego? Czy są nam potrzebne?

Trudno na te pytania dać prostą odpowiedź. Ale spróbujmy znaleźć pozytywne strony popełniania błędów.

Uczymy się na błędach

Każdy z nas popełnia błędy. Są one elementem naszego życia i działania. Podejmowanie decyzji czy zdobywanie nowej umiejętności niesie ze sobą pasmo błędów i porażek. Weźmy np. naukę gotowania. Ile składników i produktów trzeba zmarnować, żeby nauczyć się dobrze gotować? Ale to dzięki błędom, które popełniamy zupełnie nieświadomie, uczymy się najszybciej i zdobywamy tak cenne doświadczenie. Jednak uczyć się na błędach, to przede wszystkim nie popełniać stale tych samych. Podstawą jest umiejętność dostrzegania błędów, wyciągania wniosków i wprowadzania odpowiednich zmian w swoim postępowaniu.

Można je naprawić

Popełnianie przez nas błędów jest powszechne i trzeba się z tym pogodzić. Ważne, żeby te błędy, zarówno drobne, jak i te większe, w porę zauważyć i móc je naprawić. Bo często jest tak, że nie zauważamy swoich błędów lub zauważamy je zbyt późno. Jednak niemal każdy błąd można naprawić, choć różne mogą być jego konsekwencje. W kontaktach z innymi osobami do naprawienia błędu często wystarczy proste słowo „przepraszam".

Pomagają się rozwijać

Jest takie powiedzenie „Ten się nie myli, kto nic nie robi". W swoim życiu podejmujemy mnóstwo różnych decyzji. Niektóre mogą być lepsze, inne gorsze. Aby móc się rozwijać robić coś nowego, ciekawszego, nie możemy bać się podejmowania decyzji. Szukając nowych rozwiązań w danej sytuacji, musimy wybierać i decydować, która z nich będzie najlepsza. A to zawsze niesie ze sobą ryzyko błędu. Mimo to sprawia, że następnym razem zrobimy to lepiej.

Uczą tolerancji

Nie ma wątpliwości, że każdy z nas popełnia błędy. Inni ludzie, tak jak i my, nie są nieomylni. Więc każdy, tak jak i my, ma prawo popełniać błędy. Należy to zaakceptować i zrozumieć. To właśnie błędy uczą nas tolerancji i empatii do drugiego człowieka.

Wzmacniają nasza pewność siebie

Często w obawie przed popełnieniem błędu mówimy sobie „nie umiem”, „nie dam rady". Boimy się zaryzykować, boimy się konsekwencji i opinii innych. Taka postawa nas ogranicza i uniemożliwia dalszy rozwój. Zamiast tego powinniśmy podejmować działania, bo tylko w ten sposób możemy coś zyskać.

Nie bójmy się nowych wyzwań. Błędy są wpisane w nasze działania, ale to one są dla nas gwarancją sukcesu. Każda porażka i odpowiednie wyciąganie wniosków wzmacnia naszą pewność siebie i mobilizuje do działania. Dzięki niej uczymy się i rozwijamy.

Autor: Agnieszka Hajduk

Źródło: http://oczamimuzyki.pl/15-powodow-dla-ktorych-warto-popelniac-bledy/


Widok zawartości stron Widok zawartości stron