Wydawca treści
Dlaczego warto zostać krwiodawcą?
2024-06-14
W czasie wakacji przydaje się najbardziej. To właśnie wtedy (niestety) mają miejsce częste wypadki, przez które poszkodowani potrzebują jej, by przeżyć. Wiesz o czym mowa? Oczywiście o krwi! Niestety do tej pory (pomimo ogromnego postępu medycyny) nie wynaleziono jeszcze sztucznego preparatu, który by ją zastąpił. Dlatego krwiodawcy, którzy bezinteresownie oddają krew, są tak ważni.
To dzięki krwiodawcom można ratować życie ludzi nie tylko poszkodowanych w wypadkach, ale cierpiących na choroby, wymagające przetoczenia krwi lub jej składników.
Kto może zostać dawcą krwi?
Krwiodawcą może zostać każdy pomiędzy 18 a 65 rokiem życia, kto waży więcej niż 50 kilogramów. Są oczywiście pewne dodatkowe warunki – przede wszystkim dobry stan zdrowia, o którym świadczą prawidłowe wyniki badań przeprowadzanych tuż przed oddawaniem krwi.
Jeśli zdecydujesz się na zostanie krwiodawcą, będziesz musiał wypełnić szczegółową ankietę sprawdzającą, czy nie byłeś narażony na sytuacje, przez które twoja krew może nie nadawać się do celów leczniczych. Zbada cię również lekarz, który oceni obecny stan zdrowia.
Niezbędne informacje, z którymi trzeba zapoznać się przed decyzją o zostaniu krwiodawcą, znajdziesz na stronie Narodowego Centrum Krwi w tekście "Kto może zostać dawcą krwi".
Dlaczego warto zostać krwiodawcą?
Oddawanie krwi to wspaniały sposób na bezinteresowną pomóc potrzebującym. Poświęcając ok. godziny co 2-3 miesiące przyczyniasz się do uratowania zdrowia i życia! Satysfakcja z takiej pomocy jest ogromna! Dodatkowo masz zapewnione regularne sprawdzanie swojego stanu zdrowia i wyników badań.
Oprócz satysfakcji są jeszcze bardziej praktyczne korzyści z oddawnia krwi. Jeśli pracujesz, po oddaniu krwi przysługują ci dwa dni wolne od pracy (dzień oddania krwi i następny dzień pracujący). Dodatkowo, po oddaniu odpowiedniej ilości krwi zyskujesz przywileje w kolejkach do lekarzy specjalistów, dzięki czemu w razie potrzeby szybciej skorzystasz z ich pomocy oraz możesz mieć tańsze leki.
Szczegółowe korzyści z honorowego i zasłużonego krwiodawstwa sprawdzisz na stronie internetowej przeznaczonej dla krwiodawców.
Na koniec warto przytoczyć piękną refleksję: oddając krew, dzielisz się swoim życiem, bo sprawiasz, że lekarze mogą kogoś uratować.
Jeśli jednak panicznie boisz się igły i mdlejesz na widok krwi – lepiej nie ryzykuj. Nic na siłę. Pamiętaj wtedy, żeby namawiać innych, którzy się nie boją i mogą oddać krew, by zastanowili się nad zostaniem krwiodawcami.
Autor: Joanna Buharewicz
Źródło:
https://www.gov.pl/web/nck/kto-moze-zostac-dawca-krwi
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
10 powieści młodzieżowych na jesień
07.11.2024
-
Książki dla przyszłych fryzjerów
26.09.2024
-
Sposoby na jesienny spadek nastroju
19.09.2024
-
10 książek dla przyszłych fryzjerów
03.09.2024