Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Dobre mydło nie jest złe. Co w kostce drzemie?

Czym jest mydło? Mydło otrzymywane jest w wyniku reakcji chemicznej kwasów tłuszczowych z wodorotlenkiem metali. Tradycyjne mydła to tłuszcz, częściej roślinny niż zwierzęcy, wodorotlenek sody i woda.

Dobre-mydlo-nie-jest-zle_1160.jpg

Krótka historia mydła

Najprawdopodobniej ok. 3 lat p.n.e. Babilończycy jako pierwsi podczas gotowania połączyli tłuszcz z popiołem i wytworzyli mydło.

Dziś mydło jest jednym z najpopularniejszych i ogólnodostępnych produktów na świecie. To właśnie ono jest kosmetykiem, po który sięgamy najczęściej, a przemysł kosmetyczny kusi nas paletą barw, zapachów i kształtów.

 

Naturalne i bez chemii

Dziś jesteśmy bardziej świadomi i przyglądamy się temu co wybieramy. Analizujemy jak i z czego wytwarzane są kosmetyki, z którymi spotykamy się codziennie. Zazwyczaj wybieramy produkty ekologiczne, naturalne, atestowane, dopasowane do rodzaju cery i skóry. Szukamy wyrobów naturalnych, pozbawionych syntetycznych barwników, konserwantów, czy sztucznych substancji zapachowych.

 

Jakie są rodzaje mydeł?

Mydło toaletowe perfumowane kusi zapachem i kształtem, często jest dostępne tylko w luksusowych drogeriach jako uzupełnienie linii zapachowej konkretnych perfum. Wyłącznie dla koneserów danego zapachu. Ma dość ubogi skład i nadaje się raczej do sporadycznego użytkowania. Może wysuszać skórę i powodować dyskomfort.

Mydło glicerynowe ma odczyn mniej zasadowy niż mydło toaletowe. Zawarta w nim gliceryna ma działanie nawilżające i dobrze łączy się z innymi składnikami. Do mydeł glicerynowych dodaje się wyciągi roślinne, barwniki i susz kwiatowy.

Mydło lecznicze to produkt godny uwagi. To mydło nie pachnie. Ma działanie bakteriobójcze i antybakteryjne.

Mydło naturalne bio jest wytwarzane ręcznie wyłącznie z olejów szlachetnych i maseł roślinnych. Nie dodaje się do niego detergentów ani składników odzwierzęcych. Jest idealne dla wegan i osób żyjących w zgodzie z naturą.

Mydło regionalne - marsylskie, mydło Aleppo, czarne mydło Savon Noir to mydło, które pochodzi z Francji i Syrii. Od setek lat jest wytwarzane według ściśle ustalonej receptury przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Najcenniejsze jego składniki to: olej laurowy o wybitnym działaniu przeciwzapalnym i przeciwtrądzikowym, sól morska czy oliwa z oliwek.

 

Podstawową różnicą pomiędzy mydłem rzemieślniczym a mydłem produkowanym na masową skalę jest cena. To właśnie w cenie mydła ukryta jest receptura jego powstania, naturalne składniki, ich wysoka jakość oraz pielęgnacyjne właściwości. Są produkowane na dużą mniejszą skalę, niż te „pospolite”.

 

Autorki tekstu:

  1. Ewa Zygnerska – doradca zawodowy w Młodzieżowym Centrum Kariery w Stargardzie
  2. Izabela Kos – Inspektor ds. rynku pracy ECAM w ZWK OHP w Szczecinie

 

Źródła:

  1. https://94bhandmade.pl/pl/content/17-bardzo-krotko-o-bardzo-dlugiej-historii-mydla
  2. https://wol.jw.org/pl/wol/d/r12/lp-p/102005564
  3. http://www.ekologia.pl/kobieta/uroda/bogactwo-mydla,20240.html

Widok zawartości stron Widok zawartości stron