Wydawca treści
Dobre mydło nie jest złe. Co w kostce drzemie?
Czym jest mydło? Mydło otrzymywane jest w wyniku reakcji chemicznej kwasów tłuszczowych z wodorotlenkiem metali. Tradycyjne mydła to tłuszcz, częściej roślinny niż zwierzęcy, wodorotlenek sody i woda.
Krótka historia mydła
Najprawdopodobniej ok. 3 lat p.n.e. Babilończycy jako pierwsi podczas gotowania połączyli tłuszcz z popiołem i wytworzyli mydło.
Dziś mydło jest jednym z najpopularniejszych i ogólnodostępnych produktów na świecie. To właśnie ono jest kosmetykiem, po który sięgamy najczęściej, a przemysł kosmetyczny kusi nas paletą barw, zapachów i kształtów.
Naturalne i bez chemii
Dziś jesteśmy bardziej świadomi i przyglądamy się temu co wybieramy. Analizujemy jak i z czego wytwarzane są kosmetyki, z którymi spotykamy się codziennie. Zazwyczaj wybieramy produkty ekologiczne, naturalne, atestowane, dopasowane do rodzaju cery i skóry. Szukamy wyrobów naturalnych, pozbawionych syntetycznych barwników, konserwantów, czy sztucznych substancji zapachowych.
Jakie są rodzaje mydeł?
Mydło toaletowe perfumowane kusi zapachem i kształtem, często jest dostępne tylko w luksusowych drogeriach jako uzupełnienie linii zapachowej konkretnych perfum. Wyłącznie dla koneserów danego zapachu. Ma dość ubogi skład i nadaje się raczej do sporadycznego użytkowania. Może wysuszać skórę i powodować dyskomfort.
Mydło glicerynowe ma odczyn mniej zasadowy niż mydło toaletowe. Zawarta w nim gliceryna ma działanie nawilżające i dobrze łączy się z innymi składnikami. Do mydeł glicerynowych dodaje się wyciągi roślinne, barwniki i susz kwiatowy.
Mydło lecznicze to produkt godny uwagi. To mydło nie pachnie. Ma działanie bakteriobójcze i antybakteryjne.
Mydło naturalne bio jest wytwarzane ręcznie wyłącznie z olejów szlachetnych i maseł roślinnych. Nie dodaje się do niego detergentów ani składników odzwierzęcych. Jest idealne dla wegan i osób żyjących w zgodzie z naturą.
Mydło regionalne - marsylskie, mydło Aleppo, czarne mydło Savon Noir to mydło, które pochodzi z Francji i Syrii. Od setek lat jest wytwarzane według ściśle ustalonej receptury przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Najcenniejsze jego składniki to: olej laurowy o wybitnym działaniu przeciwzapalnym i przeciwtrądzikowym, sól morska czy oliwa z oliwek.
Podstawową różnicą pomiędzy mydłem rzemieślniczym a mydłem produkowanym na masową skalę jest cena. To właśnie w cenie mydła ukryta jest receptura jego powstania, naturalne składniki, ich wysoka jakość oraz pielęgnacyjne właściwości. Są produkowane na dużą mniejszą skalę, niż te „pospolite”.
Autorki tekstu:
- Ewa Zygnerska – doradca zawodowy w Młodzieżowym Centrum Kariery w Stargardzie
- Izabela Kos – Inspektor ds. rynku pracy ECAM w ZWK OHP w Szczecinie
Źródła:
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Ferie zimowe - to ci się przyda!
27.01.2025
-
5 sposobów na zadbanie o siebie zimą
13.12.2024
-
10 powieści młodzieżowych na jesień
07.11.2024